خوب حالا که دندان‌های کودک شما در حال رشد است، باید به فکر مراقبت از آن باشید. اگرچه دندان‌های شیری به طور موقت در دهان کودک قرار دارند، سلامت آن‌ها برای لثه کودک و به وجود آمدن دندان‌های دائم ضروری است. به همین خاطر باید مطمئن باشید که دندان‌های در حال رشد کودک به بهترین وجه ممکن مورد مراقبت قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم ترفندها و نکاتی را برای مراقبت از دندان‌های کودک بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

مراقبت از دندان‌های کودک را قبل از رشد آن آغاز کنید:

حتی قبل از رشد دندان‌های شیری نیز باید دهان کودک را تمیز کنید. بعد از خوردن غذا یا شیر، لثه‌های کودک را با یک دستمال بسیار نرم و گرم تمیز کنید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی که برای اینکار وجود دارد استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که حجم زیادی از خمیردندان فلوردار نباید بلعیده شود. به این موضوع دقت داشته باشید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند برای بدن سمی باشد.

بعد از رویش دندان‌ها نیز از آن مراقبت کنید:

بعد از اینکه رویش‌ دندان‌ها آغاز شد، مراقبت از آن‌ها را شروع کنید. بیشتر والدین بر این باورند که دندان‌های شیری کودک اهمیت زیادی ندارد زیرا با دندان‌های اصلی و دائمی جایگزین خواهند شد. اما به خاطر داشته باشید که دندان‌های شیری جای دندان‌های دائمی را حفظ می‌کنند و به کودک کمک می‌کنند غذا را بخورد و بجود. اگر مراقبت درستی از دندان‌های شیری صورت نگیرد، امکان پوسیده شدن آن وجود خواهد داشت. همین امر موجب عفونت لثه می‌شود که به آن ژنژیویت یا التهاب لثه می‌گویند. التهاب لثه به حالتی گفته می‌شود که در آن پلاک‌های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می‌کند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود. این موضوع می‌تواند بر روی فضای دندان‌های دائمی نیز تاثیر بگذارد.

مراقب پوسیدگی دندان‌ها باشید:

اولین نشانه پوسیدگی در دندان کودک، تغییر رنگ و لکه‌های کوچکی است که بر روی آن ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی حفره‌های کوچکی بر روی دندان پدیدار خواهد شد. اینکه کودک خود را به همراه بطری شیر یا آب میوه به رختخواب می‌فرستید ایده خوبی نیست. چنین موادی دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان‌هاست. سعی کنید دهان کودک را همیشه تمیز نگه دارید.

دهان کودک را با آب بشویید:

بعد از هر وعده غذایی می‌توانید دهان کودک خود را با آب تمیز کنید. نوشیدن آب بعد از هر وعده می‌تواند دندان‌ها را تمیز کند. اما بهتر است از یک خمیردندان نرم برای اینکار استفاده کنید تا کودک به آن عادت کند. تا زمانی که کودک شما ۱۸ ماهه نشده است و غذای جامد مصرف نمی‌کند ممکن است به مسواک نیاز نداشته باشید. با اینحال می‌توانید به آرامی دندان او را با مسواک یا دستگاه مناسب پاکسازی کنید.

در سن ۲ سالگی از خمیر دندان استفاده کنید:

زمانی که کودک شما به سن ۲ سالگی رسید، خمیردندان مخصوص کودکان را به اندازه یک نخود بر روی مسواک بگذارید و با آن دندان‌های او را تمیز کنید. اگر زیاد در این مورد مطمئن نیستید می‌توانید تا سن ۳ سالگی کودک منتظر بمانید. در این سن کودک به اندازه کافی بزرگ شده است و خمیردندان را نمی‌خورد.

مصرف فلوراید در کودکان را تنظیم کنید:

حتی اگر کودک شما از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده نمی‌کند نیز باید مقدار کافی از آن را برای بدن تامین کنید. این مقدار معمولا در آب شیر موجود است. بیشتر منابع آب عمومی این مقدار را اضافه می‌کنند. اگر آب شیر فلوراید ندارد، بهتر است در مورد مقدار فلوراید مصرفی از پزشک خود مشورت بگیرید.

به طور منظم برنامه ای برای مراجعه به دندانپزشک داشته باشید:

بیشتر متخصصان بر این باورند که اولین مراجعه کودک به دندانپزشک باید در سن ۱ سالگی باشد اما برخی دیگر نیز بر این باور هستند که اولین مراجعه به پزشک بهتر است در سن ۳ سالگی باشد.

اگر بتوانید مراقبت کاملی از دندان‌های کودک خود داشته باشید، عادت‌ مراقبت از آن را در وجود کودک خود نهادینه خواهید کرد. از همان روزهای ابتدایی مراقبت از دندان‌ها را به کودک خود یاد بدهید.

منبع : مجله سلامت

 • نوزادان

  مقابله با زردی در نوزادان

  مقابله با زردی در نوزادان برای مقابله با زردی نوزاد در روزهای اول پس از تولد روش های درمان…
 • قنداق

  3 دلیل برای قنداق کردن نوزادان

  قنداق کردن نوزاد یکی از اعمالی بود که تا همین چند دهه گذشته همه مادران انجام می دادند و مع…
 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *