Anohana: The Flower We Saw That Day

معرفی انیمه سریالی Anohana: The Flower We Saw That Day

از دست دادن بهترین دوست انسان، می‌تواند به غم‌انگیزترین واقعه‌ی زندگی او تبدیل شود. اما چه می‌شود کرد؟ بعد از مرگ انسان‌ها دور و اطرافیان آن‌ها هم تغییر می‌کنند. یا شاید هم این موضوع باید اینگونه مطرح شود: آدم‌ها وقتی بزرگ می‌شوند، به کلی تغییر می‌کنند. اما خب تا چه زمانی می‌شود از هم فاصله گرفت و به هم دیگر بی محلی کرد؟ چطور می‌شود از دوستانی که یک زمانی شب و روزمان با آن‌ها می‌گذشت فاصله بگیریم؟ نمی‌شود همه این‌ها را بر سر بزرگ شدن آدم‌ها گذاشت. بلکه باید گفت در کنار بزرگ شدن انسان‌ها، غرور آن‌ها هم هر روز بزرگ‌تر از گذشته می‌شود و این غرور می‌تواند کار را خیلی خراب‌تر کند. متن پیشین گزیده‌ای از داستان انیمه Anohana: The Flower We Saw That Day «به فارسی: آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم و به ژاپنی: Ano Hi Mita Hana No Namae O Bokutachi Wa Mada» است. آنوهانا یک مجموعه تلوزیونی به کارگردانی تاتسویوکی ناگای و ساخته شده توسط استودیو ای-۱ پیکچرز است. پخش این انیمه از ۱۴ آوریل ۲۰۱۱ شروع شد و در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ به پایان رسید. در ادامه به معرفی این انیمه می‌پردازیم.

  • نام انیمه: آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم (Anohana: The Flower We Saw That Day)
  • ژانر ها: پویانمایی – درام – ماجرایی
  • تعداد فصل: ۱ فصل
  • سال اکران: ۲۰۱۱
  • تعداد قسمت‌ها: ۱۱ قسمت
  • میانگین زمان هر قسمت: ۲۳ دقیقه
معرفی انیمه سریالی Anohana: The Flower We Saw That Day
دل تنگ روز‌های گذشته

تابستان، فصلی که اکثر انسان‌ها در حال لذت بردن از آن‌ هستند. در گوشه‌ای از شهر، جینتان (شخصیت اصلی انیمه) درحال دست و پنجه نرم کردن با هیولایی است که هر سال در فصل تابستان به سراغش می‌آید. منما، دختری خوش‌قلب و دوست‌داشتنی است که جینتان او را هیولای تابستان خطاب می‌کند. در گذشته جینتان و مینما گروهی ۶ نفره داشتند که تمام وقت خودشان را با آن‌ها صرف می‌کردند. اما در یکی از روز‌ها بر اثر یک سانحه، مینما جان خود را از دست داده و از همان سال به بعد مینما تابستان‌ها به سراغ جینتان آمده و از او می‌خواهد که آرزویش را برآورده کند. آرزوی منما این است که آن گروه ۶ نفره دوباره دور هم جمع شوند و برای یک بار هم که شده باهم خوش بگذرانند. اما جینتان هر سال به نحوی‌ مینما را از آرزویش منصرف می‌کند. اما امسال مینما قوی‌تر از گذشته باز‌می‌گردد و به هیچ‌ وجه از سر خواسته‌اش نمی‌گذرد. از طرفی تمام افراد آن گروه حال بزرگ شده‌اند و اگرچه در یک شهر زندگی می‌کنند، ولی از هم فاصله گرفته‌اند و حالی از هم نمی‌پرسند. مینما که از این امر بسیار ناراحت است، می‌خواهد بار دیگر اعضای گروه را دور هم جمع کند اما در این مسیر …

مگر می‌شود منما را دید و احساساتی نشد؟

داستان انیمه سعی بر این دارد که به بیننده نشان دهد وقتی که افراد بزرگ می‌شوند چقدر می‌توانند تغییر کنند. در ابتدا بیننده فکر می‌کند که با یک داستان پیش و پا افتاده رو به رو است؛ اما پس از مدتی از این فکر خود پشیمان شده و به قدری در آن غرق می‌شود که ممکن است در بعضی از قسمت‌ها اشکش در بیایید. به زبان ساده‌تر، احساسات حرف اول را در این انیمه می‌زند. در Anohana شخصیت‌های فرعی بسیاری نخواهید دید اما همان شخصیت‌هایی که در کل فیلم با آن‌ها سر و کار دارید، به قدری شما را درگیر خود و زندگی شخصیشان می‌کنند که دیگر نمی‌توانید بر روی شخصیت‌های فرعی تمرکز کنید. شخصیت‌پردازی انیمه به قدری قوی و عالی انجام شده است که بیننده غرق در آن شده و خود را جای شخصیت‌ها، اعمال و رفتارهایشان می‌گذارند و با شادی آن‌ها، شاد و با ناراحتی آن‌ها ناراحت می‌شوند.

طراحی در انیمه Anohana در سطح قابل قبولی قرار دارد و نه می‌شود گفت که افتضاح است و نه عالی و بی‌نقص، بلکه باید گفت که رضایت‌بخش است و می‌تواند بیننده را راضی کند. طراحی چهره شخصیت‌ها در یک کلام عالی انجام شده است و نمی‌توان ایرادی از آن گرفت. طراحی محیط انیمه، نسبت به حسی که به مخاطب القا می‌شود، به خوبی انجام شده و همین طراحی فضا است که در بعضی از نقاط اشک شما را در می‌آورد.

قبل از تماشای آنوهانا باید به شما بگویم که در بعضی از صحنه‌های این انیمه، بسیار دشوار است که جلو اشکتان را بگیرید

در کنار طراحی فضا و داستان عالی، موسیقی هم در زیبایی این انیمه نقش به سزایی را ایفا می‌کند. موسیقی‌های اوپنینگ و اندینگ انیمه که از ریتمی آرام و دلپذیر و گاهی با ضرب آهنگ‌های مهیج پیروی می‌کنند، بی نقص و کامل هستند و مخاطب به راحتی حس غم درون شخصیت‌ها را در آن درک می‌کند. زیرا در کنار موسیقی آرام، شرح حال هر کدام از شخصیت‌ها هم در اوپنینگ انیمه به نمایش در خواهد آمد. موسیقی متن انیمه و طراحی فضا، در کنار هم دیگر به یک شاهکار عالی ولی غم‌انگیز تبدیل شده‌اند. شاید اگر هر کدام از این دو بخش را از هم دیگر جدا کنیم، نیمی از احساسی که مخاطب باید دریافت کند را از دست می‌دهیم. صداپیشگی شخصیت منما را آی کایونو «Ai Kayano» انجام داده است و صدا پیشگی شخصیت جینتان را نیز مایو ایرینو «Miyu Irino» عهده دار بوده است و بقیه تیم صداپیشگان هم به همین نسبت کارشان را به خوبی انجام داده‌اند.

انیمه Anohana می‌تواند به بهترین انیمه عمرتان مبدل گردد. داستان بی نقص و عالی و بسیار غم انگیز، در کنار طراحی‌های قابل قبول و شخصیت پردازی پویا و کامل و موسیقی بی نظیر می‌تواند شما را ساعت‌ها در جایتان میخکوب کند تا به تماشا ۱۱ قسمت جذاب بپردازید.

تانی کال

سینماگیمفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *