کارهایی که افراد موفق متفاوت از دیگران انجام می دهند

افراد موفق ذاتاً موفق نیستند. بلکه خصوصیات و ویژگی‌هایی را در خود نهادینه می کنند که سبب رشد و موفقیتشان در زندگی می شود. مسیر موفقیت هموار است. تنها باید برخی کارها را متفاوت انجام دهید و قوانین آن را یاد بگیرید.

موفقیت و احساس شادی و خوشبختی رابطه‌ی تنگاتنگی با هم دارند، اما برخلاف آنچه به نظر می رسد موفقیت به ندرت سبب دست یابی به شادی پایدار می شود.

دست یابی به اهداف و آرزوها، برای هر کسی شیرین است؛ اما برای بیشتر افراد، این لذت زودگذر بوده و خیلی زود عادی می شود. ما همیشه به دنبال موفقیت‌های جدید هستیم؛ زیرا موفقیت هر چقدر هم بزرگ باشد، بعد از مدتی تازگی خود را از دست می دهد. وقتی به هدفی که در سر داشتید می رسید، دوباره با اهداف جدید و غیرمنتظره‌ای رو به رو می شوید.

برخی موفقیت‌ها تا مدتی طولانی برای فرد احساس شادی و رضایت به وجود می آورند. افراد موفق و خوشحال، در تمام دوران‌ها خصوصیات مشترکی داشته‌اند. پژوهشگران دانشگاه هاروارد درباره افرادی که به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند، تحقیق کردند. هدف آن‌ها از این تحقیق، شناخت و بررسی کارهایی بود که این افراد متفاوت از مردم عادی انجام می دهند.

پژوهشگران اعلام کردند افرادی که برای مدت طولانی موفق و خوشبخت هستند، تمام کارهایشان را حول 4 اصل سازمان دهی می کنند:

آن‌ها به دنبال انجام کارهایی هستند که:

 • رضایت و خشنودی آن‌ها را در بر دارد.
 • نتیجه‌ی مشخص و ملموس دارد.
 • روی افراد مهم زندگی‌شان تأثیر مثبت می گذارد.
 • ارزش و دانش آن‌ها را به نسل بعدی منتقل می کند.

پس برای این که شما هم به موفقیت برسید، کارهایی را انجام دهید که این 4 اصل را در بر می گیرد. با نادیده گرفتن یکی از آن‌ها، این احساس به شما دست می دهد که باید بیشتر کار کنید یا کار متفاوتی انجام دهید.

در ادامه رفتارهای متفاوت افراد موفق و خوشبخت را مرور می کنیم.

آن‌ها سرشار از شور و هیجان هستند

از اصلی‌ترین عوامل موفقیت، شور و اشتیاق است که انگیزه‌ی لازم برای شروع کار و تحمل سختی‌های مسیر را فراهم می کند. افراد موفق خود را وقف هر آنچه می خواهند، می کنند.

“جین گودال”، پژوهشگر رفتارشناسی جانوران و مردم شناسی، در 26 سالگی خانه خود را ترک کرد و برای تحقیق پیرامون شامپانزه‌ها به تانزانیا رفت. او زندگی‌اش را وقف کاری کرد که از انجام آن لذت می برد. این دانشمند الهام بخش افراد زیادی بود تا آرزوهایشان را دنبال کنند و هیچ وقت علایق خود را کنار نگذارند.

گاهی برخلاف مسیر حرکت می کنند

افراد موفق و شاد با شور و علاقه فراوان، اهداف و ارزش‌هایشان را دنبال می کنند و هیچ وقت از موانع و ریسک کردن نمی ترسند.

تصور کنید اگر “بیل گیتس ” برای این که تمام وقت و انرژی خود را روی مایکروسافت بگذارد، دانشگاه را رها نمی کرد؛ یا “ریچارد برانسون” در 16 سالگی مدرسه را کنار نمی گذاشت، یا “استیون کینگ” تمام اوقات فراغتش را به نوشتن رمان اختصاص نمی داد، دنیای امروز ما از چه دستاوردهایی محروم می ماند.

هر کاری را حتماً به سرانجام برسانید

گفتن ایده‌های بزرگ و فوق‌العاده تا وقتی آن‌ها را اجرا نکنید، هیچ ارزشی نخواهند داشت. افراد موفق و شاد، عاشق کار کردن در مشکلات و سختی‌ها هستند. آن‌ها وقتی می خواهند از چالش جدیدی گذر کنند تا آخرین مرحله را در ذهن خود تجسم می کنند و تا رسیدن به هدف دست از تلاش بر نمی دارند.

بسیار انعطاف پذیر هستند

افراد موفق و شاد، اشتباه می کنند و از آن درس جدیدی می گیرند. پس همیشه ذهن خود را برای اشتباه کردن و تجربه‌ی چالش‌های بزرگ آماده کنید.

در پژوهشی که در دانشگاه “ویلیام اند مری” انجام شد؛ محققان بعد از مصاحبه با 800 داوطلب، متوجه شدند موفق‌ترین افراد دو ویژگی مشترک دارند:

 • شکست و ناکامی را در ذهن خود مجسم نمی کنند.
 • به قضاوت مردم درباره خودشان اهمیت نمی دهند.

افراد موفق وقت و انرژی خود را با تصور شکست، استرس و نگرانی درباره نظر دیگران هدر نمی دهند. آن‌ها شکست را برای دست یابی به اهدافشان ضروری می دانند و باور دارند اگرچه شکست چندان مطلوب نیست، اما بخشی از موفقیت است.

سلامتی را در اولویت قرار می دهند

سلامتی، موفقیت و شادی با هم ارتباط دارند. افراد موفق، موفقیت را به سلامت فیزیکی خود مرتبط می دانند. به همین خاطر همیشه تلاش می کنند عادت‌های سلامتی را در خود به وجود آورند. از جمله این عادات، خواب مناسب (با استرس مقابله می کند، سبب بهبود خلق و خو می شود و تمرکز را بالا می برد)، تغذیه‌ی سالم (افزایش تمرکز) و ورزش (افزایش سطح انرژی و اعتماد به نفس) است.

روی مشکلات و چالش‌ها تمرکز نمی کنند

اگر روی مشکلات تمرکز کنید، گرفتار استرس و هیجانات منفی می شوید و این مسئله اجرای اهداف را به تعویق می‌اندازد؛ اما اگر به دنبال راه حل‌ها باشید حتماً کارایی بیشتری خواهید داشت.

از موفقیت دیگران خوشحال می شوند

افراد موفق خود را باور دارند و به ارزش خود پی برده‌اند. آن‌ها می دانند موفقیت دیگران سبب می شود دیدشان باز شود و فرصت‌های بیشتری به دست آورند. آن‌ها از موفقیت‌های دیگران شاد و برای آن‌ها ارزش قائل هستند اما هیچ وقت خود را با کسی مقایسه نمی کنند.

فراتر از چهارچوب‌ها فکر می کنند

افراد موفق خارج از چهارچوب فکر دیگران فکر می کنند. این به معنای خلاقیت و نوآوری آن‌هاست. در حالی که دیگران در محدوده‌ی امن و آسایش خود قرار گرفته‌اند، افراد موفق خارج از این محدوده، خود را به چالش می کشند و در معرض افکار و ایده‌های جدید قرار دارند. آن‌ها هیچ وقت از عدم پذیرش رفتارشان توسط دیگران واهمه‌ای ندارند.

ذهنیتی باز دارند

افراد موفق می دانند هر دیدگاهی زمینه رشد و پیشرفت آن‌ها را فراهم می کند. آن‌ها می توانند نظرشان را در رابطه با اتفاقات جدید تغییر دهند و مشکلات و چالش‌ها را با زاویه‌ی دید متفاوتی نگاه کنند. یکی از راه‌های باز نگه داشتن ذهن این است که سعی کنید از هر مکالمه‌ای یک نکته‌ی مفید به دست آورید.

نمی گذارند کسی شادی‌شان را محدود کند

اگر شادی‌تان را در گرو مقایسه‌ی خود با دیگران بدانید، خوشحالی دیگر متعلق به خودتان نخواهد بود. افراد موفق وقتی درباره کاری که انجام داده‌اند احساس خوبی دارند، نمی گذارند افکار یا کارهای دیگران آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. البته ما به عنوان موجودی اجتماعی نسبت به نظرات دیگران عکس‌العمل داریم؛ اما باید بدانید هیچ وقت آن‌قدرها که دیگران می گویند خوب یا بد نیستیم. پس باید همیشه به نظر دیگران با دیده‌ی شک و تردید نگاه کنیم.

تانی کال

برگرفته از linkedin

یوکن

 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *