BAFTA 2019

نامزدهای BAFTA 2019: پیشتازی «سوگلی»، «رما» و «اولین انسان»

«آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا» یا بفتا (BAFTA) نامزدهای امسال خود را معرفی کرد. در این فهرست فیلم «سوگلی» (The Favourite) به کارگردانی «یوروگوس لانتیموس» با ۱۲ نامزدی پیشتاز است. فیلم‌های «رما» (Roma) محصول نت‌فلیکس و «ستاره‌ای متولد شده است» (A Star Is Born) به کارگردانی «بردلی کوپر»، «راپسودی بوهمی» (Bohemian Rhapsody) استودیوی فاکس و «اولین انسان» (First Man) یونیورسال هریک با هفت نامزدی حضور قدرتمندانه‌ای دارند.

فیلم «رما» به کارگردانی «آلفونسو کوارون» امسال در بخش‌های بهترین فیلم غیرانگلیسی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین و بهترین فیلمنامه‌ی اوریجینال نامزد دریافت بفتا است. در کنار «سوگلی» و «رما»، فهرست بهترین فیلم‌های سال را «ستاره‌ای متولد شده است» و «بلکککلانزمن» (BlackKklansman) و «کتاب سبز» که نامزد دریافت چهار جایزه است کامل می‌کنند. «راپسودی بوهمی» در بخش بهترین فیلم بریتانیایی قرار گرفته، و «معاون» (Vice) به کارگردانی «آدام مک‌کی» در بخش‌های بهترین بازیگری حضور دارد و در مجموع صاحب شش نامزدی است.

بفتا نقشی کلیدی در فصل اهدای جوایز ایفا می‌کند، به خصوص با از این جهت که بسیاری از اعضای آن، عضو آکادمی اسکار نیز هستند. فیلم «پلنگ سیاه» مارول هم امسال تنها در بخش جلوه‌های ویژه نامزد دریافت جایزه است، هرچند که زمزمه‌های نامزدی آن در فهرست نهایی اسکار به گوش می‌رسد. یکی دیگر از غایبان این فهرست «امیلی بلانت» در بخش بهترین بازیگر زن است. «وایولا دیویس» بازیگر زن فیلم «بیوه» (Widows) نیز در میان نامزدها دیده می‌شود اما از کارگردان فیلم «استیو مک‌کوئین» اثری نیست.

اعضای بفتا آرای خود برای انتخاب نامزدها را از ۱۴ دسامبر آغاز کردند و تا ۲ ژانویه ادامه دادند درحالی که مرحله‌ی دوم رأی گیری از امروز آغاز و در تاریخ ۶ فوریه به اتمام می‌رسد. مراسم این دوره نیز ۱۰ فوریه از سالن «رویال آلبرت» لندن با اجرای «جوانا لاملی» برگزار می‌شود.

 

فهرست کامل نامزدها:

 

بهترین فیلم

بلکککلانزمن (BLACKkKLANSMAN)

سوگلی (THE FAVOURITE)

کتاب سبز (GREEN BOOK)

رما (ROMA)

ستاره‌ای متولد شده است (A STAR IS BORN)

 

بهترین فیلم بریتانیایی

حیوان (BEAST)

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

سوگلی (THE FAVOURITE)

مک‌کوئین (McQUEEN)

استن و اولی (STAN & OLLIE)

تو هرگز اینجا نبودی (YOU WERE NEVER REALLY HERE)

 

بهترین کارگردان، تهیه‌کننده ویا نویسنده‌ی بریتانیایی تازه‌کار

دنیل کوکوتایلو (APOSTASY) نویسنده و کارگردان

مایکل پیرس (BEAST) نویسنده و کارگردان

کریس کلی (A CAMBODIAN SPRING) نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده

لیان ولهام (PILI) نویسنده و کارگردان

ریچارد بیلینگهام (RAY & LIZ) نویسنده و کارگردان

 

بهترین فیلم غیرانگلیسی

کفرناحوم (CAPERNAUM)

جنگ سرد (COLD WAR)

داگمن (DOGMAN)

رما (ROMA)

دله دزدان (SHOPLIFTERS)

 

بهترین مستند

فری سولو (FREE SOLO)

مک‌کوئین (McQUEEN)

آر‌جی‌بی (RBG)

آن‌ها نباید پیر شوند (THEY SHALL NOT GROW OLD)

سه غریبه‌ی همسان (THREE IDENTICAL STRANGERS)

 

بهترین فیلم انیمیشن

شگفت‌انگیزان ۲ (INCREDIBLES 2)

جزیره‌ی سگ‌ها (ISLE OF DOGS)

مرد عنکبوتی: درون دنیای عنکبوتی (SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE)

 

بهترین کارگردانی

بلکککلانزمن (BLACKkKLANSMAN) اسپایک لی

جنگ سرد (COLD WAR) پاول پاولیکفسکی

سوگلی (THE FAVOURITE) یورگوس لانتیموس

رما (ROMA) آلفونسو کوارون

ستاره‌ای متولد شده است (A STAR IS BORN) بردلی کوپر

 

بهترین فیلمنامه‌ی اوریجینال

جنگ سرد (COLD WAR)

سوگلی (THE FAVOURITE)

کتاب سبز (GREEN BOOK)

رما (ROMA)

معاون (VICE)

 

بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی

بلکککلانزمن (BLACKkKLANSMAN)

مرا خواهی بخشید؟ (CAN YOU EVER FORGIVE ME?)

اولین انسان (FIRST MAN)

اگر خیابان بیل به حرف می‌آمد (IF BEALE STREET COULD TALK)

ستاره‌ای متولد شده است (A STAR IS BORN)

 

بهترین بازیگر زن نقش اول

گلن کلوز (The Wife)

لیدی گاگا (A Star Is Born)

ملیسا مک‌کارتی (Can You Ever Forgive Me?)

اولیویا کلمن (The Favourite)

وایولا دیویس (Widows)

 

بهترین بازیگر مرد نقش اول

بردلی کوپر (A Star Is Born)

کریسشن بیل (Vice)

رامی مالک (Bohemian Rhapsody)

استیو کوگان (Stan & Ollie)

ویگو مورتنسن (Green Book)

 

بهترین بازیگر زن نقش مکمل

ایمی آدامز (Vice)

کلر فوی (First Man)

اما استون (The Favourite)

مارگو رابی (Mary Queen of Scots)

ریچل وایس (The Favourite)

 

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

آدام درایور (BlacKkKlansman)

ماهرشالا علی (Green Book)

ریچارد ای. گرنت (Can You Ever Forgive Me?)

سم راک‌ول (Vice)

تیموتی شالمی (Beautiful Boy)

 

بهترین موسیقی

بلکککلانزمن (BLACKkKLANSMAN)

اگر خیابان بیل به حرف می‌آمد (IF BEALE STREET COULD TALK)

جزیره‌ی سگ‌ها (ISLE OF DOGS)

مری پاپینز بازمی‌گردد (MARY POPPINS RETURNS)

ستاره‌ای متولد می‌شود (A STAR IS BORN)

 

بهترین فیلمبرداری

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

جنگ سرد (COLD WAR)

سوگلی (THE FAVOURITE)

اولین انسان (FIRST MAN)

رما (ROMA)

 

بهترین تدوین

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

سوگلی (THE FAVOURITE)

اولین انسان (FIRST MAN)

رما (ROMA)

معاون (VICE)

 

بهترین طراحی صحنه

جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد (FANTASTIC BEASTS: THE CRIMES OF GRINDELWALD)

سوگلی (THE FAVOURITE)

اولین انسان (FIRST MAN)

مری پاپینز بازمی‌گردد (MARY POPPINS RETURNS)

رما (ROMA)

 

طراحی لباس

تصنیف باستر اسکراگز (THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS)

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

سوگلی (THE FAVOURITE)

مری پاپینز بازمی‌گردد (MARY POPPINS RETURNS)

ماری ملکه‌ی اسکاتلند (MARY QUEEN OF SCOTS)

 

بهترین گریم

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

سوگلی (THE FAVOURITE)

ماری ملکه اسکاتلند (MARY QUEEN OF SCOTS)

استن و اولی (STAN & OLLIE)

معاون (VICE)

 

بهترین صداگذاری

راپسودی بوهمی (BOHEMIAN RHAPSODY)

اولین انسان (FIRST MAN)

مأموریت غیرممکن: فال‌اوت (MISSION: IMPOSSIBLE – FALLOUT)

یک جای آرام (A QUIET PLACE)

ستاره‌ای متولد شده است (A STAR IS BORN)

 

بهترین جلوه‌های ویژه

انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت (AVENGERS: INFINITY WAR)

پلنگ سیاه (BLACK PANTHER)

جانوان شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد (FANTASTIC BEASTS: THE CRIMES OF GRINDELWALD)

اولین انسان (FIRST MAN)

بازیکن شماره‌ی یک آماده (READY PLAYER ONE)

 

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

من خوبم (I’M OK)

مارفا (MARFA)

راف‌هاوس (ROUGHHOUSE)

 

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

۷۳ گاو (73 COWS)

مجرد، ۳۸ ساله (BACHELOR, 38)

در آبی (THE BLUE DOOR)

میدان (THE FIELD)

ویل (WALE)

تانی کال

30nama

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *