چرا کماکان خرید PS4 نسبت به PS4 Pro انتخاب بهتری است؟

“به قلم Joe Lewis از وبسایت Kotaku‌ با کمی تلخیص و تغییرات”

طی ماه اخیر سونی Playstation 4 Pro را عرضه کرد، یک ارتقا میان نسلی از کنسول PS4 که برای استفاده با نمایش‌گرهای 4K طراحی شده و کیفیت اجرای برخی بازی‌ها را نیز ارتقا می‌دهد. بررسی‌هایی که مختلفی که از این کنسول منتشر شده، همه کمابیش یک نظر واحد دارند: اگر یک کنسول PS4 دارید، تهیه‌ی PS4 Pro ارزشش را ندارد! اما اگر هنوز یک کنسول بازی نخریده‌اید، تهیه‌اش گزینه‌ی دور از ذهنی نیست!

بیایید کمی عمیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، دلایل زیادی وجود دارد که چرا هنوز هم PS4 بهترین گزینه برای اکثر کسانی است که می‌خواهند که کنسول نو بخرند، و چرا PS4 Pro فقط برای نیاز قشر محدودی از گیمرها مناسب است.

1. شما یک نمایش‌گر گران قیمت 4K ندارد

روز به روز بازار نمایش‌گرهای 4K بیشتر جای خود را در بازار باز می‌کنند، اما نمایش‌گرهای HD هنوز هم در بیشترِ منازل یک استاندارد محسوب می‌شوند. آمارهای سال 2015 نشان می‌دهد که کم‌تر از یک بیستمِ مردم ایالات متحده آمریکا از نمایش‌گرهای 4K استفاده می‌کنند، و فروش نمایش‌گرهای HD نسبت به 4KK هنوز هم بسیار جلوتر است.

در نتیجه به احتمال زیاد، شما هم جزو آن 95 درصدی هستید که نمایش‌گر 4K ندارند! و اگر در این صورت هم‌چنان به فکر خرید یک Pro هستید (که اساسا برای نمایش‌گرهای 4KK ساخته شده) دچار مشکل خواهید بود! این طور که به نظر می‌رسد اغلب عناوینی که گرافیک‌شان برای کنسول Pro تقویت شده، میزان تفکیک (رزولوشن) بالاتری خواهند داشت، امتیازی که اگر صاحب نمایش‌گر 4K باشید عالی خواهد بود. اما جدای از مقوله رزولوشن، پیشرفت قابل توجهی وجود نخواهد داشت.

برای کسانی که از نمایش‌گرهای استاندارد HD استفاده می‌کنند این ارتقاء رزولوشنِ چندان به چشم نخواهد آمد، در نهایت فقط تصویر کمی واضح‌تر دیده می‌شود. اما چندان معقول به نظر نمی‌رسد که یک کنسول 400 دلاری بخرید تا فقط لبه‌ها را کمی واضح‌تر ببینید!

البته برخی بازی‌های مانند Rise of the Tomb Raider از پیشرفت‌های بیشتر و متنوع‌تری (از جمله نرخ فریم) روی Pro پشتیبانی می‌کنند، اما اکثر بازی‌هایی که با Pro سازگار شده‌اند گیمرها را با این سوال تنها خواهند گذاشت که آیا این هزینه اضافی برای خرید کنسول قوی‌تر اصلا ارزشش را داشته است یا خیر!

2. هدست واقعیت مجازی سونی (PlayStation VR) روی هر کدام از دو کنسول باشد، عالی است!

کنسول جدید سونی تنها بسته‌ی پیشرفته و گران قیمتی که امسال توسط این شرکت عرضه شد نبود. کسانی که اخبار چند هفته اخیر صنعت گیم را بیاد می‌آورند می‌دانند که عرضه‌ی PSVR با قیمت 400 دلاری خود، در فشاری که به جیب گیمرها می‌آورد دست کمی از کنسول میان نسلی PS4 Pro ندارد!

هنگام عرضه‌ی PS VR مسئله‌ای وجود داشت که شیفتگان این تکنولوژی را می‌ترساند: رقبای PS VR یعنی Oculus Rift و HTC Vive به سخت افزاری بسیار قدرمت‌مندتر از آن‌چه که در توان کنسول PS4 بود نیاز داشتند. کنسول میان نسلی PS4 Pro نیز این طور که به نظر می‌رسید که این مشکل را با سخت افزار قوی‌تری که نسبت به PS4 داشت حل کند.

اما نکته‌ی غافل‌گیر کننده این‌جاست که کنسول PS4 به راحتی می‌تواند از پس اجرای تکنولوژی واقعیت مجازی با هدست PS VR بربیاید. هرچند روشن نیست که سونی چجوری جادویی را برای محقق شدن چنین چیزی به کار بسته است،‌ اما منهای اندکی وقفه‌ی بیشتر در زمان‌های بارگذاری (Loading) باید گفت که PS VR می‌توانند روی یک کنسول استاندارد PS4 به خوبی عمل کند. و هرچند عده‌ای روی قدرتِ بالاترِ محصولات رقیب تاکید می‌کنند؛ اما خیلی‌ها PS VR را به خاطر راحت‌تر بودنش ترجیح می‌دهند.

در حقیقت شاید بتوان گفت که سونی برای سازگار کردنِ PS VR با کنسول PS4 معمولی زیاد از حد خوب عمل کرده است! بازی‌هایی VR روی همین کنسول به خوبی اجرا می‌شوند به طوری که خرج بیشتر برای خرید کنسول Pro و تجربه‌ی بهتر این بازی‌ها چندان معقول به نظر نمی‌رسد. با توجه به این‌که تنها تعداد زیادی از این بازی‌ها حتی یک نسخه‌ی ارتقا یافته هم مخصوص Pro ندارند،‌ شما اگر یک Proo بخرید عملا دارید برای اندکی کاهش زمان بارگذاری این چنین هزینه می‌کنید!

3- این طور نیست که همه‌ی بازی‌ها برای Pro نسخه مخصوص به خود داشته باشند

تنها بازی‌های VR نیستند که فاقد تمام آن ارتقا‌های مخصوص نسخه Pro می‌باشند. تمام کسانی که رویایی تجربه‌ی کیفیت 4K را در سرمی‌پرورانند نومید خواهند شد وقتی که بشنوند تنها 30 عنوان هنگام عرضه کنسول Pro دارای نسخه‌ی مخصوص 4K خواهند بود!

خیلی از این عناوین به تازگی منتشر شده‌اند و 15 عنوان دیگر نیز قرار است تا پایان سال میلادی جاری آپدیت کیفیت 4K داشته باشند. اما برخی از این بازی‌ها پیش‌تر عرضه شده‌اند و در نتیجه به نظر نمی‌رسد که انتخاب اول گیمر‌ها برای سال 2016 باشند. من هم از تجربه‌ی دوباره بازی The Last of Us روی Pro لذت خوام برد، اما حقیقت این است که از سال 2013 تا کنون بارها آن را تجربه کرده‌ام (و برایم به نوعی تکراری شده است).

پَچ نرم افزاری (Patch) که برای بازی‌ها عرضه می‌شود هم مهم است. برخلاف کنسول Xbox One S که به علت “اُورکلاک” (Overclock) شدن هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی‌اش، در اجرای خیلی از بازی‌ها کمی بهتر از Xbox One عمل می‌کند، کاربران PS4 Pro هنگام تجربه‌ی بازی‌هایی که دارای آپدیت نرم افزاری نیستند هیچ برتری بخصوصی نخواهند دید.

کنسول جدید سونی هم در CPU و هم در GPU دارای سرعت بالاتری خواهد بود، آن‌هم همراه با کارت گرافیکی که دو برابر قدرت‌مند‌تر از PS4 است. اما اگر یک بازی که پَچ مخصوص Pro را ندارد را درون این کنسول قرار دهید‌، سرعت پردازنده‌ها و همین طور قدرت کارت گرافیک پایین خواهد آمد تا دقیقا با سخت افزار PS4 برابر و برای اجرای بازی به صورت عادی سازگار شود.

این که تمام بازی‌های PS4 می‌توانند به صورت نُرمال روی کنسول PS4 Pro سازگار و اجرا شوند روش خوبی است، اما وقتی قرار باشد شما مثلا بازی Bloodborne را که روی PS4 دچار افت فریم بود، روی PS4 Pro نیز بدون ارتقا نرخ فریم بازی کنید، دیگر چیز جالبی نخواهد بود!

4- قیمت حرفه‌ای، قیمت بالا

در برهه‌ای که این مقاله در حال نوشته شدن است، شما به سختی یک PS4 Pro خواهید یافت که کم‌تر از 400 دلار قیمت داشته باشد و در بازار ایران نیز بعید است شما بتوانید این کنسول را ارزان‌تر از 1،800،000 تومان پیدا کنید. این مبلغ برای هر کس می‌تواند عدد قابل توجهی باشد، اما در عین حال برای کسانی که امیدوار بودند یک کنسول قدرت‌مند با توان اجرای 4KK داشته باشند، کم به نظر می‌رسد! چیزهایی که از محصول نهایی حذف شده، مانند درایو “بلوری 4K” ، کاهش هزینه‌ها را توجیه می‌کند.

شکی نیست که Pro برای کسانی که می‌توانند حداکثر بهره‌وری را از آن بگیرند، کنسول با ارزشی خواهد بود. اما اگر قیمت آن را با قیمت حال حاضر PS4 مقایسه کنید، کم کم حس خواهید کرد که هزینه‌اش واقعا گزاف به نظر می‌رسد.

کنسول PS4 Slim که تنها کمی پیش‌تر از Pro عرضه شده، در حال حاضر در بازار بریتانیا با قیمتی 100 دلار کم‌تر از Pro، آن هم همراه با دو بازی به صورت یک باندل عرضه می‌شود. در بازار ایران نیز شما می‌توانید کنسول PS4 قدیمی را بصورت آکبند با قیمت فوق‌العاده ارزشمند 1 میلیون تومان تهیه کنید، PS4 Slim نیز با کمی تحقیق با قیمت 1،150،0000 تومان براحتی قابل خرید است. چند صد دلار پول شاید برای هواداران و طرفداران کنسول Playstationn شک و تردیدی در خرید این کنسول ایجاد نکند، اما دیگران باید عاقلانه بیاندیشند که آیا پرداخت این هزینه برای آن‌ها به صرفه هست یا نه.

زمان تصمیم گیری فرا رسیده است!

دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا خرید یک کنسول PS4 هم‌چنان می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. برای مثال طراحی جدید این کنسول باعث شده که PS4 Slim جذاب‌ترین کنسول حال حاضر بازار باشد، و البته که اگر ارتقا HDR که برای تمام کنسول‌های PS4 در دسترس خواهد بود، بتواند به خوبی عمل کند، حتی می‌تواند از ارتقا 4K (که هدف PS4 Pro می‌باشد) انقلابی‌تر ظاهر شود. در حال حاضر بازی‌هایی کانند Uncharted 4 به خوبی نشان می‌دهند که کنسول PS4 هنوز هم پتانسیل بسیار بالایی برای خلق گرافیکی خارق العاده دارد.

برای من اما، جدای از تمام این صحبت‌ها،‌ یک علت به خصوص وجود دارد که چرا به شما پیشنهاد کرده‌ام که پول خود را فعلا کنار بگذارید: ما چرا کنسول‌ها را می‌خریم؟ اگر جواب شما این است که “برای تجربه‌ی بازی‌های عالی و سرگرم کننده”، پس به شما خواهم گفت که با یک PS4 یا PS4 Slim به همان اندازه تفریح خواهید کرد که با یک PS4 Pro می‌توانید تفریح کنید!. وقتی شما یک کنسول جدید می‌خرید، این طور نیست که قدرت سخت افزای و رزولوشن‌های بالا خریده باشید! شما در حقیقت با پرداخت هزینه، این فرصت را پیدا کرده‌اید که بازی‌های جدید و جذاب را تجربه کنید. می‌توان گفت که از این لحاظ،‌ تمام PS4 ها در حقیقت تجربه‌ای مشابه را برای شما به ارمغان می‌آورند.

منبع : پردیس گیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *