خانه ورزش اخبار ورزش پروفسور دست بردار نیست؛ پرسپولیس و برانکو عالیجنابان رکورد

پروفسور دست بردار نیست؛ پرسپولیس و برانکو عالیجنابان رکورد

0
سلتاویگو

پروفسور دست بردار نیست؛ پرسپولیس و برانکو عالیجنابان رکورد

به نظر می رسید جابجایی و رسیدن به رکوردهای سرخپوشان پایتخت در فصل گذشته سالها طول بکشد و به این زودی میسر نشود. بدون شک، تیمی قادر خواهد بود به این مهم دست پیدا کند که یک مجموعه کامل و هماهنگ بوده و حضور مقتدرانه ای در رقابت های لیگ برتر داشته باشد. اما ادامه روند بسیار درخشان برانکو و شاگردانش در لیگ برتر و نتایج فوق العاده این تیم در فصل جاری می تواند نویدبخش این باشد که شاید انتظار برای رسیدن به رکوردهای فصل گذشته سرخپوشان چندان طولانی نخواهد بود و چه بسا که در پایان همین فصل، شاهد این اتفاق باشیم؛ اتفاقی که البته توسط خود آنها رقم می خورد. به جز رکوردهای پایان فصل هفدهمین دوره لیگ برتر، پرسپولیس با نتایجی که تا همین هفته کسب کرد، حدنصاب های جدیدی را به ثبت رسانده است. در ادامه به رکوردهایی که پرسپولیس تا پایان هفته ۲۱ به جای گذاشته و همچنین رکوردهایی که می تواند در ادامه رقابت های لیگ برتر به ثبت برساند، اشاره می شود.

رکوردهای صدرنشین بی رقیب تا هفته ۲۱

پرسپولیس در هفته ۲۱ لیگ برتر شانزدهم، دو سوم بازی هایش را پیروز میدان بود، و ۵ تساوی و ۲ شکست هم در کارنامه داشت؛ اما در رقابت های فصل جاری پرسپولیس باز هم عملکرد بهتری به نمایش گذاشته و تنها با تحمل یک شکست، ۶ بار به نتیجه مساوی دست یافته است. به این ترتیب، پرسپولیس در حال حاضر یک امتیاز بیشتر از فصل گذشته به دست آورده و می تواند رکورد جدیدی را خلق کند. علاوه بر این، پرسپولیس با یک گل خورده بیشتر از فصل پیش، ۵ گل هم بیشتر به ثمر رسانده است. پرسپولیس تا همین جا توانسته رکوردهایی را به ثبت برساند که در ادامه این رکوردها و همچنین رکوردداران قبلی آنها را می خوانید:

کمترین باخت پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر (رکورد قبلی پرسپولیس ۲ باخت در دوره های هفتم و شانزدهم).

رکورددار مشترک تاریخ لیگ برتر از نظر کمترین تعداد باخت تا هفته ۲۱ (تیم سایپا در ادوار پنجم و ششم در هفته ۲۱ فقط یک باخت داشت که پرسپولیس در این فصل با رکورد آنها مساوی شد).

کسب بیشترین امتیاز در تاریخ لیگ برتر (رکورد قبلی در اختیار پرسپولیس لیگ شانزدهم با کسب ۴۷ امتیاز بود)

بهترین تفاضل گل پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر ۲۶+ (بهترین آمار سرخپوشان از نظر تفاضل گل در لیگ شانزدهم با تفاضل مثبت ۲۲ بود)

بیشترین اختلاف امتیازی با نزدیک ترین تعقیب کننده تا هفته ۲۱ (رکورددار قبلی سپاهان اصفهان در لیگ برتر دومین دوره با ۹ امتیاز برتری نسبت به تیم دوم جدول بود. البته در فصل جاری فولاد خوزستان به عنوان تیم دوم جدول یک بازی کمتر از پرسپولیس دارد؛ حتی در صورت پیروزی در بازی عقب افتاده، به فاصله ۹ امتیازی پرسپولیس خواهد رسید اما پرسپولیس از نظر تفاضل گل فاصله ۱۹ امتیازی با فولاد دارد، در حالیکه فاصله سپاهان در لیگ برتر دوم با نزدیک ترین رقیبش از نظر تفاضل گل ۱۱ بود).

پرسپولیس، برانکو و ۹ هفته پایانی

تیم برانکو که با ثبت بالاترین میانگین امتیازی در فصل گذشته با ۶۶ امتیاز قهرمان شد، در ۹ هفته پایانی فصل گذشته ۶ برد، دو شکست و یک باخت داشت؛ در صورتی که همین نتایج را کسب کند، با یک امتیاز بیشتر قهرمان لیگ برتر هفدهم خواهد شد. در این صورت باز هم رکورد میانگین امتیازی که در دست خود آنهاست، بهبود می یابد. در تاریخ رقابت های لیگ برتر در چند دوره تیم های قهرمان با حداکثر ۶۷ امتیاز قهرمان شده اند که همه آنها در دوره های ۱۸ تیمی با ۳۴ بازی بوده است اما بهترین عنوان قهرمانی در ادوار ۱۶ تیمی، قهرمانی فولاد خوزستان در چهارمین دوره این رقابتها بود که با ۶۴ امتیاز فاتح این مسابقات شد.

همچنین، آنها در پایان فصل دو شکست در کارنامه خواهند داشت که باز هم رکورد دیگری برای این تیم ثبت خواهد شد. شاگردان برانکو اگر بتوانند عملکرد بهتری نسبت به فصل گذشته به نمایش بگذارند، و به یک پیروزی بیشتر دست یابند، باز هم رکوردی که در فصل قبل برای خود ثبت کردند، ارتقا خواهند داد؛ رکورد کسب امتیاز در تمامی ادوار با تعداد تیم های ۱۴ و ۱۶ و حتی ۱۸ تیمی. رکورد دیگری هم که برای این تیم ثبت خواهد شد، کسب ۲۱ پیروزی در طول فصل خواهد بود. البته در حال حاضر این رکورد در اختیار خود سرخپوشان است که در فصل گذشته توانستند ۲۰ برد در طول یک فصل به دست آورند. حتی در فصل های ۳۴ هفته ای نیز تیم قهرمان در بهترین حالت به ۱۹ برد رسیدند که تیم فوق العاده برانکو توانست در ۳۰ هفته این رکورد تاریخی را به نام خود ثبت کند.

بیشترین کلین شیت، بهترین تفاضل گل، کمترین گل خورده، بیشترین گل زده و بهترین قهرمانی از نظر فاصله امتیازی با تیم دوم دیگر رکوردهای بالقوه ای هستند که پرسپولیس می تواند در ادامه رقابتها (با فرض نتیجه گیری مشابه با فصل گذشته در ۹ هفته پایانی و یا حتی بهتر از آن) به آنها دست یافته و روند تاریخ ساز خود در لیگ برتر را به مرز جاودانگی برسانند. در سه دوره مختلف رقابت های لیگ برتر، یعنی فصول نهم، یازدهم و دوازدهم، تیم های سپاهان و استقلال با کسب ۶۷ امتیاز قهرمان لیگ برتر شدند؛ تیم هایی که بسیاری آنها را رؤیایی و تکرار نشدنی می خواندند، اما برانکو و بازیکنانش طی دو فصل اخیر بازی هایی را به نمایش گذاشتند که دیگر کمتر کسی به یاد سپاهان لیگ نهم یا استقلال لیگ دوازدهم بیفتد. پرسپولیس در فصل گذشته با وجود ۴ بازی کمتر نسبت به ادوار نهم، یازدهم و دوازدهم توانست با ۶۶ امتیاز عنوان قهرمانی را به دست بیاورد و در این فصل به نظر می رسد آماده تر از فصل قبل، در فکر آن است تا فصل جدیدی را در فوتبال ایران رقم بزند. شکی نیست که پرسپولیس برانکو تا سالهای سال در خاطر می ماند، و همه به نیکی از این تیم یاد خواهند کرد. مدافع پرسپولیس در مصاحبه ای بعد از دیدار پیکان گفت اگر از حالا پرسپولیس را قهرمان بدانیم، نوعی بی احترامی به رقباست. اما شاید خود تیم های رقیب هم قهرمانی این تیم در پایان فصل را پذیرفته اند. تنها چیزی که شاید بتواند قهرمانی را از پرسپولیس بگیرد، اتفاقات عجیب و غریب فوتبالی است، و شاید همین اتفاقات است که کورسوی امیدی در دل تیم های رقیب زنده نگه داشته است.

تانی کال

برنامه نود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *