Money

مزایای برنامه مالی شخصی

برنامه مالی شخصی؟ چرا؟ من که خودم در حال سرمایه‌گذاری روی محصولات مختلف و مدیریت سبد سرمایه خودم به بهترین نحو هستم و فکر می‌کنم که از بیشتر مشاورین موجود بهتر عمل می‌کنم، چرا من باید به یک برنامه مالی شخصی یا سرویسی از یک برنامه ریز مالی به طور خاص احتیاج داشته باشم؟ این نوع سؤال معمولاً وقتی شما از یک شخص می‌خواهید تا از ناحیه آسایش خود بیرون بیاید و رویکرد فرآیندی و منظم را در پیش بگیرد یا وقتی که کسی تجربه بدی از کار با یک مشاور سرمایه‌گذاری داشته است و طبیعی ست که به آسانی دیگر به افراد اعتماد نکند مطرح می‌شود.

هر چه که گفته و انجام شود، هر تجربه‌ای که شما داشته‌اید و هر چقدر هم که شما به صورت مؤثر سبد سرمایه خود را مدیریت کنید…اگر یک برنامه مالی شخصی نوشته شده نداشته باشید در رویکردتان متمرکز نیستید و متمایل به انجام اشتباهات رفتاری در تصمیمات شخصی مالی خود هستید.

این لیستی از ۵ مزیت داشتن یک برنامه مالی شخصی نوشته شده است:
۱. هر چه هست در نوشتن است– اولین و بزرگ‌ترین مزیت یک برنامه مالی شخصی این است که نوشته شده است. شما اهدافتان، استراتژی‌هایتان برای رسیدن به اهداف، روش تخصیص دارایی پیشنهادیتان با توجه به پروفایل ریسکتان، اینکه کی وارد یک کلاس از دارایی شوید و کی از آن خارج شوید و غیره را در درون آن خواهید داشت. حالا آنچه که باید انجام دهید فقط دنبال کردن است. شما دیگر مجبور نیستید دایم استراتژی‌تان یا توزیع دارایی‌تان را بر مبنای اتفاقاتی که می‌افتند تغییر دهید. به علاوه شما اهدافتان را به صورت نوشته شده در آن دارید و خیلی خوب می‌دانید که برای چه دارید برنامه‌ریزی و کار می‌کنید. وقتی شما یک هدف را می‌نویسید آن را متصور می‌شوید و می‌توانید توانایی‌هایتان را برای رسیدن به آن متمرکز کنید. اهداف نوشته نشده فقط به گمراهی و سردرگمی می انجامند.

۲. شما را درون یک فرآیند قرار می‌دهد– آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که چرا هر شرکت یا شغلی یک سری راهنمای فرآیند یا قراردادهایی دارد که باید پیگیری شوند؟ این برای از بین بردن خطاهای رفتاری یا احساسی از تصمیم گیری است. وقتی شما سند برنامه مالی شخصی خود را پیش روی خود دارید می‌دانید که چه کار کنید و کی آن را انجام دهید. برای مثال برخی برنامه‌ها ممکن است به شما بگویند که چه زمانی باید دست از سهامداری بکشید و یا چه زمانی باید وام‌هایتان را پیش پرداخت کنید. حتی اگر در آن لحظه شما در حال دریافت بازگشت سرمایه خوبی هستید برنامه شما را در رسیدن به آنچه که برای رسیدن به اهداف مالیتان برای شما خوب است راهنمایی می‌کند. وقتی شما می‌توانید از فرآیندی که توسط شغل یا شرکت شما تنظیم شده تبعیت کنید پس نباید در پیگیری برنامه مالی شخصی خودتان دشواری داشته باشید.

۳. شما را فعال می‌کند– وقتی استراتژی فکر شده‌ای وجود داشته باشد شما در رویکردتان بیشتر فعال می‌شوید. برای مثال به جای انتظار کشیدن از یک رویداد عجیب برای اتفاق افتادن یک برنامه مالی شخصی شما را راهنمایی می‌کند که چه بیمه ای و چه مقدار بیمه باید خریداری شود، با نگاه به موقعیت گردش مالی شما ممکن است نشان دهد که کجا را در حال اشتباه رفتن هستید و چه گام‌هایی لازم است بردارید تا امور را بهتر کنید، سبد وامتان مورد بررسی قرار می‌گیرد و ممکن است به شما مشاوره داده شود که برخی از وام‌هایتان را تسویه کنید وگرنه ممکن است در آینده خود را در تنگنا ببینید، اگر سبد سرمایه شما مناسب پروفایل ریسک شما نباشد تغییرات به موقع در سبدتان به شما توصیه می‌شود تا عدم ثبات را با مدیریت کنید و برای مدت طولانی به آن وفادار بمانید تا به اهدافتان برسید.

۴. به شما در رزرو سود کمک می‌کند– بله برنامه ریزان مالی نیز رزرو سود را توصیه می‌کنند ولی نه به آن شکل که شما می‌خواهید. یک برنامه مالی شخصی دارای یک استراتژی مشخص و تعریف شده تخصیص دارایی است که هر سال باید دوباره مورد بازبینی و موازنه قرار گیرد. وقتی شما شیوه تخصیص خود را دوباره تنظیم می‌کنید رزرو سود به صورت خودکار اتفاق می‌افتد. این تخصیص در درآوردن سود از کلاس دارایی رو به رشد و سرمایه‌گذاری بیشتر در کلاس دارایی‌ای که اکنون کم کار است کمک می‌کند. پس مفهوم فروش بالا و خرید پایین به صورت خودکار اعمال می‌شود.

۵. به شما دیدی جامع از وضعیت مالیتان می‌دهد– اگر شما از یک فرآیند تبعیت نمی‌کنید یا هیچ هدف نوشته شده ای در پیش روی خود ندارید احتمالاً در حال غفلت از تأثیر یک تصمیم بر تصمیم دیگر هستید. ببینید، همه ما ابزارهای محدودی داریم که باید با آنها به اهداف متعددمان برسیم. ما باید از اثری که تصمیمان در مورد یک سرمایه گذاری یا هدف خاص بر اهداف دیگرمان می‌گذارد آگاه باشیم. مثلاً پس انداز کردن برای خرج دانشگاه فرزندان یا ازدواج یکی از اهداف مهم ماست ولی اگر بیشتر منابعمان را به آن اختصاص دهیم چگونه پس اندازمان برای بازنشستگی تحت تأثیر قرار می‌گیرد؟ یک برنامه مالی شخصی نوشته شده به شما کمک می‌کند تا سناریوهای مختلف را متوجه شوید و تمام سؤال‌های «چه می‌شود اگر» ی که در ذهنتان شکل می‌گیرد را پاسخ دهید.

یک جمله بسیار محبوب وجود دارد که به فرمول ۶ پی معروف است- «برنامه‌ریزی مناسب قبلی از عملکرد ضعیف جلوگیری می‌کند» (Proper Prior Planning Prevents Poor Performance)؛ و این حقیقتاً درست است. ما همه مقداری برنامه ریزی مالی را در زندگی روزمره‌مان انجام می‌دهیم و بیشتر آن‌ها فاقد ساختار هستند. اگر شما برنامه مالی شخصی نوشته شده‌ای را همراه خود داشته باشید می‌توانید در عمل به رویکرد خود بسیار سازمان یافته باشید.

تانی کال

برگرفته از Goodmoneying

ایده و خلاقیت

 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *