اعتماد به نفس

کارهایی که افراد با انجام نمی‌هند

اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای مهم در دست یابی به است. البته اعتماد به نفس واقعی با غرور و خودبینی تفاوت دارد. اگر برخی افراد به خود و توانایی‌هایشان ایمان نداشتند، بعضی کارهای بزرگ انجام نمی شد.

مطالعات نشان می دهد اعتماد به نفس، نقش بسیار مؤثری در مهارت‌های ریاضی و تجسم فضایی دارد. البته عملکرد زنان و مردان در ریاضیات و مهارت‌های تجسم فضایی نیز متفاوت است. زنانی که از آن‌ها خواسته شد تا قبل از پاسخ گویی به سؤالات سنجش مهارت‌های تجسم فضایی، جنسیت خود را مشخص کنند، نسبت به زنانی که جنسیت شان را مشخص نکرده بودند، عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان دادند. در این آزمون به برخی زنان گفته شد فکر کنند مرد هستند و آن‌ها عملکرد بهتری داشتند. وقتی به آن‌ها گفته شد در این آزمون زنان بهتر از مردان عمل می کنند و همین حرف را به مردان هم گفتند، هر دو گروه عملکرد بهتری داشتند. زمانی که زنان می‌توانستند از برخی سؤالات بگذرند و به تمامی آن‌ها پاسخ ندهند، آن‌ها این کار را به خاطر نبود اعتماد به نفس کافی انجام می دادند.

“اگر از درون خود صدایی می گوید: تو نمی توانی نقاشی بکشی، با تمام وجود شروع به نقاشی کشیدن کنید، با این کار آن صدا از درونتان ساکت می شود.”

در ادامه‌ی مقاله به شما می گوییم افراد با اعتماد به نفس از انجام چه کارهایی اجتناب می کنند.

بهانه تراشی نمی کنند

افراد با اعتماد به نفس بسیار خودکار آمد هستند. آن‌ها باور دارند خودشان مسئول تمام اتفاقات زندگی‌شان هستند. این خصوصیت ناشی یک کنترل درونی است. افراد با اعتماد به نفس هیچ وقت برای دیر رسیدنشان، ترافیک را مقصر نمی دانند یا وقتی موفق به ارتقای شغلی نمی شوند رئیس خود را بی انصاف نمی خوانند. آن‌ها بهانه نمی آورند، زیرا باور دارند زندگی تحت کنترل خودشان است.

هیچ وقت دست از تلاش بر نمی دارند

افراد با اعتماد به نفس، وقتی یک بار در کارشان مرتکب اشتباه می شوند، آن را رها نمی کنند. آن‌ها مشکلات و چالش‌ها را سدی برای موفقیت نمی دانند، بلکه به این درک رسیده‌اند که باید بر تمام موانع غلبه کنند. آن‌ها دوست ندارند تجربه‌ی تلخی را چند بار تکرار کنند. کاری که افراد با اعتماد به نفس در هنگام اشتباه در کاری انجام می دهند، این است که بدانند کجای کار اشتباه است و چطور دفعه ی بعد می توانند از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنند.

منتظر اجازه‌ی کسی نمی مانند

افراد با اعتماد به نفس نیازی به کسی ندارند تا به آن‌ها بگوید چه کاری را در چه زمانی انجام دهند. پس وقت خود را با سؤالاتی چون “آیا می توانم انجامش دهم؟” یا “می توانم این کار را بکنم” هدر نمی دهند. شاید آن‌ها از خود بپرسند، “چرا فلان کار را خودم انجام ندهم؟”. هر مشکلی که برای افراد با اعتماد به نفس بوجود بیاید، راه حلی برای آن پیدا خواهند کرد و منتظر نمی مانند تا کسی پیدا شود مشکل را حل کند. آن‌ها می دانند چه زمانی باید چه کاری انجام دهند و در همان زمان، کار لازم را انجام می دهند.

به دنبال جلب توجه نیستند

افراد با اعتماد به نفس نیازی به توجه کسی ندارند. آن‌ها می دانند مردم از افرادی که به دنبال توجه هستند، خوششان نمی‌آید. به همین خاطر می خواهند خودشان باشند تا این که همیشه تلاش کنند خود را مهم جلوه دهند. اطرافیان خیلی زود متوجه نگرش و طرز تفکر شما می شوند. افراد با اعتماد به نفس نگرش درستی دارند و وقتی برای یک موفقیت مورد توجه قرار گیرند، افرادی که در موفقیت آن‌ها نقش داشته‌اند را از یاد نمی برند. آن‌ها نیازی به تشویق دیگران ندارند، زیرا از درون به خودشان اعتماد دارند و به ارزش خود پی برده‌اند.

نیازی به تحسین و تشویق ندارند

حتماً با افرادی مواجه شده اید که همیشه می خواهند اطرافیان به آن‌ها بگویند چقدر خوب هستید. افراد با اعتماد به نفس کنترل درونی دارند و نیازی به تحسین و تمجید ندارند. آن‌ها به این باور رسیده‌اند که موفقیت آن‌ها به تائید دیگران وابسته نیست. می دانند هر چقدر هم خوب عمل کنند، باز کسانی هستند که از آن‌ها انتقاد کنند. آن‌ها می دانند اعتماد به نفسی که به تحسین و تمجید دائمی دیگران وابسته باشد، اعتماد به نفس واقعی نیست، بلکه خودشیفتگی است.

هیچ کاری را به تعویق نمی اندازند

خیلی از افراد به خاطر تنبلی و بی‌حوصلگی، کارهایشان را عقب می اندازند. آن‌ها در بیشتر مواقع می ترسند و این ترس از تغییر، شکست یا موفقیت است. افراد با اعتماد به نفس از انجام هیچ کاری طفره نمی روند؛ زیرا خودشان را باور دارند و می خواهند کاری انجام دهند که آن‌ها را به هدفشان نزدیک‌تر می کند. افراد با اعتماد به نفس منتظر زمان و شرایط مناسب نیستند؛ آن‌ها می دانند امروز همان زمانی است که انتظارش را داشتند. اگر فکر کنند که اکنون زمان مناسبی نیست، آن را به زمانی مناسب تبدیل می کنند.

قضاوت بیجا نمی کنند

افراد با اعتماد به نفس، هیچ کسی را مورد قضاوت قرار نمی دهند؛ زیرا می دانند هر انسانی ارزشمند است. آن‌ها برای این که خودشان احساس بهتری داشته باشند، کسی را زیر سؤال نمی برند. باید بدانید با مقایسه‌ی خود با دیگران، تنها خودتان را محدود می کنید. افراد با اعتماد به نفس وقت خود را برای ارزیابی دیگران تلف نمی کنند.

از چالش‌ها گریزان نیستند

افراد با اعتماد به نفس می دانند تحت هیچ شرایطی نباید از چالش‌ها فرار کرد. آن‌ها می دانند چالش‌ها باید به صورت مؤثر کنترل شوند. افراد با اعتماد به نفس درک می کنند چالش‌ها بخشی از زندگی هستند.

اجازه نمی دهند کمبود منابع، جلوی راهشان را بگیرد

افراد با اعتماد به نفس، تنها به خاطر نداشتن عنوان شغلی مناسب، کارکنان خوب یا سرمایه برای انجام کاری، آن را رها نمی کنند. آن‌ها به دنبال راهی هستند تا هر آنچه نیاز دارند را به دست آورند و بدون منابع نیز کار خود را جلو ببرند.

بیش از حد آسوده خاطر نیستند

افراد با اعتماد به نفس می دانند بیش از حد آسوده خاطر بودن، مانع دست یابی به اهدافشان می شود. آن‌ها می دانند آسودگی، باعث رضایت از شرایط خواهد شد و این رضایت در نهایت به رکود می رسد. افراد با اعتماد به نفس وقتی احساس راحتی می کنند، این راحتی را هشدار می دانند و تلاش می کنند تا دوباره خواسته‌هایشان را تعریف کنند و به پیشرفت خود ادامه دهند. آن‌ها می دانند کمی احساس ناراحتی و استرس، برای رشد فردی لازم است.

اگر می خواهید به موفقیت برسید، رفتارهای افراد با اعتماد به نفس را در خود به وجود آورید. باید خودتان دست به عمل بزنید و مسیر موفقیت را برای خود هموار کنید.

تانی کال

برگرفته از linkedin

یوکن

 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *