work

در محل کار چه جمله هایی را نباید بیان کرد؟!

کسانی که از نظر هیجانی باهوش هستند به خوبی می دانند که بعضی از عبارت ها قدرت خاصی دارند. حتی اگر صادقانه آن ها را بیان کنید باز هم شما را آدم بدی نشان می دهند. در این مطلب ۱۱ عبارتی که نباید به زبان بیاورید را به شما یاد می دهیم. بهتر است از گفتن این جملات در محل کار خودداری کنید. مهم تر از همه اینکه به محض اینکه این جملات را بگویید دیگر نمی توانید آن ها را پس بگیرید. لازم نیست این جملات جوک های زشت باشند. هر جمله ای که ارزش شما را کم کند مضر است. مهم نیست چقدر با استعداد هستید و یا از نظر شغلی به چه جایگاهی رسیده اید. این جملات باعث می شود نظر بقیه نسبت به شما تغییر کند، پر از بار منفی هستند و از نظر شغلی به شما آسیب می زنند. تا به حال کدامیک از این جمله ها را در محل کار بیان کرده اید؟

در محل کار چه جمله هایی را نباید بیان کرد؟!

عادلانه نیست!

همه ی ما می دانیم که زندگی عادلانه نیست. گفتن این مسئله نشان می دهد که شما انتظار دارید همه چیز عادلانه باشد در نتیجه بچه گانه به نظر می رسد. اگر می خواهید تصور بدی از خود به جا نگذارید به شواهد بسنده کنید. سازنده باشد و بحث نکنید. به عنوان مثال بگویید: به نظر می رسه این پروژه را برای فرد دیگری در نظر گرفتی. میشه بپرسم جطور چنین تصمیمی گرفتی؟ می خوام بدونم که چرا من گزینه ی خوبی نبودم تا بیشتر روی مهارت های مورد نظرت کار کنم.

تا بوده همین بوده

تغییراتی که مطابق با تکنولوژی رخ می دهند به قدری سریع هستند که پروژه ی ۶ ماه پیش ممکن است منقضی شده باشد. گفتن “تا بوده همین بوده” شما را تنبل و مقاوم به تغییر نشان می دهد و احتمالا رئیس شما با خودش فکر می کند که چرا برای بهبود شرایط تلاش نکرده اید. اگر سعی دارید همه ی امورات را همانطور که قبلا انجام می شده انجام بدهید بدانید که راه های بهتر دیگری هم وجود دارد.

جمله

مشکلی نیست

وقتی کسی از شما می خواهد کاری انجام دهید و یا بابت چیزی از شما تشکر می کند و شما در مقابل می گویید “مشکلی نیست” اینطور به نظر می رسد که تقاضای فرد مقابل مشکل است. به جای آن به طرف مقابل نشان دهید که با کمک کردن به او خوشحال می شوید. بهتر است از جملاتی مثل “باعث افتخار من است” استفاده کنید. شاید جمله ی شما فقط کمی تغییر کرده باشد ولی تاثیر چشم گیری روی دیگران خواهد گذاشت.

من فکر می کنم این فکر احمقانه ست/ می خوام یه سوال احمقانه بپرسم

این جملات منفی توانایی شما را زیر سوال می برد. حتی اگر پس از بیان کردن این جملات ایده ی خوبی را بیان کنید باز هم بی به نظر می رسید. در نتیجه دیگران اعتمادشان را از دست می دهند. از خودتان انتقاد نکنید. اگر فکر می کنید چیزی که بیان می کنید بی ارزش است دیگران هم چنین فکری خواهند کرد. اگر چیزی را نمی دانید بگویید در حال حاضر در این مورد اطلاعاتی ندارم. ولی پرس و جو می کنم و به شما اطلاع می دهم.

جمله

همش یه دقیقه طول می کشه

گفتن چنین جمله ای مهارت های شما را زیر سوال می برد و طرف مقابل تصور می کند که شما در انجام تمام کارهایتان عجول هستید. اگر واقعا می توانید این کار را در ۶۰ ثانیه انجام دهید این جمله را بیان کنید. اگر می توانید کاری را زودتر از حد انتظار تمام کنید بهتر است این جمله را استفاده نکنید.

سعیم را می کنم

این جمله چنین پیامی را منتقل می کند که شما نسبت به تواناییتان در حل مسئله اطمینان ندارید. از تمام قابلیت هایتان استفاده کنید. اگر از شما خواسته شد که کاری را انجام دهید یا آن را انجام دهید و یا یک پیشنهاد جایگزین بیان کنید. گفتن این جمله نشان می دهد که در سایر شرایط به اندازه ی کافی تلاش نمی کنید.

جمله

او تنبل، بیخیال و عوضی است

اگر اتهامی که به همکارتان می زنید واقعیت داشته باشد پس بقیه هم از آن اطلاع دارند و نیازی به بیان کردن نیست. ولی اگر این اتهام نادرست باشد کسی که در نهایت عوضی به نظر می رسد خود شما هستید.

همیشه در محل کار کارمندانی بی ادب و بیخیال حضور دارند و همه از وجود آن ها آگاه هستند. اگر نمی توانید به آن ها کمک کنید و یا در اخراج کردن آن ها هیچ قدرتی ندارید پس در مورد ضعف های آن ها اطلاع رسانی نکنید. اگر به این کار ادامه دهید فرد مورد نظر هم با همین برنامه از شما پیش دیگران بدگویی خواهد کرد.

این کار جز مسئولیت های شغلی من نیست

گفتن این جمله نشان می دهد که شما حاضر هستید برای دریافت فیش حقوقی حداقل وظایف لازم را انجام دهید. اگر رئیستان از شما می خواهد که کاری انجام دهید بهتر است آن را انجام دهید و بعدا در یک جلسه ی دو نفره نقشتان در شرکت را مطرح کنید و یا در مورد وظایفی که باید انجام دهید لیست جدیدی دریافت کنید. به این ترتیب رابطه ی بهتری شکل خواهد گرفت و هیچ سو تفاهمی پیش نخواهد آمد.

جمله

تقصیر من نیست

خودتان را مقصر کاری نکنید ولی حتی اگر نقش کوچکی در هر مورد اشتباهی داشته اید حالا مسئولیت آن را قبول کنید. یا بصورت بی طرفانه در مورد اتفاقی که افتاد توضیح دهید. از شواهد استفاده کنید و پیدا کردن مقصر اصلی را بر عهده ی رئیس و کارمندان بگذارید.

همان لحظه که انگشتتان را به سمت دیگران نشانه می گیرید دیگران شما را به چشم کسی می بینند که مسئولیت کارهایش را قبول نمی کند. این کار دیگران را عصبی می کند و حتی ممکن است دیگر تمایلی به کار کردن با شما نداشته باشند. بعد از این هر بار که اتفاق بدی می افتد دیگران شما را سرزنش می کنند.

نمی توانم

نمی توانم خواهر “تقصیر من نیست” است. مردم دوست ندارند این عبارت را بشنوند. وقتی می گویید نمی توانم یعنی حاضر نیستید برای انجام دادن کارتان هر کاری را انجام دهید.

حتی اگر واقعا نمی توانید کاری را انجام دهید چون مهارت های لازم را ندارید یک راه حل جایگزین ارائه کنید. به جای اینکه بگویید نمی توانم این کار را انجام دهم بگویید چه کاری را می توانید انجام دهید. به جای اینکه بگویید امشب نمی توانم تا دیروقت کار کنم بگویید فردا صبح زود می آیم.

جمله

از این شغل متنفرم

آخرین چیزی که همکاران شما دوست دارند بشنوند غر غرهای شما در مورد دوست نداشتن شغلتان است. این کار به عنوان یک فرد منفی به شما برچسب می زند و هماهنگی گروه را پایین می آورد. رئیس ها در پیدا کردن هر گونه ناهماهنگی متخصص هستند و می دانند که جایگزین مشتاق کار در همین نزدیکی است.

ابتدا بهتر است خودتان را زیر نظر بگیرید که این جملات را بیان نکنید. پس از مدتی به عادت تبدیل می شود.

تانی کال

آی تک

برچسب‌ها
insta-tanikal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *