نام فیلم فروش امروز بودجه – million فروش کل تعداد روز  موسیقی متن
Spider-Man Spider-Man: Into The Spider-Verse $9,685,478 $90 $35,363,376 3  موسیقی متن
The Mule The Mule $4,764,229 $50 $17,509,431 3  موسیقی متن
Dr. Seuss' The Grinch 2018 Dr. Seuss’ The Grinch 2018 $3,640,535 $75 $239,463,375 38  موسیقی متن
Ralph Breaks the Internet Ralph Breaks the Internet $2,860,005 $175 $154,149,896 26  موسیقی متن
Mortal Engines Mortal Engines $1,944,585 $100 $7,559,850 3  موسیقی متن
Creed II Creed II $1,452,010 $50 $104,870,060 26  موسیقی متن
Fantastic Beasts Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald $1,185,111 $200 $151,793,249 31  موسیقی متن
Bohemian Rhapsody Bohemian Rhapsody $1,272,055 $52 $180,612,379 45  موسیقی متن
Instant Family Instant Family $1,059,056 $48 $60,288,341 31  موسیقی متن
Widows Widows $366,283 $75 $40,884,857 31  موسیقی متن

فیلم «مرد عنکبوتی: درون دنیای عنکبوتی» (Spider-Man: Into the Spider-Verse) استودیوی سونی پرفروش‌ترین افتتاحیه‌ی تاریخ ماه دسامبر را برای یک اثر انیمیشن به ثبت رساند. اما این تنها یکی از دستاوردهای فیلمی بود که از «سینمااسکور» نمره‌ی A+ و امتیاز ۵ ستاره از «پست‌ترک» دریافت کرد. «درون دنیای عنکبوتی» در حال حاضر از «راتن تومیتوز» امتیاز ۹۷ درصد دریافت کرده، حال آنکه تنها چهار فیلم دیگر شامل «پدینگتون ۲»،‌ «مأموریت غیرممکن: فال‌اوت» و «پلنگ سیاه» به مانند این فیلم در بیش از ۳۷۰۰ سالن اکران شده و به چنین امتیازی دست یافته‌اند. این فیلم باید با فرارسیدن تعطیلات سال نو منتظر استقبال حتی گسترده‌تری هم باشد. بسیاری پیش‌بینی می‌کنند این فیلم تا روز کریسمس به راحتی می‌تواند ۶۵ میلیون دلار بلیت فروشی کند.

فروش بالای انیمیشن‌هایی که در ماه دسامبر به اکران می‌رسند دور از ذهن نیست. بیشتر این عناوین از سالی که انیمیشن «آواز» (Sing) در دسامبر ۲۰۱۶ افتتاحیه‌ی ۳۵.۲ میلیون دلاری از خود به جا گذاشت، به اکران پیش از تعطیلات شکرگزاری متمایل بودند. اما اکنون انیمیشن «مرد عنکبوتی: درون دنیای عنکبوتین با فروش ۳۶ میلیون دلاری در سومین هفته‌ی ماه دسامبر این قائده را تغییر داد. فیلم‌هایی که افتتاحیه‌ای بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلاری در این ماه داشته‌اند به صورت میانگین به فروش ۱۷۱ میلیون دلاری داخلی رسیده‌اند. انیمیشن «آواز» که به فروش نهایی ۲۵۰ میلیون دلاری دست یافت، و «جومانجی: به جنگل خوش آمدید» که بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بلیت فروشی کرد، از جمله‌ی این آثارند. فیلم «روزی که زمین از حرکت باز ایستاد» به کارگردانی «اسکات دریکسون» در سال ۲۰۰۸ تنها عنوانی است که کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار (۷۹.۳ میلیون دلار) فروخت. «دنیای عنکبوتی» در هفته‌ی آینده رقبای سرسختی را پیش رو خواهد داشت، اما همچنان یکی از اولویت‌های مخاطبین در دراز مدت باقی می‌ماند. تنها انیمیشن‌های «هتل ترنسیلوانیا» در میان آثار انیمیشن افتتاحیه‌ی بهتری برای سونی رقم زده‌اند، اما «دنیای عنکبوتی» با گذر از رکورد میانگین یاد شده می‌تواند به پرفروش‌ترین انیمیشن استودیو تبدیل شود.

جلوه‌های بصری منحصر به فرد و بدیع این انیمیشن و قهرمان سیاه‌پوست آن در مرکز قصه و همچنین ترانه‌های گیرای آن که بیننده را وادار می‌کرد تریلر فیلم را چند بار ببیند، از علل اصلی موفقیت این فیلم و استقبال مخاطبین ذکر می‌شود. طبق آخرین گزارشات، ۶۷ درصد سینماروها غیرخانوادگی بوده و ۴۱ درصد آنان مران بالاتر از ۲۵ سال و ۲۶ درصد مرادن زیر ۲۵ سال بوده‌اند. ضمناً ۴۳ درصد مخاطبین فیلم سفیدپوست، ۲۱ درصد اسپانیایی تبار، ۱۶ درصد سیاهپوست، و ۱۵ درصد آسیایی تبارند. این فیلم بدون احتساب مخارج بازاریابی با بودجه‌ی نزدیک به ۹۰ میلیون دلاری به تولید رسیده است. ویدیوهای مرتبط با «درون دنیای عنکبوتی» با نرخ ۳۱:۱ به اشتراک گذاشته می‌شد، درحالی که رقم میانگین آثار خانوادگی ۱۶:۱ است.

این هفته فیلم «ماشین‌های فانی» (Mortal Engines) یونیورسال شکست فاجعه‌بار دیگری به استودیو تحمیل کرد. این فیلم که تا این لحظه از امتیاز پایین ۲۸ درصد «راتن تومیتوز» هم رنج می‌برد، به قعر جدول فروش فیلم‌هایی سقوط کرد که در بیش از ۳۰۰۰ سالن اکران شده‌اند و شامل «داستان ولادت عیسی مسیح» (The Nativity Story) با ۷.۸ میلیون دلار، «ماشین‌های فانی» با ۷.۵ میلیون دلار، «زیبایی جانبی» (Collateral Beauty) با ۷.۱ میلیون دلار، «راه رفتن کنار دایناسورها» (Walking with Dinosaurs) با ۷.۰۹ میلیون دلار و «ثورنبری‌های وحشی» (The Wild Thornberrys) با ۶ میلیون دلار می‌شوند.

به لطف تعطیلات آخر سال، این فیلم‌ها به فروش ۳۱ تا ۴۰ میلیون دلاری رسیدند. اما «ماشین‌های فانی» پرخرج‌ترین فیلم این فهرست بوده و با بودجه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری تولید شده است. این عنوان را می‌توان بدترین فیلم سال لقب داد، اما در آن صورت با فیلم‌های «سولو: داستانی از جنگ ستارگان» و «چین‌خوردگی زمان» چه کنیم؟ این فیلم با توجه به بودجه‌اش بدترین افتتاحیه‌ی سال را هم به ثبت نرسانده. به عبارت دیگر، شکی نیست که این فیلم شکستی سنگین به یونیورسال تحمیل کرده اما باید فروش نهایی فیلم را هم در نظر گرفت.

«ماشین‌های فانی» با تهیه‌کنندگی «پیتر جکسون» هنوز در بازارهای جهانی فرصت نجات یافتن دارد، چنانکه تاکنون به فروش ۱۹.۳ میلیون دلاری در خارج از آمریکا دست یافته. اما این مسئله نشان می‌دهد که این روزها تولید آثار فانتزی پرخرجی که «جنگ ستارگان» نباشد و یا بر اساس کتاب‌های کامیک ساخته نشده باشد، چقدر مخاطره‌آمیز است. حتی اقتباس‌هایی نظیر «جان کارتر» (John Carter)، «والرین و شهر هزار سیاره» (Valerian and the City of a Thousand Planets)، و «شبح درون پوسته» (Ghost in the Shell) در ارتباط با مخاطب ناکام ماندند. یونیورسال در سال‌های گذشته و با فیلم‌های «دنیای آبی» (Waterworld) در سال ۱۹۹۵، «رابین هود» در سال ۲۰۱۰ و «پیتر پن» در سال ۲۰۰۳ و در سال‌های اخیر با «۴۷ رونین»، «کابوی‌ها و بیگانگان» (Cowboys & Aliens)، «دیوار بزرگ» با بازی «مت دیمون» تلاش‌های ناموفقی در این زمینه انجام داده است. استودیو در صورتی که این فیلم را امسال روی پرده نمی‌برد، با موفقیت فیلم‌های «دنیای ژوراسیک: قلمرو سرنگون»، «هالووین» و «پنجاه طیف آزادی» (Fifty Shades Freed) سال درخشانی را پشت سر می‌گذاشت، اما «ماشین‌های فانی» آنان در رده آثار شکست‌خورده‌ای مانند «حاشیه‌ی اقیانوس آرام: طغیان» (Pacific Rim Uprising) و «آسمان‌خراش» (Skyscraper) قرار می‌گیرد.

کارشناسان هالیوود پیش‌بینی می‌کنند که «ماشین‌های فانی» حتی در صورتی که به فروش خارجی ۱۲۰ میلیون دلاری هم برسد، حدود ۱۰۵ تا ۱۵۰ میلیون دلار متضرر خواهد شد. این درحالی است که برخی منابع نزدیک به پروژه مدعی‌اند فیلم بیش از ۱۱۰ میلیون دلار برای استودیو هزینه داشته است. از طرف دیگر «کریستین ریورز» کارگردان فیلم و جکسون تهیه‌کننده شکست تجاری فیلم را در مراحل تولید پیش‌بینی نکرده، ایده‌ی اولیه خود را جلوی دوربین بردند و یونیورسال هم با وجود اینکه از مخاطرات پروژه آگاه بود همواره از آنان پشتیبانی کرد. استودیو اطمینان داشت که نام «پیتر جکسون» روی پوسترهای تبلیغاتی برای نشاندن مخاطبین روی صندلی کافی است، اتفاقی که به وضوح روی نداد. سرنوشت «ماشین‌های فانی» بی‌شباهت با «والرین» و «صعود ژوپیتر» نبود. نام بردن از عناوینی که پس از «آواتار» در این ژانر موفق بوده‌اند کار بسیار دشواری است. «محافظین کهکشان» را باید استثنا کرد زیرا مهر مارول را پای خود داشت و همین مخاطب را روی صندلی می‌نشاند. داستان جذاب، جلوه‌های بصری چشم‌نواز و ساوندترک خاطره‌انگیز فیلم عوامل دیگر فروش آن بودند.

وقتی که جکسون و ریورز برای اولین بار قرار ملاقات گذاشتند، می‌دانستند که ریسک فیلم به علت وجود کارگردانی تازه‌کار، بازیگران ناشناخته و داستانی تلخ، تا چه حد بالاست. البته جکسون کارگردانی بود که نام‌های در آن زمان ناشناخته‌ی «کیت وینسلت» را با «مخلوقات بهشتی» (Heavenly Creatures) و «اورلاندو بلوم» را با «ارباب حلقه‌ها» بر سر زبان‌ها انداخت. از این گذشته، فیلم‌های «روگ وان»، «واندر وومن»، «گرگ و میش»، «هانگر گیمز» که همگی دارای شخصیت‌های اول زن‌اند در گیشه پرفروش شده بودند. بسیاری بازاریابی و پخش را عامل شکست فیلم‌های بزرگی چون «ماشین‌های فانی» قلمداد می‌کنند. کارشناسان مالی اغلب این سؤال را مطرح می‌کنند که «مخاطب این فیلم کیست؟» استودیو فرض را بر این گذاشت که دوستداران «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» به سینما خواهند آمد. تاریخ اکران فیلم نیز یادآور فیلم‌های «کینگ کونگ»، «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها»ی جکسون بود. برخی دیگر در اولویت قرار گرفته شدن «دنیای ژوراسیک ۲»، «گرینچ» و «هالووین» از سوی یونیورسال را عامل شکست «ماشین‌های فانی» می‌دانند. با این حال، تریلرهای فیلم پیش از نمایش «آخرین جدای» به نمایش درآمدند، بنابراین استودیو هیچ فرصتی را برای معرفی فیلم از دست نداد. اما تریلرهای فیلم بیش از حد پرماجرا مبهم بودند و مشخص نکردند که شخصیت اصلی قصه کیست و این فیلم دقیقاً در مورد چیست؟ ضمن آنکه یونیورسال برای بازاریابی فیلم از هیچ کوششی فروگذار نکرد و طبق اعلام منابع آگاه بیش از ۱۲۰ میلیون دلار هزینه کرد. این استودیو طبق قرارداد ۳۰ درصد زیان فیلم را متحمل خواهد شد. این فیلم با امتیاز B- «سینمااسکور» و ۶۶ درصد «پست‌ترک»، بیشتر مخاطبین مرد بزرگسال‌تر را با ۵۵ درصد به خود جذب کرد که ۶۴ درصد از آنان بالاتر از ۲۵ سال سن داشتند. در طول هفته سینماروها معترف بودند که جلوه‌های ویژه‌ی فیلم ستودنی است، اما داستانش به شدت تکراری بوده شخصیت‌هایش از اصالت اندکی برخوردارند.

«کلینت ایستوود» که برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ و فیلم «مشکل انحنا» (Trouble with the Curve) با فیلم «قاطر» (The Mule) جلوی دوربین رفته بود، این هفته با وجود آنکه برادران وارنر معمولاً آثارش را برای فصل جوایز بازاریابی نمی‌کند و تا لحظات آخر آن را از منتقدین دور نگه می‌دارد، باز هم با امتیاز ۶۳ درصد از «راتن تومیتوز» موفق شد در افتتاحیه ۱۷.۲ میلیون دلار فروش کند. این فیلم اکنون پس از «کابوی فضایی» (Space Cowboys) که در سال ۲۰۰۰ در افتتاحیه ۱۸ میلیون دلار فروخت و فیلم «گرن تورینو» (Gran Torino) که در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۹ در اولین هفته‌ی اکران ۲۹.۴ میلیون دلار فروخت، سومین فیلم پرفروش با بازی «کلینت ایستوود»‌ شناخته می‌شود. از سال ۱۹۹۰ تا به حال بیست و چند فیلم در ماه دسامبر افتتاح شده‌اند و به فروش ۱۶ تا ۲۰ میلیون دلاری رسیده‌‌اند و ده عنوان آن از فروش ۱۰۰ میلیون دلاری عبور کرده‌اند. ضمن اینکه چهار فیلم از این فهرست فیلم‌های نامزد اسکار «جری مگوایر»، «مسیر سبز» و «گرگ وال استریت» بودند. هفته‌ی آینده بهتر معلوم خواهد شد که آیا این فیلم به فروش میانگین ۹۰ میلیون دلاری و یا فروش ۱۰۰ میلیون دلاری «نابخشوده»، «در خط آتش» و «دختر میلیون دلاری» ایستوود دست می‌یابد یا نه.

فیلم «قاطر» از سینماروها نمره‌ی A- «سینمااسکور» و ۴ ستاره‌ «پست‌ترک» دریافت کرده و مطابق انتظار حدود ۵۴ درصد مخاطبین این فیلم افراد بالاتر از ۵۰ سال بودند. افراد بالاتر ۳۵ سال نیز ۷۸ درصد سینماروها را تشکیل دادند، درحالی که ۵۴ درصد آنان مرد و ۴۶ درصد زن بودند. از آنجا که فیلم‌های ایستوود طرفداران همیشگی خودش را دارد، استودیو نیازی نمی‌دید که کلیپ‌های متعددی از فیلم به صورت آنلاین منتشر کند. وجود جمله‌ی خاطره‌انگیز «قاطر من خندیدن مردم را دوست ندارد…» از شخصیت ایستوود در فیلم «به خاطر یک مشت دلار» نیز هواداران را در شبکه‌های اجتماعی به وجد آورده است.

فیلم انیمیشن «گرینچ» استودیوی ایلیومینیشن در همین حین از فروش ۲۷۰ میلیون دلاری گذر کرد و به فروش آخر هفته ۱۱.۵ میلیون دلاری در ششمین هفته‌ی اکران رسید و سوم شد. انیمیشن «رالف اینترنت را خراب می‌کند» نیز پس از چهار هفته با فروش ۹.۵ میلیون دلاری یک پله پایین‌تر ایستاد. «راپسودی بوهمی» فاکس هم پس از گذشت ۲۶ روز فروش داخلی خود را به ۱۸۰ میلیون دلار رساند و هفتم شد. این فیلم تاکنون ۶۰۹ میلیون دلار از بازارهای جهانی کسب کرده است. فیلم «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد» نیز ۵۷۵ میلیون دلار از بازارهای بین‌المللی به دست آورده، هرچند که هر دوی این فیلم‌ها هفته‌ی آینده زیر سایه‌ی «آکوامن» و «مری پاپینز بازمی‌گردد» که تاکنون ۲۶۳ میلیون دلار در بازارهای خارجی فروخته‌اند قرار خواهند گرفت.

«روزی روزگاری ددپول» (Once Upon a Deadpool) که نسخه‌ی PG-13 «ددپول ۲» است از چهارشنبه‌ی گذشته روی پرده رفته و ۳.۸ میلیون دلار فروخته است. فاکس همین رقم را با فیلم «سوگلی» (The Favourite) به کارگردانی «یورگوس لانتیموس» که تعداد سالن‌هایش را به ۴۳۹ رسانده بود کسب کرد و فروش داخلی فیلم را به ۶.۷ میلیون دلار رساند. اقتباس «بری جنکینز» از «اگر خیابان بیل به حرف می‌آمد» (If Beale Street Could Talk) نیز این هفته در چهار سالن افتتاح شد و ۲۱۹ هزار دلار فروش کرد. فروش میانگین ۵۴.۷ هزار دلاری این فیلم براساس تعداد سالن، پس از «سوسپیریا» (۹۲ هزار دلار)، «کلاس هشتم» (۶۵.۹ هزار دلار)، «جزیره‌ی سگ‌ها» (۶۰ هزار دلار) و «اونجرز: جنگ ‌بی‌نهایت» در رده‌ی پنجم پرفروش‌ترین‌های سال ۲۰۱۸ قرار می‌گیرد.

سال گذشته در چنین روزهایی فیلم «جنگ ستارگان: آخرین جدای» با ۲۲۰ میلیون دلار دومین افتتاحیه‌ی پرفروش تاریخ را به ثبت رساند و در ادامه به ششمین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. این فیلم با اکران «پلنگ سیاه» و «جنگ بی‌نهایت» در سال جاری میلادی به رتبه هشتم سقوط کرد. فیلم انیمیشن «فردیناند» نیز با ۱۳.۴ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار داشت و «کوکو» از مرز فروش ۱۵۰ میلیون دلاری عبور کرده بود. فروش کلی فیلم‌ها در آخرهفته‌ای که «آخرین جدای» روی پرده رفت به ۲۶۷.۱ میلیون دلار رسید، درحالی که امسال فیلم‌ها در مجموع ۱۰۲.۸ میلیون دلار فروخته‌اند. میانگین امتیاز «راتن تومیتوز» پنج فیلم بالای جدول سال گذشته نیز به ۷۴ درصد رسیده بود، درحالی که امسال این رقم به ۶۵ درصد کاهش یافت.

فیلم «آکوامن»‌ که از هفته‌ی گذشته در بازار چین روی پرده رفته فروش جهانی خود را به ۲۶۱ میلیون دلار رساند. این فیلم به کارگردانی «جیمز وان» فروشی تا ۶۵ درصد بهتر از «لیگ عدالت» وارنر را در حال به جای گذاشتن است و تا دو برابر «واندر وومن» بلیت فروشی کرده است. این فیلم همچنین موجب شده فروش فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی از ۴ میلیارد دلار عبور کند. «آکوامن» به جز چین در ۴۲ بازار خارجی دیگر در رتبه‌ی اول قرار گرفت.

هفته‌ی آینده با افتتاح «مری پاپینز بازمی‌گردد» (Mary Poppins Returns) از روز چهارشنبه در ۳۸۰۰ سالن و «آکوامن» (Aquaman) از روز جمعه در ۴۱۰۰ سالن نمایش، رونق به بازارهای آمریکا بازخواهد گشت. اما از طرف دیگر ریبوت یا پیش‌درآمد «بامبلبی» (Bumblebee) قسمت تازه‌ای از چندگانه‌ی «ترنسفرمرها» نیز که با استقبال بی‌نظیر منتقدین مواجه شده و اثری خانوادگی‌تر است در حدود ۳۵۰۰ سالن روی پرده می‌رود. فیلم رمانتیک کمدی «شغل دوم» (Second Act) با بازی «جنیفر لوپز» هم در ۲۶۰۰ سالن و «به مارون خوش آمدید» (Welcome to Marwen) در ۱۹۰۰ سالن به صورت گسترده به اکران درمی‌آیند.

تانی کال

30nama

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *