رابطه اعصاب با پوست و زیبایی

از اونجایی که روحیه و اعصاب روی همه بخش های زندگی جسمی و روحی تاثیرگذارن، نمی شه از تاثیر اعصاب و روان بر پوست و زیبایی هم غافل بود. پوست گسترده ترین بخش بدن ماست و با داشتن رگ های عصب بی شمار، تمام احساسات و عواطف ما رو به همه بدن منتقل می کنه.

تاثیر بیماری ها و حتی داروها، تاثیر تمام مواد غذایی و همچنین حالات روحی، از طریق سیستم تاثیرگذار بدن، روی تمام ارگان های بدن خودش رو نشون می ده!

پوست و سیستم اعصاب انسان هر دو از لایه ای به نام اکتودرم در دوران جنینی ساخته می شن، به همین دلیل ارتباط نزدیکی هم با هم دارن. از طرفی، پوست انسان محل بروز خیلی از حالت های هیجانی هم هست، به طور مثال در حالت خشم، برافروختگی و قرمز شدن و در حالت اضطراب، گرما و تعریق در پوست به وضوح دیده می شه.

متاسفانه به طور عادی پوست و موی ما در معرض انواع آسیب ها و آلودگی های محیطی از نور خورشید گرفته تا آلاینده های محیطی و در برخی افراد اثرات منفی ناشی از مصرف سیگار و الکل قرار داره؛ استرس هم می تونه سیستم های دفاعی طبیعی بدن رو کم کنه و به این ترتیب روند ترمیم کنندگی پوست با اختلال مواجه شه که نتیجه اون تخریب بافت پوست و مو و ظاهر شدن نشونه های پیری زودرس روی پوست صورت و بدنه.

بی خوابی، پوست، استرس:

این سه کلمه پیوند محکمی با هم دارن، در حالی که اگه خواب با کیفیت و به اندازه ای نداشته باشیم، بدن به مرور بر اثر این استرس شادابی پوست رو از دست می ده و دیگه نمی تونه به خوبی آسیب های پوستی رو ترمیم و جبران کنه!

خواب ناکافی باعث ایجاد بی قراری، عدم تمرکز، خستگی و تحریک پذیری می شه و همچنین سرعت پاسخ دهی به محرک های بیرونی و قدرت هماهنگی بدن با محیط و قدرت حفظ و نگهداری اطلاعات رو کم می کنه.

استرس و ضعف اعصاب هم به افزایش رنگدانه های پوست و در نتیجه تیره و کدر شدن اون منجر می شه. همین طور شادابی و طراوت پوست رو با توجه به ضعیف کردن سیستم های حفاظتی بدن به خطر میندازه!

به دنبال خستگی، استرس و بی خوابی چروک و تیرگی روی پوست بروز و نمو بیشتری پیدا می کنه، بنابراین اولین قدم برای مقابله با تاثیرات منفی ناشی از خستگی و استرس بر پوست داشتن خواب مناسب و تغذیه ای مملو از مصرف بالای میوه و سبزی هاست.

تانی کال

مثبت سبز

برچسب‌ها
insta-tanikal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *