استرس

کاهش استرس در زندگی و کسب و کار

شکی نیست که استرس، احساسی کشنده است. بسیاری از متخصصان بهداشت و تجزیه و تحلیل پزشکی، تاثیر منفی استرس شدید را بر سلامت، طول عمر و رفاه عمومی، اندازه گیری کرده اند. این احساس مزمن که روزانه به سراغ فرد می آید، در ایجاد درد، علل افسردگی، چاقی، اختلالات گوارشی، بیماری های کاهش ایمنی بدن، بیماری های قلبی، پیش رفت آلزایمر و سرطان نقش دارد.

شواهد نشان می دهد که استرس کنترل نشده، منجر به عوارض زیان آوری می شود که در جنبه های زیادی، از جمله، سلامت جسمی، روانی و روحی، در فرد اختلال ایجاد می کند. به همین خاطر باید نحوه ی کنترل آن را یاد بگیریم.

استرس از تهدید رفاه عمومی ناشی می شود و در این هنگام بدن با ترشح کورتیزول و آدرنالین که باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون، قدرت، استقامت و هوشیاری است، به آن پاسخ می دهد. این تهدید از موارد مختلفی منشاء می گیرد که به طور معمول، روابط کاری، ارتباطات عاطفی، مشکلاتی که برای فرزندانمان ایجاد می شود، نگرانی های سلامتی، امور مالی و یا بعضاً انتظارات غیر واقعی از خود، باعث آن است. هنگامی که دچار استرس می شوید، ماهیچه ها منقبض شده، احساسات شما شدید می شود و مستعد تنش و خشونت خواهید شد. در صورتی که مدت زمان زیادی احساس استرس به همراه فرد باشد و به طور مداوم به این احساس دچار شود، قطعا در زندگی و کسب و کار او اختلال جدی ایجاد خواهد شد. از این رو باید بدانیم که چگونه به صورت موثر با این احساس مقابله کنیم. در ادامه 10 گام موثر برای کاهش استرس در زندگی و کسب و کار را بررسی خواهیم کرد.

1. این حقیقت که استرس برای شما نیز ممکن است ایجاد شود را بپذیرید

نباید فکر کنید که ایمنی شما در مواجهه با این احساس قوی است و عواقب منفی آن شامل حال شما نخواهد شد. باید دشمن سلامتی خود را بشناسید و آموزش ببینید که چگونه استرس می تواند خود را نشان دهد.

2. یقین داشته باشید که می توانید استرس را از بین ببرید

باید یقین داشته باشید که استرس قابل کنترل است، این کار نیازمند یک باور درونی است. می توانید سرگذشت مثبت نگری کسانی که با به مبارزه با استرس پرداخته اند، را مطالعه کنید. این افراد با نابودی استرس، زندگی دوباره گرفته اند. بسیار ارزشمند است که بدانید دیگران نیز وضعیت مشابه به شما را تجربه کرده و توانسته اند از این وضعیت تهدید آمیز، جان سالم به در ببرند.

3. با رژیم غذایی خوب وضعیت جسمی، عاطفی و روانی خود را در حد نرمال نگه دارید

یک رژیم غذایی مناسب و در کنار آن یک برنامه ی ورزشی می تواند تصویر خوبی از شما ایجاد کند. حتی برخی از ورزش های هدفمند به طور اختصاصی برای مقابله با استرس انجام می شوند. فقط اینکه بدانید، ذهن، بدن و روح شما محکم و استوار است، استرس در شما خنثی خواهد شد.

4. به این نگرش برسید که اگر دری بسته شد، در دیگری باز می شود

در فرهنگ ما نیز ضرب المثلی برای این نگرش وجود دارد: ” خداوند گر ز حکمت ببندد دری، ز رحمت گشاید در دیگری”.

مطمئن باشید که هر چیزی که اتفاق می افتد بی دلیل نیست و حتما اتفاق بهتری در راه است. زمانی که به این نگرش برسید، می بینید که اتفاقات معجزه آسایی در زندگی شما رخ می دهد.

5. طنز و شادی را به زندگی خود بیاورید

مستندات زیادی در مورد تاثیر زندگی شاد وجود دارد. می توانید فیلم های کمدی ببینید، در اینترنت به دنبال مطالب طنز بگردید و تمرین کنید که به مطالب فکاهی بخندید. زمانی که می خندید، به دلیل ترشح هورمون اندورفین، خلق و خوی شما مثبت خواهد شد، از این رو بدیهی است که با شاد بودن می توانید استرس را کاهش و در نهایت نابود کنید.

6. با افراد مثبت دوست شوید و از آنهایی که منفی هستند دوری کنید

افرادی که دائما نگرش منفی دارند، تاثیر بسیار بدی روی شما خواهند داشت. باید از دوستی و معاشرت با این گونه افراد، اجتناب کرد. محیط زندگی خود را با افراد شاد، خوش بین و کسانی که نگاه مثبتی به زندگی دارند، پر کنید. همیشه در جای روشن مشغول به کار شوید، در محیط خود از گل استفاده کنید، تعطیلات را با شادی سپری کنید و به طور کلی لذت بردن از دارایی های خود را فراموش نکنید. مهم است که افراد و اشیاء پیرامون شما، لبخند بر لبانتان آورند.

7. به معنای واقعی کلمه از آفتاب استفاده کنید

ویتامین D3 یکی از ویتامین های بسیار موثر برای داشتن فیزیک بهتر، روان مثبت و افزایش مسائل عاطفی است. سعی کنید با حفظ مسائل بهداشتی و سلامتی به طور مستقیم در معرض تابش آفتاب قرار گیرید. همانطور که می دانید نور آفتاب باعث ایجاد ویتامین D3 در بدن خواهد شد.

8. همیشه به این جمله فکر کنید: “این نیز بگذرد”

همه ی ما بارها به دلیل مسائل کوچک و بزرگ در بحر تفکرات خود غوطه ور شده ایم. مشکلات و ناراحتی هایی که در زندگی با آنها مواجه می شویم، هر اندازه که ذهن ما را درگیر کنند، گذرا هستند. پس بهتر است بیش از حد نیاز برای فکر کردن به آنها زمان نگذاریم.

9. فکر کردن به اینکه همیشه حق با شماست را کنار بگذارید

برای خیلی از ما مهم است که هنگام بروز نزاع و مشکلاتی که در روابط عاطفی و یا روابط کاری و … پیش می آید، طرف مقابل متوجه شود که حق با ماست. گاهی اوقات بهتر است برای آرامش خود، این طرز تفکر را کنار بگذارید، می توانید به راحتی به طرف مقابل خود بگویید که “حق با توست” و صحنه را ترک کنید. این کار باعث آرامش روح و روان شما و کاهش تنش و استرس خواهد شد.

10. آخرین و مهمترین راهکار برای کاهش استرس این است که زندگی خود را بدون استرس تصور کنید

به صورتی عمیق به زندگی خود فکر کنید، چطور می شود اگر احساسات منفی، استرس و تنش در شما وجود نداشته باشد. بدون استرس چه لحظات آرامی را در زندگی تجربه خواهید کرد؟ هر روز این نوع زندگی را با خود تصور کنید و با انجام این تمرین به خود متذکر شوید که کاهش و در نهایت نابودی استرس، زندگی رویایی برای شما رقم خواهد زد.

تانی کال

برگرفته از businessknowhow

یوکن

 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *