در مطالب قبلی با عجایب هفتگانه جهان باستان آشنا شدیم. اما شگفتی‌های این جهان به همین ختم نمی‌شود، بلکه عجایب طبیعی بکر و دست‌نخورده هم وجود دارند، که هر بیننده‌ای محو تماشای زیبایی‌های آن می‌شود. اگر شخص ماجراجویی هستید هرچقدر هم در کشف شگفتی‌های این جهان سفر کنید بازهم مناطقی در جهان وجود دارد که از آن بی‌خبر هستید. اگر اهل سفر هستید شما را به بازدید از 10 عجایب طبیعی زیر پیشنهاد می‌کنیم.

10 مورد از عجایب طبیعی جهان

یخچال طبیعی پریتو مورنو

عجایب طبیعی

این یخچال یکی از عجایب طبیعی و مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی در پاتاگونیای آرژانتین است. یخچال پریتو مورنو به نام کاشف آن یعنی فرانسیسکو مورنو نام گذاری شد. یخچال طبیعی پریتو مورنو یخچالی طبیعی است که در پارک ملی لوس گلاسیارس در ایالت سانتاکروز کشور آرژانتین قرار دارد. این منطقه یکی از مناطق عمده جذب گردشگر در پاتاگونیای آرژانتین است. با رشد و تشکیل 250 کیلومتر مربع یخ به طول 30 کیلومتر، این یخچال یکی از 48 یخچالی است که از منطقه یخی پاتاگونیای جنوبی تغذیه می‌شود که در رشته کوه آند قرار دارد و با کشور شیلی مشترک است.

عجایب طبیعی

این منطقه یخی، سومین ذخیره بزرگ آب شیرین جهان است. این یخچال طبیعی 48 کیلومتر با شهر ال کالافاته فاصله دارد و نامش را از فرانسیسکو مورنو گرفته است؛ کسی که در قرن نوزدهم میلادی پیشگام مطالعه روی بوم و سرزمین آرژانتین بود و نقش موثری در دفاع از قلمرو آرژانتین در مناقشه این کشور با شیلی بر سر خط مرزی دو کشور بازی کرد. به‌خاطر همین دسترسی راحت به آن، عده‌ای از تورهای گردشگری و پیاده‌روی در یخچال در زمان‌های اخیر، شهرت کسب کرده‌اند. شرکت‌های تور متعدد، این تورها را برای مردم سازمان‌دهی می‌کنند.

صخره پریکستولن

عجایب طبیعی

صخره‌ی پریکستولن صخره‌ای بزرگ و مرتفع در کشور نروژ است. پریکستولن که ترجمه‌ی انگلیسی آن “Preacher’s Pulpit” است با نام “Pulpit Rock” نیز شناخته می‌شود. این صخره‌ی وسیع در ارتفاع 604 متری از آبدره‌ی Lysefjorde و روبروی فلات کجراگ واقع شده است. در نوک این صخره، محوطه‌ای نسبتاا مسطح، به شکل مربع و بسیار شبیه به یک سکو با ابعاد تقریبی 25 در 25 متر وجود دارد که از نظر بسیاری از گردشگران یکی ازعجایب طبیعی و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در نروژ است.

بالا رفتن از صخره‌ی پریسکتولن 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد و بعضی قسمت‌های مسیر بسیار ناهموار و دارای شیب تند است. برای سفر و ماجراجویی در این صخره‌ها، داشتن دو شرط ضروری است؛ اولا اینکه مسافران باید تجربه‌ی صخره‌نوردی و پیاده‌رویی‌های طولانی مدت را داشته باشند و ثانیا از ارتفاع نترسند تا اینکه سفری لذت‌بخش داشته باشند.

دریاچه‌های پلیتویک

عجایب طبیعی

پارک ملی زیبایی به نام ریاچه‌های پلیتویک (Plitvice) که در میانه‌ی کشور کرواسی در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این پارک زیبا به صورت جنگلی است که 16 دریاچه رنگارنگ در آن دیده می‌شود. هریک از این دریاچه‌ها با آبشارهایی به هم متصل شده‌اند و منظره‌ای خیره‌کننده خلق کرده‌اند. این پارک شگفت‌انگیز جزو عجایب طبیعی و میراث جهانی یونسکو هم محسوب می‌شود. جنگل‌های این پارک ملی، مملو از درختان راش، صنوبر و کاج است که زیستگاهی برای خرس، گرگ، خفاش و سیاه گوش هستند.

عجایب طبیعی

این دریاچه‌ها توسط 3 کوهستان بزرگ محاصره شده‌اند و آب آنها نیز از همین کوهستان‌ها تامین می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید شاهد دریاچه‌های متفاوت از لحاظ رنگ و مواد معدنی باشید، دریاچه‌هایی به رنگ سبز، آبی، خاکستری که با تغییر فصل نیز رنگ آنها عوض می‌شود. دریاچه در سطح بالاتر و 4 دریاچه در سطح پائین قرار گرفته‌اند که بوسیله آبشارها و رودخانه‌های زیبا به‌هم متصل می‌شوند و منظره‌ایی غیرقابل تصور را به صورت طبیعی می‌سازند. این دریاچه‌ها زیستگاه طبیعی گرگ‌ها و گوزن‌هایی است که برای رفع تشنگی به این دریاچه روی می‌آورند.

سالاردو ییونی

 عجایب طبیعی

سالاردو ییونی (Salar de Uyuni) یک دریاچه نمک واقع در ییونی در کشور بولیوی است. ییونی یک دهکده معمولی است که هیچ چیز شگفت‌انگیز و قابل توجهی ندارد، البته به استثنای این دریاچه زیبا که از آن به عنوان بزرگترین دریاچه نمک جهان یاد می‌شود. کریستال‌های شگفت‌انگیز نمک این منطقه، در تابستان گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. قدم زدن بر حجم عظیمی از نمک‌های خشکیده لذت و هیجان زیادی به همراه دارد.

در زمستان و به دنبال بارش‌های آسمانی، این منطقه به یک آیینه صاف و صیقلی تبدیل می‌شود که می‌تواند از فلامینگوها نیز میزبانی کند. برخلاف تمام صحرا و بیابان‌های دنیا که پوشیده از شن و ماسه هستند، سالاردو ییونی به‌وسعت 10 هزار و 582 کیلومترمربع از نمک پوشیده شده است. این منطقه همچنین قبرستان قطارهایی است که در سال 1940 در صنایع معدنی استفاده می‌شد و اکنون به عجایب طبیعی و یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است.

گذرگاه ساحلی جاینت

عجایب طبیعی

گذرگاه ساحلی جاینت یکی از عجایب طبیعی بریتانیا و یک گنجینه‌ی ملی است که توسط یونسکو نیز محافظت شده است. این منطقه با 40000 ستون بازالتی منحصر به فرد خود که به طور طبیعی شکل گرفته‌اند، هر بیننده‌ای را محصور شگفتی‌های نفس گیر خود می‌کند. لازم به ذکر است که این گذرگاه 60 میلیون سال پیش در نتیجه‌ی فوران آتشفشانی شکل گرفته است. در قرن هفدهم این منطقه کشف شده و از آن زمان تبدیل به یک جاذبه برای محققان و گردشگران شده است. مرکز گردشگری این گذرگاه، خدماتی نظیر راهنماهایی صوتی، پارکینگ، کافه، مغازه و هتل را به گردشگران ارائه می‌دهد.

عجایب طبیعی

این گذرگاه می‌تواند به عنوان بخشی از تور ایرلند شمالی مورد بازدید قرار گرفته و طبیعت زیبا و مکان‌های تاریخی خود را به بازدیدکنندگان عرضه کند. از شگفتی‌های این ستون‌ها، اشکال هندسی آن‌هاست که به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی رخ داده در دوران باستان، به صورت منشورهای چند ضلعی از جمله چهارضلعی، پنج ضلعی، شش و هشت ضلعی تبدیل شده‌اند. ارتفاع این آثار جالب و حیرت‌انگیز تا 12 متر نیز، رسیده است. بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی برای تماشای این اثر طبیعی و فوق‌العاده، به شهرستان آنتریم در ساحل شمال شرقی ایرلند شمالی سفر کرده و با بازدید از این مکان باشکوه، نمونه‌ی بارزی از تاریخ و گذر زمان را مشاهده می‌کنند.

دیواره‌ی بزرگ مرجانی

Great Barrier Reef

بزرگ‌ترین سازه‌ی زنده‌ی دنیا، دیواره‌ی بزرگ مرجانی، معمولا رتبه‌های برتر عجایب طبیعی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. پارک دریایی دیواره‌ی بزرگ مرجانی، در ساحل شمالی کوئینزلند از مک کی (Mackay) تا گوشه‌ی شمال‌شرقی استرالیا کشیده شده است. این پارک بیش از 3000 صخره‌ی مرجانی، 600 جزیره بزرگ منطقه، 300 ساحل مرجانی و تعداد زیادی از جزایر گیاه شاه‌پسند را پوشش می‌دهد. تنوع حیرت‌انگیز صخره‌ها در دنیای زیر آب غواص‌ها را از سراسر جهان طعمه‌ی خود می‌کند.

عجایب طبیعی

شکل‌گیری این دیواره‌ی بزرگ مرجانی از 20 هزار سال پیش آغاز شده است؛ زمانی که سطح دریای اطراف سواحل استرالیا پس از آخرین عصر یخبندان شروع به بالا آمدن کردند. زمانی که یخچال‌ها شروع به آب شدن کردند و در دریا جریان یافتند، نواحی ساحلی در نزدیکی شمال شرقی استرالیا در آب فرو رفتند و همین سبب شد که قله‌های این قسمت از آب دریا بیرون مانده و جزیره‌هایی را ایجاد کنند.بیش از 400 گونه‌ی مختلف مرجان در این آب‌سنگ وجود دارند.

با وجود این، همه‌ی انواع مرجان‌ها، استخوان‌بندی بیرونی لازم برای تشکیل آب‌سنگ را تولید نمی‌کنند. آن دسته از مرجان‌هایی که چنین قابلیتی دارند، شکل ظاهری متفاوتی دارند. مرجان مغزی (Brain coral) شبیه به توده‌ی گردی است که تا قطر نهایتا 8/1 متر رشد می‌کند و به این دلیل مرجان مغزی نامیده می‌شود که شیارهای آن به پیچ‌و‌خم بافت مغز شباهت دارد. این دیواره یکی از مقاصد محبوب گردشگری است که سالانه میزبان بیش از دو میلیون گردشگر است. صنعت گردشگری سالانه در حدود پنج تا شش میلیارد دلار استرالیا، درآمد برای این ناحیه دارد.

ساحل ناپالی

عجایب طبیعی

دره‌های پنهان در مه، سواحل بکر، غارهای آتشفشانی و آبشارهای بزرگ که به اقیانوس آرام می‌ریزند، مناظر زیبایی هستند که در این نقطه‌ی زیبا از کره‌ی خاکی، خواهید دید. در این منطقه شانس دیدن دلفین، پرنده‌های گرمسیری و فک‌های راهب وجود دارد. این منطقه کاملا دست‌نخورده است، هیچ هتل و جاده‌ای در آن نیست و هر چه می‌بینید طبیعت بکر است. کائوآیی یکی از جزیره‌های هشت‌گانه‌ی ایالت هاوایی آمریکا در اقیانوس آرام است. این جزیره در میان 21 جزیره‌ی بزرگ ایالات متحده‌ی آمریکا، مقام چهارم را دارد. بزرگ‌ترین صنعت این جزیره، گردشگری است. اقامت در پارک ایالتی ساحل ناپالی، نیاز به مجوز دارد.

عجایب طبیعی

در فصل تابستان، از 15 مه تا 7 سپتامبر، دسترسی از طریق اقیانوس با قایق با مجوز قبلی، امکان‌پذیر است. مکانی زیبا برای موج‌سواری است. این ساحل نیز فعالیت‌هایی مانند دریانوردی، قایقرانی و قایق سواری با کایاک را ارائه می کند. ساحل هانالی، جای خوبی برای غواصی نیست، به‌خاطر اینکه صخره‌های مرجانی فقط در انتهای خلیج پیدا می‌شوند. امکاناتی مانند استراحتگاه، اماکنی برای پارک کردن و دوش گرفتن در آنجا وجود دارند.

آبشار سلیالاندفوس

عجایب طبیعی

ممکن است آبشارهای بسیار بزرگتر و مرتفع‌تری از سلیالاندفوس نیز در جهان وجود داشته باشند اما این آبشار جادوی خاصی دارد که باید از نزدیک شاهد آن بود. این آبشار مابین شهر سلفوس و آبشار اسکگوافوس واقع شده که با ارتفاع 60 متری‌اش، یکی از جذاب‌ترین مناطق ایسلند برای عکاسی به شمار می‌رود. گردشگران حتی می‌توانند با دور زدن دریاچه‌ی پایین آبشار سلیالاندفوس، به پشت آن بروند که در نوع خود تجربه‌ای بسیار منحصر به‌فرد محسوب می‌شود که افراد کمی در جهان قادر به کسب آن هستند. در واقع، برخی از افراد بسیار خوش‌شانس موفق به تماشای شفق قطبی نیز از درون آبشار سلیالاندفوس شده‌اند.

عجایب طبیعی

در ایسلند، مسافران و گردشگران از وجود چندین آبشار بهره‌مند می‌شوند که یکی دیگر از آن‌ها، آبشار اسکگوافوس است که در فاصله‌ی اندکی از سلیالاندفوس واقع شده است. آبشار اسکگوافوس در حدود 18 متر ارتفاع و بیش از 24 متر عرض دارد. از آنجایی که حجم بسیار زیادی آب از این آبشار به سمت پایین سرایز می‌شود، صدای غران و بلند به همراه رنگین‌کمان نیز در آن تولید می‌شود که نمایی فوق‌العاده زیبا برای عکاسی محسوب می‌شود. آبشار گولفوس یا آبشار طلایی ایسلند، معروف به آبشارهای نیجریه‌ای این کشور است. این آبشار شگفت‌انگیز و از عجایب طبیعی جهان در نواحی بالایی رودخانه‌ی هویتا واقع شده که دارای ارتفاعی 32 متری است.

چشمه آب رنگارنگ

Grand Prismatic Spring  Read More: http://www.tripstodiscover.com/worlds-most-beautiful-natural-wonders-to-see-in-person/9/

یلو استون، یکی از زیباترین عجایب طبیعی جهان  و نخستین پارک ملی ثبت شده در جهان بوده و به دلیل داشتن پوشش گیاهی متنوع و جای دادن گونه‌های خاص و مختلف حیوانی مورد توجه محققان و دانشمندان در حیطه‌های خاص تخصصی قرار گرفته است. یکی از جاذبه‌های مهم و زیبای یلو استون چشمه‌های آب گرم و آبفشان‌هایش است که به دلیل نازک بودن پوسته‌ی زمین در این منطقه شکل گرفته‌اند. بالا بودن حرارت آب در این مکان ها باعث شده که هیچ جانداری نتواند در این آب‌ها زندگی کند. آبفشان‌های یلو استون دارای ویژگی‌های خاص خودشان می‌باشند. طبق تحقیقات انجام شده هر 1 ساعت حجم آبی حدود 3700تا 8400 گالن آب جوش را تا ارتفاع 30 الی 50 متر به بالا پرتاب می‌‌کنند.

عجایب طبیعی

اگر به تماشای این آبفشان‌ها رفتید مراقب فاصله‌ی خود با آنها باشید. از معروف‌ترین آبفشان‌‌ها می‌توان به “UPPER GEYSER BASIN” یا حوض چشمه‌ی آب گرم بالا اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد بالا بودن دمای آب مانع از وجود حیات در این آب‌ها می‌شود ولی موجودات کوچکی به نام حرارت‌زی در این آب‌ها به زیست خود ادامه می‌دهند و می‌توان این موجودات کوچک را جالب‌ترین و عجیب‌ترین جانداران یلو استون دانست.

جزایر گالاپاگوس

عجایب طبیعی

گالاپاگوس متشکل از چندین جزیره است که در 926 کیلومتری غرب اکوادور واقع شده است. در جزایر زیبای گالاپاگوس می‌توانید از نزدیک شاهد یکی از بهترین حیات وحش روی زمین بوده و فرصت غواصی کردن در کنار لاک‌پشت‌ها و شیرهای دریایی را نیز داشته باشید. جزایر گالاپاگوس بهشت گردشگران محسوب می‌شود و شاید جزو معدود مکان‌های زمین باشد که طبیعتش توسط انسان‌ها تخریب نشده است. هیچ جای دیگری مانند جزایر گالاپاگوس در زمین وجود ندارد که بتوانید بدون حضور انسان‌های دیگر، به تماشای حیات وحش زیبای آن بنشینید.

عجایب طبیعی

از آنجایی که این جزایر تا ابد بر سر جای خود باقی نخواهند ماند و احتمال فرو رفتن آن‌ها در آب طی سالیان دراز وجود دارد، بهتر است حتما به این یکی از عجایب طبیعی جهان سری بزنید. شما می‌توانید به زیستگاه‌‌های طبیعی بروید و  از موجوداتی که میلیون‌ها سال زندگی می‌کردند را ببینید. این تعطیلات تنها تاریخی نمی‌باشد بلکه گردشگران می‌توانند در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های سرگرم‌کننده شرکت کنند. شما نمی‌توانید بدون ذکر نام چارلز داروین که بیشتر وقت خود را صرف به اثبات رساندن گونه‌هایی مختلف جزیره‌ها کرده است، به زنجیره‌ای از جزیره‌های بکر اشاره کنید. او این کار را تنها به یک دلیل انجام داد، و آن این بود که چرا جزیره‌ها از بقیه جهان دور افتاده‌اند.

گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *