مهدویان

مهدویان: «لاتاری» عجیب و جنجالی نیست

محمدحسین مهدویان با اشاره به حاشیه‌هایی که برای صدور مجوز فیلم «لاناری» پیش آمد، گفت: نباید سلیقه‌ها در بخش نظارت تعیین‌کننده باشند چون «لاتاری» خیلی عجیب و غریب نیست و الان اینطور به نظر می‌رسد که یک فیلم خاص و جنجالی است در حالی‌که اینگونه نیست.

مهدویان درباره ساخت فیلم جدیدش با نام «لاتاری» و حاشیه‌هایی که بر سر صدور مجوز ساخت آن پیش آمده توضیح داد: بعد از «ماجرای نیمروز» با گروه دوستانی که دارم و هادی (حجازی‌فر) هم جزئی از آن‌هاست، با هم صحبت کردیم و ایده اولیه «لاتاری» را با هم شکل دادیم. فکر نمی‌کردم اینطور شود و شاید اتفاقاتی افتاد. البته انتخابات و تغییرات بعد از انتخابات بی‌تاثیر نبود و شاید درست مدیریت نشد و شاید هم فیلمنامه حساس و خطیر بود. دوره پنج‌ماهه سختی بود و واقعا خیلی دوست دارم این فیلمنامه را کار کنم و همین که بحث تغییرش پیش آمد نتوانستم این کار را کنم.

او افزود: پیشنهاد اصلاح داشتیم و موضوع خیلی پیچیده شد چون فقط مسئله شورای پروانه ساخت نبود و ابعاد دیگری پیدا کرد. با این حال از آنجا که مسائل حل شده است نمی‌خواهم به آن‌ها برگردم ولی من به دنبال این بودم که روح فیلمنامه (فکر و لحن) «لاتاری» عوض نشود که اگر می‌شد، آن را کنار می‌گذاشتم. این مدت بسیار سخت بود و نمی‌دانستم چقدر طول می‌کشد، اما الان خوشحالم که پروانه ساخت صادر شده و قرار است آن را بسازم.

وی با ابیان اینکه باید فکری جدی درباره نظارت شود، ادامه داد: البته نمی‌گویم نظارت نباشد، اما نباید سلیقه‌ها تعیین‌کننده باشند. «لاتاری» خیلی عجیب و غریب نیست و الان اینطور به نظر می‌رسد که خیلی خاص و جنجالی است، اما اینگونه نیست. این چندین ماه برایم تجربه‌ای بود و سعی می‌کنم نگاه مثبتی به آن داشته باشم چون ممکن است فیلمسازان دیگر خیلی از این بدتر را تجربه کرده باشند. به هر حال الان روزهای آخر پیش‌تولید را می‌گذرانیم و به زودی آن را کلید می‌زنیم. امیدوارم اتفاقات خوبی در «لاتاری» بیفتد مخصوصا اینکه فیلم‌های جدیدم را بهتر ساخته‌ام و آن‌ها را بیشتر دوست دارم و مطمئنم که «لاتاری» را از همه فیلم‌هایم بیشتر دوست خواهم داشت.

این فیلمساز که در برنامه اینترنتی «سی و پنج» صحبت می‌کرد، با اشاره به فیلم «ماجرای نیمروز» گفت: خیلی دوست داشتم منتقدان در مورد میزانسن، دوربین و … «ماجرای نیمروز» صحبت کنند، اما بیشتر به تحریف پرداختند. با این حال «لاتاری» از این مسائل به کنار است و مطمئن هستم که به ساختار و فرم هم بیشتر پرداخته می‌شود و از نظر فکری هم کار تازه‌ای است.

مهدویان اظهار کرد: من همه تلاشم را می‌کنم که فیلم به معنای واقعی بسازم. البته نفس سینما برایم ارحج‌ است تا سیاست. حتی خود سینما برایم از تفکر حاکم بر فیلم مهمتر است، چرا که باید یک سینمای خوب داشته باشیم تا در مورد اندیشه حاکم بر فیلم حرف بزنیم. من با خود سینما کار دارم چون علاقه‌مند به سینما هستم و تلاش می‌کنم که این راه ارتباطی را با کاربلدان سینما حفظ کنم. البته به عنوان فیلمساز با دورنماها و تعابیر سیاسی مواجه هستم به ویژه در مورد «لاتاری» که حساس‌تر هم شده است. همین روزها هم در حال مزه مزه کردن این هستیم که سکانس‌های شائبه برانگیز نداشته باشیم، اما امیدوارم این نوع موضوعات آسیبی به فیلم نزند و علاقه‌مندان بسیاری داشته باشد و علاقه‌مندان قبلی فیلم‌هایم از آن ناامید نشوند.

به گفته وی، ساعد سهیلی و هادی حجازی فر بازیگران اصلی «لاتاری» هستند. همچنین زیبا کرمعلی نقش دختر اصلی داستان را بازی می‌کند که اولین بار است جلو دوربین می‌رود و جواد عزتی نیز جزء بازیگران قطعی فیلم است که در اولین روزها جلو دوربین می‌رود.

او همچنین با بیان اینکه بخشی از فیلم را که باید در خارج فیلمبرداری می‌شد و نیاز به بازیگران نداشت، فیلمبرداری کرده است و اصل کار را از حدود ۱۰ روز دیگر در تهران آغاز می‌کند، درباره حضور فیلم در جشنواره فجر هم گفت: “اگر جشنواره قبول کند”، فعل مهمی است. البته ما با زمانبندی «ماجرای نیمروز» در سال گذشته تقریباً همزمان هستیم و اگر مسئولان جشنواره فجر تمایل به حضور «لاتاری» داشته باشند، حتما به فجر خواهد رسید.

تانی کال

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *