joker

Joker سودآورترین فیلم اقتباس شده از کتاب‌های کامیک در تاریخ سینما شد

اوایل اکتبر گذشته گزارش شده بود که استودیوی برادران وارنر می‌تواند با «جوکر» (Joker) به فروش ۱ میلیارد دلاری در سراسر دنیا دست پیدا کند. اکنون با گذشت یک ماه، این فیلم هنوز به باشگاه یک میلیاردی‌ها نرسیده، اما «اسکات مندلسون» نویسنده‌ی «فوربز» گزارش می‌دهد که «جوکر» تا پایان روز جمعه ۸ نوامبر (۱۷ آبان ماه) به فروش جهانی ۹۵۷ میلیون دلاری رسیده و به پرفروش‌ترین فیلم اقتباس شده از کتاب‌های کامیک در تاریخ سینما تبدیل شده است.

این فیلم با بودجه‌ی ۶۲.۵ میلیون دلاری ساخته شده و دقیقاً ۱۵.۳ برابر این رقم در بازارهای جهانی فروخته است. فوربز گزارش می‌دهد که «جوکر» با این رکورد پرفروش‌ترین فیلم اقتباس شده از کتاب‌های کامیک در تاریخ سینما لقب می‌گیرد و از رکورد فیلم‌های «ونوم» با فروش ۸۵۴ میلیون دلاری و بودجه‌ی ۹۰ میلیون دلاری، «بتمن» به کارگردانی «تیم برتون» با فروش ۴۱۱ میلیون دلاری و بودجه‌ی ۳۵ میلیون دلاری، «لاک‌پشت‌های نینجای نوجوان جهش‌یافته» با فروش ۲۰۰ میلیون دلار و بودجه‌ی ۱۳.۵ میلیون دلاری، و «ماسک» با فروش ۳۵۱ میلیون دلاری و بودجه‌ی ۲۳ میلیون دلاری گذر کرده است.

درصورتی که «جوکر» در ماه نوامبر از فروش ۱ میلیارد دلاری عبور کند، ارزان‌قیمت‌ترین فیلمی خواهد شد که چنین دستاوردی در بازارهای جهانی به جای می‌گذارد. اغلب فیلم‌هایی که به فروش ۱ میلیارد دلاری رسیده‌اند، با بودجه‌ای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار تولید شده‌اند. به نوشته‌ی فوربز، در حال حاضر «پارک ژوراسیک» که با بودجه‌ی ۶۳ میلیون دلاری ساخته شده، ارزان‌ترین پروژه‌ای است که فروش جهانی ۱ میلیارد دلاری را به ثبت رسانده است.

«جوکر» قرار بود در ابتدا هواداران کتاب‌های مصور را هدف بگیرد اما با انتخاب «واکین فینیکس» برای نقش اصلی و جوایزی که فیلم از جشنواره‌ها دریافت کرد، به یک رویداد سینمایی تبدیل شد که سینماروهای بی‌علاقه به کامیک را هم به سمت خود کشاند.

«جوکر» در بازار آمریکا تاکنون کاهش فروش بیش از ۵۰ درصدی را به ثبت نرسانده است. در هفته‌های اخیر، این فیلم به کارگردانی «تاد فیلیپس» تنها ۲۹ درصد نسبت به هفته‌ی قبل کاهش فروش داشته و همچنان در سراسر دنیا با قدرت پیش می‌رود.

تانی کال

30nama

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *