تلفن همراه

تلفن همراه بر سلامت ما تاثیر می گذارد؟

فقط با گذشت چند دهه ، تلفن های همراه کاملا زندگی ما را گرفته اند؛ اما آیا تلفن همراه بر روی سلامتی ما تاثیر می گذارد ؟ آیا دستگاه های ما کاملاً امن هستند ؟ ما از تلفن های همراه استفاده نکردیم تا بتوانیم به طور کامل تاثیرات آن را بررسی کنیم و بگوییم استفاده از تلفن های همراه ، قطعا بیماری های خاصی را ایجاد می کنند. اما پس از آن، چندین دهه طول کشید تا یک رابطه مطمئن بین سیگار کشیدن و سرطان ریه وجود داشته باشد.

در حال حاضر ، نگارنده پیشنهاد نمی کند که همه ی ما تلفن هایمان را زیر خاک دفن کنیم ، اما یافته های زیر می تواند به شما دلیلی بدهد تا برخی اقدامات امنیتی را انجام دهید که خطر های تلفن همراه را کاهش دهد و امنیت بیشتری برای تان به ارمغان بیاورد.

سرطان مغز

تلفن های همراه تشعشات غیر یونیزه از خود منتشر می کنند که امواج رادیویی به عنوان نوعی تابش الکترومغناطیسی شناخته می شوند. ما می دانیم که بافت های انسان نزدیک به آنتن های تلفن همراه است که برخی از این انرژی را جذب می کند. در حالی که تحقیقات در رابطه با استفاده از تلفن همراه و سرطان مغز ، نتایج متفاوتی را نشان می دهند. افسر ارشد مجمع سرطان آمریکا به یک پروژه تحقیقاتی اعتقاد خاصی داشت ؛ در سال ۲۰۱۶ برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده ، اطلاعات مربوط به یک تحقیقات در رابطه با استفاده از تلفن همراه و خطر سرطان را منتشر کرد.

تشعشع اشعه ماورا بنفش تلفن همراه موجب افزایش خطر ابتلا به گلیوما بدخیم در مغز می شود. خطر شوانوما، تومورهای نادر که در پوسته عصبی قلب ایجاد می شود، با استفاده از تلفن همراه نیز افزایش می یابد. با افزایش دوز تابش، خطر ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می کند.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۱ ، تشعشعات تلفن همراه را به عنوان یک عامل سرطانزا ( ۲B ) نامید. این طبقه بندی به این معناست که تشعشعات تلفن همراه ” به احتمال زیاد یک عامل سرطانزا برای انسان است ” . نتایج تحقیقات پزشکی نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه در طول سال های نوجوانی موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان مغز چهار تا پنج برابر می شود.

مشکل تیروئید

محققان در یک مطالعه بر روی دانش آموزانی که به طور متوسط و شدید از تلفن های همراه در حالت صحبت استفاده می کردند ، یافتند که تغییرات قابل توجهی در سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید ایجاد کردند. ( بالاتر از سطح نرمال TSH و سطح پایین T۴ مشاهده شد ) نویسندگان این تحقیق می گویند : ” بر اساس این نتایج، ممکن است نتیجه گیری شود که میدان های الکترومغناطیسی منتشر شده توسط تلفن های همراه ، اثرات زیان آوری بر عملکرد تیروئید داشته باشند “

پرتوهای تلفن همراه ممکن است ، اثرات منفی بر محور هایپوتالامیک هیپوفیز تیروئید بگذارد و سطح هورمون طبیعی تیروئید را از بین ببردبا این حال، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ توسط زیست شناسی تابشی بین المللی منتشر شد ؛ هیچ ارتباطی بین تابش الکترومغناطیسی تلفن همراه و سرطان تیروئید را تایید نکرد .

آسیب اسپرم

آقایان ، لطفا بیشتر در مورد گذاشتن تلفن همراه در جیب شلوار و یا بستن آن به کمربند فکر کنید ؛ اسپرم مردانی که در معرض پرتوهای تلفن همراه قرار گرفته اند ، سه بار سریعتر از کسانی که در معرض آن قرار نگرفته اند ، می میرد. این خبر خوبی برای سلامتی و یا باروری مردان نیست !

از سلامتی خودتان محافظت کنید

وقتی که نوبت به تابش های تلفن همراه می رسد ، بهتر است ایمن باشد تا متاسف ! شما می توانید بدون اینکه تلفن همراهتان را کنار بگذارید ، مضرات آن را به طور چشمگیری کاهش دهید . در اینجا چند روش عقلانی را معرفی می کنیم :

به جای صحبت کردن با تلفن ، استفاده از حالت بلندگو و یا استفاده از هندزفری ، پیامک ارسال کنید.

هنگام صحبت کردن با تلفن همراه خود، آن را یک یا چند اینچ دورتر از سر خود نگه دارید.

فقط تماس های کوتاه یا ضروری را با تلفن همراه انجام دهید .

از حمل تلفن همراه در نقاط مختلف بدن ، جیب شلوار ، پیراهن و . . . خودداری کنید.

در هنگام رانندگی از صحبت و یا ارسال پیامک خودداری کنید.

اگر قصد دارید یک فیلم را در دستگاه موبایل تان تماشا کنید ، ابتدا آن را دانلود کرده و سپس حالت هواپیما را روشن کنید . پس از آن به تماشای فیلم بنشینید.

اگر سیگنال تلفن همراه تان ضعیف است ، تا حد امکان از برقراری تماس اجتناب کنید . هنگامی که سیگنال گوشی ضعیف است ، تشعشعات بالاتر است.

از برقراری تماس در خودرو ، آسانسور ، اتوبوس و قطار خودداری کنید. تلفن همراه در این شرایط سخت تر تلاش می کند تا سیگنال را پیدا کند ، بنابراین میزان تشعشعات نیز بالاتر است.

تلفن های همراه را از کودکان و مخصوصاً مانع از قرارگیری آن در دهان شان شوید.

تهدیدات تلفن همراه بر سلامتی انسان / سخن پایانی

از دهه ۱۹۹۰ به بعد ، استفاده از تلفن های همراه شدت بیشتری پیدا کرده است . این میزان زمان برای به دست آوردن نتایجی درباره پتانسیل استفاده از تلفن همراه بر سلامت انسان کافی نیست ؛ به یاد داشته باشید ، ده ها سال طول کشید تا رابطه قانع کننده ای بینسرطان ریه و سیگار کشیدن به دست آید.

مطالعاتی برای ایجاد ارتباط میان استفاده از تلفن های همراه و سرطان به ویژه سرطان مغز ، صورت گرفته است اما چندین مطالعه اخیر به خوبی انجام شده نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه می تواند کمی خطر ابتلا به برخی انواع سرطان مغز را افزایش دهد.

تشعشعات الکترومغناطیسی تلفن های همراه می تواند با سلامت هورمون ها ، الگوهای خواب ، سلامت روحی روانی و . . . در ارتباط باشد.

شما می توانید قرار گرفتن در معرض پرتوهای تلفن های همراه را با تکنیک های ساده به طور چشمگیری کاهش دهید به طور مثال ارسال پیامک و دور نگه داشتن آن از بدن به جای برقراری تماس های طولانی و نزدیک کردن آن به سر ؛ استفاده از حالت پرواز ، هنگامی که خواب هستید و همچنین تمام روز تلفن همراه تان با خودتان حمل نکنید و بخشی از روز ، آن را به حال خود رها کنید.

تانی کال

دکترسلام

برچسب‌ها
insta-tanikal
 • چه بیماری حاصل ازدواج فامیلی است؟

  چه بیماری حاصل ازدواج فامیلی است؟ ازدواج فامیلی بع علت نزدیک بودن ژن طرفین به هم می تواند …
 • جوش صورت

  نشانه های جوش صورت

  نشانه های جوش صورت براساس سیستم سلامتی آیورودا و طب سنتی چینی، با توجه به نقشه‌ی صورت، مکا…
 • دندان

  درمان درد ریشه دندان

  درمان درد ریشه دندان یکی از بد ترین درد هایی که به سراغ انسان می آیند دندان درد است. اسن د…
 • سرماخوردگی نوزاد

  علائم و راه‌های درمان اولین سرماخوردگی نوزاد

  علائم و راه‌های درمان اولین سرماخوردگی نوزاد سیستم ایمنی بدن یک نوزاد تازه متولد شده، در ح…
 • دهان

  چرا دهانمان بوی بد می دهد؟

  چرا دهانمان بوی بد می دهد؟ همشیه بوی بد دهان بر اثر مشکلات بهداشت دهان و دندان نمی باشد و …
 • آب دهان چیست چه کاربردی برای ما دارد؟

  آب دهان چیست چه کاربردی برای ما دارد؟ وقتی درمورد بهداشت دهان فکر می‌کنید، احتمالا چیزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *