به‌تازگی یک ایمفوگرافی از نگاه آماری به رفتارهای خانوارهای ایرانی در سال ۹۳ در خبرگزاری جمهوری اسلامی‌به نقل از مرکز آمار ایران منتشر شده است که در آن جامعه آماری ۵۸ میلیون ۶۶۵ هزار نفر افراد بالای ۱۵ سال موردبررسی قرارگرفته است.

در این آمار موضوعاتی چون تئاتر رفتن، گوش دادن به موسیقی، سینما رفتن، مطالعه غیردرسی، مطالعه روزنامه، مصرف قلیان، مصرف مستمر سیگار، صدقه دادن و خیرات، رصد برنامه‌های ماهواره، تماشای سیمای جمهوری اسلامی‌ایران و ورزش کردن موردبررسی قرارگرفته است.

نکته حائز اهمیت در این گزارش تعداد تماشاگران تئاتر در یک سال نسبت به تماشاگران سینما و رصد کنندگان ماهواره است. در این آمار ۲.۳۱۸.۵۹۳ نفر در طول سال ۱۳۹۳ به تماشای نمایش نشسته‌اند و این رقم برای تماشاگران سینما ۸.۳۰۳.۸۷۷ نفر است و برای رصد کنندگان ماهواره به ۱۲.۶۰۱.۰۳۴ نفر می‌رسد این در حالی است که با توجه به فراوانی سالن‌های سینما در کشور و همچنین پایین بودن قیمت بلیت سینما نسبت به نمایش انتظار می‌رفت اختلاف آماری بیش تر از این ارقام باشد و در مورد ماهواره و در دسترس بودن آن‌که دیگر نیاز به توضیح نیست.

اما همین‌که آمار تماشاگران تئاتر به قدری رسیده که ۴ درصد از جامعه آماری را به خود اختصاص داده است، خود قابل‌توجه و امیدوارکننده‌ است. درواقع شاید بشود گفت این حداقل برنامه‌های زیرساختی که برای هنرنمایش در چند سال اخیر تدارک دیده و اجراشده است عاملی شده تا دیدن تئاتر تا این سطح در آمار رفتارهای فرهنگی خانوارهای ایرانی قرار بگیرد. گرچه سینما به دلیل تعدد سالن‌ها توانسته آمار ۱۴ درصدی از مخاطب را به خود اختصاص دهد، نکته این جاست که تعدد موضوعی بیش از ۱۰۰ نمایش در هرروز و افزایش سالن‌ها و دسترسی به نمایش در دو سال اخیر قطعا آمار مورد نظر را در سال‌های بعد از این آمارگیری دچار افزایش چشمگیری کرده است. در حقیقت در سال ۹۳ چیزی نزدیک به ۴ درصد افراد جامعه جزو تماشاگران تئاتر بوده اند که با توجه به توسعه زیرساخت‌های ذکر شده در کنار تبلیغات و ارتباطات اجتماعی و بکارگیری گسترده آن در حوزه تئاتر، باعث امیدواری بیشتر فعالان و دست‌اندرکاران هنرهای نمایشی است.

بر اساس این گزارش تماشای سیمای جمهوری اسلامی‌ایران در روزهای تعطیل با ۵۶.۳۳۷.۳۵۸ نفر، صدقه دادن و خیرات با ۵۱.۱۳۴.۶۲۵ نفر، گوش دادن به موسیقی با ۴۲.۰۹۸.۰۰۸ نفر، ورزش کردن با ۲۶.۲۸۵.۳۱۶ نفر، مطالعه غیردرسی با ۲۵.۶۷۹.۵۳۸ نفر و مطالعه روزنامه با ۱۸.۵۶۱.۹۲۸ نفر به ترتیب پرمخاطب‌ترین گروه‌های آماری را تشکیل می‌دهند.

نکته جالب‌توجه دیگر، اعلام آمار مصرف‌کنندگان قلیان با ۲.۳۳۰.۸۴۶ نفر و مصرف مستمر سیگار با ۴.۷۷۹.۷۷۸ نفر است که شاید تصور عمومی‌ از آمار این گروه‌ها بیش از این‌ها باشد که در واقعیت تنها  ۴ درصد و ۸ درصد جامعه آماری را به خود اختصاص داده‌اند. تنها براساس همین آمار تک محوری باید منتظر خبرهای خوشی از رشد تئاتر در کشور باشیم .

منبع دوفصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *