گوگل از طرح‌های نهایی مقر جدید خود در لندن را رونمایی کرد؛ یک ساختمان عظیم هشتادهزار مترمربعی با باغی روی بام آن.

اطلاعات کلی
  • شرکت طراح: هثرویک، بیارک اینگلس، AHMM، گوگل
  • کارفرما: گوگل
  • متراژ: ۸۰,۰۰۰ متر مربع
  • سال: ۲۰۱۸
  • مکان: لندن، بریتانیا

گوگل مراحل اولیه‌ی ساخت یکی از بزرگ‌ترین دفاتر کار خود را در لندن آغاز کرده است؛ ساختمانی که به آن لقب «زمین‌خراش» داده‌اند. این ساختمان بیشتر از چهار هزار کارمند را در خود جای می‌دهد، روی سقف خود یک باغ با مسیر اختصاصی دویدن دارد و پهنایش اندازه‌ی ارتفاع یک آسمان‌خراش است. طرح‌های نهایی برای این مقر جدید، هفته‌ی گذشته پس از سال‌ها جدل بین گوگل و معماران بالاخره در شورای کمدن (مسئول نظارت روی ساخت و ساز و مالیات ساختمان‌های اداری در لندن) به ثبت رسید.

ساخت «فاز A» این پروژه از سال آینده روبه‌روی ایستگاه کینگز کراس متروی لندن آغاز خواهد شد. گوگل در سال ۲۰۱۳ طرح‌های اولیه‌ی این ساختمان را با همکاری گروه معماری AHMM به ثبت رسانده بود و طرح نهایی توسط گروه «بیارک اینگلس» و استودیوی «هثِرویک» خلق شد. این استودیو پیشتر مسئول طراحی استادیوم المپیک لندن ۲۰۱۲ و اتوبوس‌های جدید Routmaster لندن بود.

مقر گوگل لندن

بخش بزرگی از طراحی داخلی ساختمان به دفاتر بدون دیوار اختصاص خواهد یافت.

مقر لندن گوگل

پلان کناری ساختمان یک راه‌پله‌ی مرکزی عظیم را نشان می‌دهد که از طبقه‌ی همکف تا بام را پوشش می‌دهد.

مقر لندن گوگل

ورودی اصلی دفاتر، روبه‌رو ایستگاه متروی کینگز کراس خواهد بود.

بر اساس گفته‌های «مجله‌ی معماری»، هزینه‌ی ساختمان نهایی یک میلیارد پوند خواهد بود. ساختمان ۱۱ طبقه‌ی اصلی ۸۰ هزار و ۸۱۹ متر مربع وسعت دارد و ۳۳۰ متر پهنای آن خواهد بود. مقر جدید گوگل روی مغازه‌هایی ساخته خواهد شد که در ورودی‌های طبقه‌ی اول آن، در بین دفاتر کار قرار می‌گیرند. با توجه به طرح‌های ثبت شده، ترکیب دفاتر کار با فروشگاه‌ها باعث می‌شود طبقه‌ی اول ساختمان، فضایی باز و متنوع داشته باشد که به مرور زمان تغییر خواهد کرد. استودیو هثرویک در مورد طرح خود می‌گوید:

این ناحیه محل تلاقی ساختمان‌های متنوع و فضاهای گوناگون است. ایستگاه‌های عظیم مترو، خیابان‌ها، کانال‌ها و دیگر زیرساخت‌ها همگی گرد هم آمده‌اند و شلوغ‌ترین نقطه‌ی لندن را تشکل داده‌اند و من نمی‌توانم این ترکیب را دوست نداشته باشم. ما هم با مقر گوگل مثل یک زیرساخت جدید رفتار کردیم و از ساختمان‌های اطراف آن الهام گرفتیم. این ساختمان از خانواده‌ای از المان‌های متغیر ساخته شده است تا مطمئن شویم خود ساختمان و فضای کاری آن تا سال‌های آینده، انعطاف‌پذیر و قابل تغییر خواهد بود.

مقر لندن گوگل

بام باغ مقر جدید لندن گوگل شاید چشمگیرترین ویژگی آن باشد.

پلان باغ ساختمان لندن گوگل نشان می‌دهد که این باغ علاوه بر مسیر دویدن ۲۰۰ متری، شامل مناطق گیاهی گوناگونی خواهد بود.

داخل ساختمان همان امکاناتی را دارد که انتظارش را دارید: کافه‌ها و اتاق‌های ملاقات به همراه یک استخر ۲۵ متری، اتاق ماساژ، منطقه‌ای چندمنظوره برای بازی و ورزش‌هایی مانند بسکتبال و فوتبال آمریکایی و یک سالن ۲۱۰ نفری برای معرفی محصولات و ارائه‌های مختلف. سقف ساختمان هم با یک باغ ۳۰۰ متری پوشیده خواهد شد که به مناطق گیاهی مختلف تقسیم شده است. این باغ شامل «منطقه‌ی توقف» خواهد بود که با گل‌های وحشی و گیاهان دیگر پر شده است. علاوه بر این‌ها یک کافه و مسیر دویدن ۲۰۰ متری نیز روی بام مقر جدید گول در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر کارکنان گوگل در دفاتر مختلفی در سراسر لندن مستقر هستند که بعضی از آن‌ها در همان منطقه‌ی کینگز کراس قرار دارد. ساختمان شماره‌ی ۷ میدان پانکراس میزبان کارمندان بخش هوش مصنوعی گوگل به نام DeepMind است. ساختمان جدید تمام کارمندان را در یک جا مسستقر خواهد کرد و به اولین ساختمان گوگل در خارج از آمریکا بدل خواهد شد که مالکیت و طراحی آن به طول کامل از آن گوگل است.

غول جستجو سال گذشته پس از خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا همچنان از این پروژه حمایت کرد. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل در این باره گفت:

برای من واضح است که در بریتانیا، علوم کامپیوتر با وجود استعدادها، مراکز آموزشی و علاقه‌ای که برای نوآوری وجود دارد، آینده‌ی روشنی خواهد داشت. ما همچنان به بریتانیا متعهد هستیم و علاقه‌مندیم تا سرمایه‌گذاریمان را روی دفتر جدیدمان در کینگز کراس ادامه دهیم.

نمای بخش‌هایی از ساختمان به سمت کانال‌های منطقه‌ی کینگز کراس خواهد بود.

پنجره‌های تمام‌قد باعث ورود نور در تمام طول روز می‌شوند و دریچه‌های چوبی چرخان با توجه به موقعیت آفتاب، از نورهای مزاحم جلوگیری می‌کنند.

مقر لندن گوگل

با توجه به طول ۳۳۰ متری مقر لندن گوگل (بلندتر از طول ساختمان شارد، بلندترین آسمان‌خراش لندن)، این ساختمان قطعا چشم‌های زیادی را به سمت خود جذب خواهد کرد.

zoomit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *