چگونه با دویدن چربی بیشتری بسوزانیم

بررسی Lumo Run گیره‌ ای قابل‌حمل جهت تجزیه و تحلیل دویدن ورزشکاران

دوندگانی که می‌خواهند با سرعت بیشتری بدوند معمولاً ابتدا به معیارهایی همچون سرعت، مسافت و ضربان قلب توجه دارند. آن‌ها می‌خواهند بدانند موتور بدنشان چگونه کار می‌کند و چطور می‌توانند سرعت، قدرت و عملکردشان را با تمرین‌های خاص دوندگی و بدن‌سازی بهبود بخشند.

اگرچه برای آن‌ که دونده بهتر و سریع‌تری باشید باید به مواردی بیشتر از سلامتی جسمی توجه کنید،‌ هرچند فرم بدن هم نقش مهمی ایفا می‌کند. این‌جاست که Lumo Run به کمک شما می‌آید.

این گیره‌های قابل‌حمل شخصی مخصوص دوندگی، به شلوارهای ورزشی متصل شده و شیوه دویدن شما را تجزیه و تحلیل می‌کنند. سپس از داده‌های به دست آمده استفاده کرده و بازخوردی را به صورت بلادرنگ به شما اطلاع می‌دهد تا به شما کمک کند اشکالات تکنیکی‌تان را برطرف کرده و بهترین عملکرد را ارائه دهید.

بررسی Lumo Run

این دستگاه کوچک لوزی‌شکل، تعدادی حسگر را در خود جای داده که اطلاعات بیومکانیک را به صورت بلادرنگ از طریق هدفون به شما منتقل می‌کند تا به شما کمک کند چیز‌هایی مثل آهنگ گام، کم کردن سرعت، پرش، و چرخش و افت لگن را بهتر کنید.

هر بار که شروع به دویدن می‌کنید، لومو به شما می‌گوید که روی چه فعالیتی تمرکز کرده و چگونه عملکرد گذشته‌تان را بهتر کنید. بعد از  تمرین هم ویدئوهایی از تمرین‌هایی که قسمت‌های مختلف بدنتان به آن نیاز دارد به شما پیشنهاد می‌شود که همگی بر اساس تمرین دوندگی اخیر شما است و تنها ۹۹٫۹۹ دلار قیمت دارد.

بررسی Lumo Run

طراحی

– سبک و ساده و مناسب دوندگی

– شارژ ساده ازز طریق پورت USB، بدون داک سفارشی‌شده

در مورد طراحی لومو ران چیز زیادی نمی‌توان گفت، چرا که دستگاه بسیار ساده‌ای است. این حسگر ۲۸٫۵×۵۰ میلی‌متری که شبیه پادهایی است که شرکت‌ها گارمین و پولار تولید می‌کردند، درون یک نگه‌دارنده سیلیکونی قرار دارد و با گیره به کش پشتی شلوار یا هرچه به پا دارید متصل می‌شود.

می‌توانید شلوارها یا گرمکن‌هایی نیز تهیه کنید که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که لومو را در خود جا دهند ولی تست‌ها تنها با گیره‌های سرخود دستگاه‌ها صورت گرفته‌اند.

لومو که تنها ۲۵ گرم وزن دارد، هنگام حرکت به هیچ وجه مزاحمت ایجاد نمی‌کند. ولی این کوچک بودن و جلب توجه نکردن ممکن است باعث شود که آن را به آسانی گم کنید یا آن را هنگام شست‌و‌شو به لباسشویی بیاندازید.

بررسی Lumo Run

گیره لومو خیلی محکم به لباس شما متصل نمی‌شود ولی به خاطر دست‌و‌پاگیر نبودن ممکن است حین نرمش، مدام حواستان به این باشد که سر جایش است یا نه.

لومو یک چراغ LED نیز دارد که میزان شارژ را برای تمرین بعدی به شما نشان می‌دهد. شارژ مستقیم از طریق پورت میکرو USB نکته بسیار جالبی است، بنابراین لازم نیست نگران داک سفارشی‌شده باشید. به سادگی می‌توانید یک کاور را در انتهای این حسگر برداشته و کابل USB را به آن متصل کنید. تنها اشکال این کاور آن‌ است که به نظر به سادگی خراب می‌شود، اگرچه در تست‌های انجام شده این‌چنین نشد.

لومو در برابر عرق و آب نیز مقاوم است، بنابراین اگر کمرتان تعرق زیادی داشته باشد یا مجبور به دویدن در باران باشید مشکلی نخواهید داشت. اگرچه نباید با لومو شنا کنید یا هنگام شست‌شو با آب ۴۰ درجه، دریچه آن را باز کنید.

آماده‌سازی، همگام‌سازی و اشتراک

– آماده‌سازی ساده و سرراست

– آماده‌سازی راحت و سریع پیش از هر تمرین دوندگی

– همگام‌سازی تنها با Strava

بررسی Lumo Run

آماده‌سازی لومو بسیار ساده است و می‌توانید آن را با گوشی هوشمند خود انجام دهید و نیازی به لپ‌تاپ نخواهید داشت. برای اولین استفاده لومو با شارژ کامل از بسته خارج می‌شود و آماده استفاده و اتصال به گوشی هوشمند است ولی متاسفانه پیش از شروع تمرین دوندگی باید آن را شارژ کنید.

به جز آن، نیاز است اپ مربوطه را دانلود و نصب کنید و با روشن شدن بلوتوث، اپ و لومو به صورت خودکار همگام‌سازی می‌شوند و نیازی به دستکاری تنظیمات بلوتوث نیست.

زمانی که لومو ران را با گوشی موبایلتان جفت می‌کنید، دستگاه به طور خودکار در دفعات بعدی به گوشی متصل شده و نیازی به انجام دوباره مراحل همگام‌سازی نخواهید داشت. در طی مراحل نصب و راه‌اندازی لومو، قد، وزن، جنسیت و سنتان را از شما می‌پرسد تا بتواند با توجه به این اطلاعات خود را با وضعیت شما هماهنگ کند. همچنین می‌توانید تنظیمات صدا، زمان، میزان دوندگی مد نظرتان، و یادآورهای وضعیت را به صورت دستی تنظیم کنید.

شما می‌توانید استراوا را نیز به لومو متصل کنید تا اطلاعات مسیر، سرعت، و مسافت به اپ لومو روی گوشی‌تا بدون هیچ دردسری انتقال دهید. امتیاز دیگر برای دارندگان ساعت‌های مچی  مجهز به GPS که از استراوا استفاده می‌کنند آن است که می‌توانند بدون همراه داشتن گوشی موبایل از لومو استفاده کنند.

بررسی Lumo Run

اگر هم صاحب ساعت‌هایی مانند Polar M430، Garmin Forerunner 235 و بسیاری از دیگر ساعت‌های هوشمند هستید که از استراوا استفاده می‌کنند، می‌توانید از ساعت مجهز به GPS خود برای دنبال کردن مسیر حرکتتان استفاده کنید و اطلاعات از طریق استراوا به لومو منتقل خواهد شد، اگرچه هنوز هم بدون حمل گوشی موبایل و باز کردن اپ نخواهید توانست از امکانات آنی لومو استفاده کنید.

همچنین، متاسفانه استراوا تنها پلتفرم سوم‌شخصی است که اپ لومو با آن سازگاری دارد و از همگام‌سازی یک‌طرفه آن استفاده می‌کند. اطلاعات به دست آمده توسط شما از لومو زمانی که گوشی را به همراه دارید به استراوا منتقل نخواهد شد.

مطمئناً می‌خواهید بدانید که آیا لومو با ساعت‌های هوشمند دیگر نیز به خوبی کار می‌کند تا بتوان اطلاعات را روی ساعت مشاهده کرد. ولی در حال حاضر این موضوع مد نظر ما نیست.

مهارت‌های ردیابی و مربیگری

– دنبال کردن بسیاری از حرکات حین دوندگی

– ویدئوهای آموزشی عالی

– در صورت اضافه کردن برنامه‌های آموزشی اوضاع بهتر می‌شد

اگرچه لومو ران، مسافت، سرعت، مدت، وقفه‌ها و نقشه مسیر را ارائه می‌دهد ولی حقیقت آن است که این دستگاه پوشیدنی مختص دوندگی متفاوت از بسیاری از دستگاه‌های این رده است که به شما کمک می‌کنند تا هدفی تعیین‌شده را دنبال کنید.

روش لومو به جای تمرکز بر برنامه‌ها ورزشی، مسافت، سرعت و ضربان قلب، بیشتر بر بهتر کردن تکنیک و حذف موارد ناخواسته در نوع نرمش شما تمرکز دارد که باعث کم شدن کارایی‌ و حتی مصدوم شدنتان می‌شود. از حیث اندازه‌گیری موارد مهم یا حرکات حین دوندگی، لومو چیزی از دستگاه‌های دیگر موجود در بازار کم ندارد. این دستگاه شامل شمارنده تعداد گام‌ها در هر دقیقه، پرش‌ها (نوسانات عمودی)، تغییرات سرعت، و چرخش و افتادگی لگن است.

بررسی Lumo Run

لومو از یک الگوریتم استفاده می‌کند تا آمار تمرین دوندگی قبلی شما را تحلیل کرده و روشی را به شما پیشنهاد دهد که در تمرین بعدی‌تان از آن استفاده کنید. اگرچه می‌توانید این الگوریتم را نادیده گرفته و برنامه مختص خودتان را در پیش بگیرید، البته اگر کنجکاوی‌تان گل کرده و می دانید که موارد دیگری وجود دارد که می‌توانید بر آن‌ها تمرکز کنید.

مزیت بزرگ در مورد اهداف تعیین شده توسط لومو آن است که می توانید این اهداف را در تمرین‌های همیشگی‌تان جای دهید. برای مثال، می‌توانید بر روی گام‌هایتان در یک تمرین دوندگی طولانی در یک روز تعطیل یا افتادگی لگن را در یک جلسه میانی کار کنید.

قبل از شروع تمرین نیز نکاتی بر اساس تمرین‌های گذشته‌تان به شما گوشزد می‌شود. از آن‌جایی‌که این نکات بر روی صفحه تمرین دوندگی جدید نمایش داده می‌شود، تمرکز بر بهینه‌سازی‌های کلیدی برای جلسه تمرین بعدی را آسان‌تر می‌کند.

لومو همچنین پا را فراتر از اغلب مربی‌های مجازی گذاشته و دلیل اهداف تعیین‌شده را توضیح می‌دهد و ویدئو کوتاهی را از روشی که شما دنبال می‌کنید ارائه می‌دهد که دنبال کردن برنامه را آسان‌تر می‌کند. لومو طی تمرین دوندگی‌تان، راهنمایی‌های را به شکل یادآورهای صوتی و لرزش ارائه می‌دهد. احتمالاً یادآورهای صوتی را بیشتر ترجیح می‌دهید ولی می‌توانید به سادگی تنظیمات صوتی را در منوی وقفه تغییر دهید. اعمال این تغییرات حتی در حین دویدن هم آسان است که مزیت بسیار خوبی است چرا که هرگاه مایل باشید می‌توانید دریافت یا عدم دریافت داده‌های صوتی از طریق گوش را خاموش یا روشن کنید.

بررسی Lumo Run

چیزی که لومو را از دیگر دستگاه‌های مشابه متمایز می‌کند کیفیت راهنمایی‌های ارائه شده است. لومو پا را از اطلاع‌رسانی تعداد گام‌هایتان فراتر گذاشته و به شما پیشنهاد می‌کند که شیوه تمرینتان را برای رسیدن به هدف مورد نظر تغییر دهید. این اطلاعات از طریق عبارت‌های مثل «چانه‌‌تان را بالا نگه دارید و روبه‌رو را نگاه کنید» یا «شانه‌هایتان را به عقب بچرخانید» و به صورت همزمان و بلادرنگ به کاربر منتقل می‌شود.

نرم‌افزار و سازگاری با دستگاه

اپ لومو ران سرراست و بدون اشکال است و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. تمام قسمت‌های این اپ به راحتی در دسترس کاربر قرار دارد و به خوبی توضیح داده شده است و این بدین معنی است که لازم نیست دارای مدرک تربیت بدنی باشید تا قادر باشید داده‌های خود را تحلیل کنید.

قسمت آموزش اپلیکیشن یکی از مزیت‌های منحصربه‌فرد لومو است. این قسمت پر است از ویدئو‌های آموزش تمرین‌ها که همگی طوری طراحی شده‌اند تا شیوه دوندگی شما را بهبود بخشیده و کارایی‌تان را افزایش دهند. همچنین راهنمایی‌های نیز برای بهبود عملکردتان به شما ارائه شده و موارد ضروری که لومو دنبال می‌کند نیز توضیح داده می‌شوند که همه این‌ها به شما کمک می‌کند تا دونده بهتری شوید.

بررسی Lumo Run

از این قسمت نرم‌افزار می‌توانید تمرین‌هایتان را انتخاب کنید (اگرچه این کار در پایان جلسات تمرین‌هایتان انجام می‌شود) و اپ همچنین به شما می‌گوید که آخرین باری که روی زانو، ماهیچه‌های پا یا پرش‌هایتان کار کرده‌اید چه زمانی بوده است.

همچنین می‌توانید در درازمدت شیوه تمرینتان را تحت نظر گرفته و حرکات کلیدی حرکتی‌تان و همچنین آمار ساده‌ای مانند مسافت و سرعت را زیر نظر داشته باشید. در نهایت، یک قسمت رکوردهای شخصی نیز در اپ وجود دارد که سریع‌ترین رکوردهایتان را در یک کیلومتر و بیشتر از آن، حالت ماراتن و نیمه ماراتن ثبت می‌کند. همچنین می‌توانید بهترین عملکردتان برای هر کدام از دینامیک‌های دوندگی و طولانی‌ترین مسافت طی شده توسط خودتان را در اینجا ببینید.

آماری که پس از تمرین‌ها ارائه می‌شود به خوبی قابل درک بوده و به همراه نقشه مسیر، سرعت و مسیرهای منقطع ارائه شده‌ است و می‌توانید اطلاعات اضافه‌ای مانند وضعیت روحی و درصد تلاشتان را به آن اضافه کنید. همچنین نسبت عملکردتان را به هدف تعیین‌شده برای یک جلسه در اپ خواهید دید و تمرین‌هایی را به صورت پیشنهادی برای جلسات بعد دریافت خواهید کرد.

برای هر جلسه تمرین، نتایجی با جزئیات فراوان برای معیارهای مختلف اندازه‌گیری عملکرد ارائه می‌شود و می‌توانید این نتایج را با جزئیات بیشتر و به صورت مجزا نیز تجزیه و تحلیل کنید. این مزیت بزرگی است و از این طریق خودتان می‌توانید ببینید که تغییر در روش تمرینتان در پایان تمرین‌ها که ممکن است خسته باشید چگونه خواهد بود و یا شاید دبررسی Lumo Runر ابتدای تمرین‌ها که تازه خودتان را گرم کرده‌اید چه تغییری ایجاد شده است.

اگرچه اپ لومو ران یک عیب بسیار بزرگ نیز دارد و آن این که تنها در سیستم‌های عامل iOS قابل دسترس است و نیازمند آیفون ۵ اس یا مدل جدیدتری است که یعنی اگر از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کنید، لومو ران هیچ کاربردی برایتان ندارد.

عمر باتری

طبق ادعای شرکت لومو، این دستگاه به مدت ۷ روز به صورت استندبای برای شما کار خواهد کرد. در تست‌های انجام گرفته بر روی این دستگاه نیز، باتری تا یک هفته دوام آورد که شامل ۲ تا ۳ ساعت تمرین دوندگی و ۴ جلسه یک ساعته به صورت روزانه بود و بعد از آن دوباره باید دستگاه را شارژ کرد.

تانی کال

برگرفته از TECHRADAR

ویترینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *