TElegram

پس از کشمکش‌های بسیار میان پاول دوروف مدیر عامل تلگرام و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، سرانجام نتیجهٔ بحث انتقال سرورهای تلگرام مشخص شد.

پاول دوروف بنیانگذار تلگرام، اعلام کرد که سرورهای CDN یا توزیع محتوای تلگرام به ایران و برخی کشورهای خاورمیانه منتقل شده است. این مسئله برای سوپر گروه‌ها و کانال‌هایی که حجم گسترده‌ای از محتوا را ارائه می‌کنند بسیار مثبت بوده و کاربران می‌توانند با سرعت بیشتری به این داده‌ها دسترسی داشته باشند.

پیش از این دوروف اعلام کرده بود که سرورهای تلگرام فقط در کشورهایی که شرایط خاص دارند قرار خواهند گرفت و مناطقی که شرایط خاص کنترلی دارند( از جمله ایران، ترکیه، عربستان سعودی، چین، هند و اندونزی) می‌توانند از CDNهای تلگرام برای افزایش تجربهٔ کاربری استفاده کنند.

بنیانگذار تلگرام بلافاصله پس از اعلام خبر انتقال CDN به ایران اعلام کرد که در صورتیکه مقامات رسمی ایران اقدام به پاک کردن محتواهایی خاص یا سانسور کردن کنند، کاربران می‌توانند به ورژن اصلی این محتوا در سرورهای تلگرام در اروپا دسترسی داشته باشند و بدین ترتیب امکان هیچگونه سانسوری وجود نخواهد داشت.

دوروف در پاسخ به کاربران نسبت به دلیل استفاده از CDN ها گفت:

ما از نسخه‌ی ۴.۲ تلگرام برای کانال‌هایی با بیش از ۱۰۰ هزار عضو از CDN‌ استفاده می‌‌کنیم.  همچنین از نقاط ذخیره‌سازی CDN را در مناطقی که تلگرام ترافیک زیادی دارد نیز بهره می‌بریم. اما بنا بر دلایلی سرور‌های خود را به کشورهایی که سابقه‌ی سانسور اینترنتی دارند منتقل نخواهیم کرد.  CDNها تنها داده‌های رمز‌نگاری شده را دریافت می‌کنند و آن‌ها را به سایر کاربران تحویل می‌دهند. این سرورها توانایی رمزگشایی داده‌ها را ندارند و صرفا جهت افزایش سرعت و کیفیت تجربه‌ی کاربری استفاده می‌شوند.

وی همچنین دربارهٔ میزان امنیت CDNها و داده‌های کاربران اعلام کرد:

CDN‌ها توانایی رمزگشایی محتوا را ندارند. بدین ترتیب امکان پاک کردن یا سانسور بخشی از داده‌ها در دسترس نیست. در صورتی که بخشی از داده‌ها از CDN‌ها پاک شود کاربران آن‌ها را از سرور‌های اصلی تلگرام دریافت می‌کنند و بدین ترتیب امنیت محتوا در هر صورتی حفظ خواهد شد. با توجه به رمزگذاری شدن داده‌ها نیز امکان جایگزینی آن‌ها در CDN‌ها وجود ندارد.

او همچنین دربارهٔ علت انتقال CDN به مناطق مختلف و ارتباط آن با فشار دولت‌های منطقه اعلام کرد:

ما وارد هیچ توافق یا تفاهمی با دولت‌ها در این مورد نشده‌ایم و CDNها بخشی از هیچ معامله‌ای نیستند. این به دلیل غیر منطقی بودن قوانین محلی نیست. تنها هدف استفاده از CDNها این است که کیفیت اتصال در مناطق با تقاضای بالا، که تلگرام نمی‌تواند سرورهای خود را به آنجا منتقل کند، با روشی ایمن، افزایش یابد.

CDNها و نقاط آن به تلگرام تعلق نداشته و همه ریسک آن به گردن شرکت ثالثی که نقاط ذخیره سازی CDN در سراسر دنیا را برای ما تامین می‌کند خواهد بود. ما هیچ سرمایه‌گذاری‌ای روی این CDNها انجام نمی‌دهیم و تنها بابت ترافیک مصرفی برای انتقال موارد ذخیره شده از خوشهٔ کامپیوترهای اصلی خودمان به کاربر نهایی، هزینه پرداخت می‌کنیم. در نتیجه، اگر کشوری تصمیم به دستکاری CDN در منطقه خودش بگیرد، به چیزی جز پایین آوردن کیفیت اتصال شهروندان خودشان دست نمی‌یابد – و تلگرام هیچ چیز با ارزشی را از دست نخواهد داد.

دیجی رو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *