ربات فروشنده‌

اولین ربات فروشنده‌ در انگلستان، بعداز یک‌هفته شغل خود را از دست داد

به نظر می رسد آغاز کار هوش مصنوعی و رباتیک در فروشگاه ها با شکست روبرو شده است.

فروشگاه «مارجیوتا» در شهر ادینبرو در اسکاتلند روباتی موسوم به «فابیو» را به عنوان فروشنده به استخدام خود در‌آورده بود؛ اما فابیو تنها یک هفته بعد و به دلیل ناتوانی در انجام مسئولیت‌هایش شغل خود را از دست داد. این ربات محصول شرکت ژاپنی سافت‌بانک است و استخدام آن بخشی از یک پروژه‌ی تحقیقاتی است که توسط دانشگاه «هریوت وات» در حال اجرا است؛ این پروژه‌ی تحقیقاتی نیز بخشی از مستند «شش ربات و ما» است که توسط بی‌بی‌سی تولید می‌شود.

النا مارجیوتا، مدیر فروشگاه مارجیوتا می‌گوید:

فکر می‌کردیم که این ربات عضوی فوق‌العاده خواهد بود و به مشتریان ما نشان می‌دهد که همواره می‌خواهیم کاری نو و جذاب انجام دهیم. متاسفانه فابیو آن‌گونه که انتظار داشتیم کار نمی‌کرد. به‌نظر می‌رسید که مردم در عمل از آن دوری می‌کنند.

متاسفانه فابیو به مشتریان کمک چندانی نمی‌کرد. برای مثال وقتی از او پرسیده می‌شد که یک محصول در کدام قسمت از فروشگاه قرار دارد، فابیو تنها به مشتریان می‌گفت که محصول مورد نظرشان را در کدام بخش از فروشگاه می‌توانند پیدا کنند؛ اما آن‌ها را تا بخش مورد نظر مشایعت نمی‌کرد. مسئولان فروشگاه پس از مدتی مسئولیت ساده‌تری بر عهده‌ی فابیو قرار دادند و تصمیم گرفتند از وی برای ارائه‌ی نمونه‌ی غذا به مشتریان استفاده کنند؛ فابیو در این زمینه نیز نمی‌توانست به خوبی انسان‌ها کار کند.

مارجیوتا می‌گوید:

مکالمات فابیو [با مشتریان] به خوبی انجام نمی‌شد. یکی از مشکلات (نیز) محدودیت‌های حرکتی این ربات بود. این ربات نمی‌توانست در فروشگاه حرکت کند و مشتریان را به سمت محصولات مورد نظرشان راهنمایی کند.

اما فابیو خیلی هم بدشانس نبود؛ چرا که در میان همکارانش بسیار محبوب بود. این مسئله از دیدگاه محققان نکته‌ی تعجب برانگیزی است. اولیور لمون، مسئول آزمایشگاه تعاملات در دانشگاه هریوت وات می‌گوید:

یکی از چیزهایی که انتظار نداشتیم این بود که کارکنان فروشگاه رابطه‌ی خیلی خوبی با این ربات داشته باشند. این موضوع خوب بود؛ چرا که انتظار داشتیم که عکس این مسئله اتفاق بیفتد و آن‌ها (کارکنان) تهدیدی را از سوی ربات احساس کنند، به این دلیل که این (ربات) درگیر رقابت شغلی با آن‌ها بود.

تانی کال

برگرفته از RT

زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *