خرید یک هدست واقعیت مجازی در سطح دسکتاپ هم اکنون یک انتخاب بزرگ و گران قیمت است. اما پیش از اتصال هدست شما نیاز به یک کامپیوتر شخصی دارید که توانایی کنترل و بر آمدن از پس این تجربه را داشته باشد. اما اگر شما هم اکنون دارای همچین PC می باشد برای خرید هدست واقعیت مجازی خود با چند انتخاب عالی رو به رو هستید. شما می توانید یک Oculus Rift بخرید، هدست واقعیت مجازی که آتش علاقه ی جهانی به مصرف محتویات ۳۶۰ درجه را در کمپین کیک استارتر رکورد شکننده ی خود ، دوباره روشن کرد. یا شما می توانید HTC Vive را انتخاب نمایید، هدست واقعیت مجازی با تکنولوژی های جدید توسعه یافته توسط کمپانی Valve ، قهرمان دنیای بازی های PC در میان گیمرهای امروز.

انتخاب بین این دو هدست فوق العاده لایق و توانا کار راحتی نیست و بخش مهمی از این تصمیم به این بر می گردد که قبل از خرید آن بدانید قصد دارید چگونه از هدست خود استفاده نمایید. این کار همیشه و برای همه ساده نیست و در نتیجه پس از سه ماه استفاده ی مداوم و پیوسته از هر کدام این هدست ها ، ما پاسخ این مشکل را به انتخاب های ساده تر تقسیم کرده ایم.

مقدمه و آماده سازی

خبر خوب این است که هر دوی این هدست ها به همراه جعبه های بزرگی می آیند اما در آوردن این دو هدست از جعبه ها نمی توانست بیش تر از این از یکدیگر متفاوت باشد.

هدست Oculus Rift می تواند طی تنها ۲۰ دقیقه از بسته بندی خود جدا شده و برای استفاده حاضر و آماده باشد. این هدست همچنین ۳ پورت یو اس بی و یک پورت HDMI را بر روی کامپیوتر شما اشغال می کند و پس از این که همه چیز متصل شده است و نرم افزار آن نیز نصب شده است ، می توانید از آن استفاده کنید. کنترلر Xbox قرار داده شده در درون جعبه هم بلافاصله برای کار آماده است و زمان آماده سازی زیادی نیاز نیست. این دستگاه و تجهیزاتش تقریبا قابل حمل بوده در صورتی که یک لپ تاپ هیولای فوق العاده قدرت مند برای قدرت بخشیدن به هدست دارید.

آماده کردن هدست HTC Vive اما کمی پیچیده تر است. یک جفت جعبه ی کوچک سیاه رنگ در درون بسته بندی وجود دارد که نیاز دارند بصورت مورب از یک دیگر در جهات جدایی در محیطی که قصد بازی در آن را دارید ، نصب شوند و هر کدام از آن ها به خروجی برق جدای خود نیاز دارند. هدست به یک جعبه ی هماهنگ کننده متصل می شود که خود به یک پورت یو اس بی، یک پورت HDMI و یک خروجی برق سوم نیاز دارد. پس از این که سخت افزار متصل شده است شما با یک مرحله ی تنظیم سازی مواجه می شوید که شامل ترسیم محیط بازی با استفاده از راه رفتن با داشتن کنترلر در جلوی خودتان می شود. دستورالعمل هدست تمامی این کار ها را بسیار ساده می کند اما زمان کلی باز کردن جعبه تا بازی کردن چیزی بیش از ۴۰ دقیقه طول می کشد.

البته دلیل این که مراحل آماده سازی HTC Vive به این اندازه طول می کشد و پیچیده می باشد به نحوه ی استفاده ی شما از هدست هنگام بازی باز می گردد. تجربه ی کار با این هدست به صورت حرکت تمام بدن است که به این معنی بوده که شما در محیط بازی خود می ایستید و راه می روید. زمانی که شما دست هایتان را بلند می کنید ، کنترلرهای درون هر دست می تواند در بازی که شما در حال بازی کردن هستید دیده شود. می توانید در هر جهتی که می خواهید بچرخید، راه بروید و دستانتان را تکان دهید تا از بازیتان لذت ببرید. آن مرحله ی تنظیم سازی که در آن در اطراف اتاق راه می روید برای مشخص کردن یک محدوده و مرز برای سیستم می باشد و زمانی که شما به این مرز نزدیک می شوید ، در درون هدست خود خواهید دید و می دانید تا به طرف یک دیوار ندویید و یا یک چراغ را به زمین نیندازید.

به صورت پیش فرض Oculus Rift هیچ چیز مشابه تجربه ی مقیاس اتاقی که HTC Vive دریافت می کنید ارائه نمی دهد و به منظور بازسازی این تجربه و بازی کردن بسیاری از بازی هایی که از مزایای این قابلیت بهره می برند، نیاز دارید که کنترلر های Oculus Touch را از شرکت Oculus به صورت جدا خریداری نمایید. این کار به شما کنترلر های حرکتی و سنسور دومی برای قرار دادن بر روی میز و متصل کردن به کامپیوتر شخصیتان می دهد. با وجود دو سنسور ، عمق می تواند بسیار بهتر حس شود در نتیجه شما فضای بسیار بیشتری برای حرکت در اختیار خواهید داشت. اما برای دریافت تجربه ی کامل همانند HTC Vive، شرکت Oculus به شما پیشنهاد می کند که سنسور سومی را هم از آن ها خریداری کنید و آن را در طرف دیگر میزتان قرار دهید. هم اکنون تعداد کمی از بازی ها برای بازی نیاز به این سیستم دارند.

همچنین مهم است که بگوییم کنترلر های حرکتی هدست های Vive و Rift پس از برپایی کامل به چه اندازه متفاوت هستند. تقریبا تمام بازی های پلتفرم SteamVR از این کنترلر های هدست Vive پشتیبانی می کنند ، اما در بسیاری از بازی ها حرکت های سریع ممکن است باعث زدن کنترلر ها به هم و یا زدن هدست خودتان با یکی از کنترلر ها شود. ماشه ها ی کنترلر برای تیر زدن مناسب بوده اما نه به اندازه ای بهینه که بر روی Xbox یا PlayStation به آن عادت دارید. کنترلر Oculus Touch اما کمی جمع و جور تر و بهینه تر می باشد ، به همراه چیزی که Oculus آن را حضور دست (Hand Presence) نامیده است که شما می توانید تکان خوردن انگشت اشاره و شصت خود را در هدست واقعیت مجازی ببینید. بازی های زیادی هنوز موجود نمی باشند که از حضور دست به نوعی با معنی استفاده کنند ، اما خود کنترلر ها خوب می باشند. در حالی که هم اکنون بازی های بسیار بیشتری هستند که از کنترلر Xbox در Oculus Rift پشتیبانی می کنند اما انتظار می رود که محبوبیت کنترلر Oculus Toch میان توسعه دهندگان بازی های واقیعت مجازی به سرعت گسترش یابد.

ovulus-vive-lenses

راحتی

اگر شما قصد دارید این مقدار پول را برای یک تجربه ی واقعیت مجازی خرج نمایید ، مطمئنا قصد دارید که از آن زیاد استفاده کنید. چه این که فقط خودتان از آن استفاده می کنید و یا در یک مهمانی هدست را از شخصی به شخص دیگر برای استفاده می دهید، راحتی بسیار مهم است. شما نیاز به این دارید که قادر باشید هدست را به راحتی بر سر بگذارید و نیاز دارید که بدانید که قادر خواهید بود تا هدست را برای بازه های زمانی طولانی بدون احساس ناراحتی بپوشید.

شرکت Oculus هدست Rift را به گونه ای ساخت که برای سر گذاشتن فوق العاده راحت باشد. برای بیش تر مردم ، هدست را به گونه ای بر سر می گذارید که یک کلاه بیسبال را می گذارید. قسمت سفت پشتی آن در راستای پشت سر شما قرار می گیرد ، و قسمت بزرگ صفحه نمایش را به پایین می کشید تا به بینی تان برسد. هدست بر روی ریل های کشی قرار دارد که به اندازه ای کش می آید تا صورت شما را بپوشاند و پس از ول کردن آن صورت شما را در آغوش می گیرد. اگر شما عینکی نیستید ، این روش عالی و بسیار راحت بوده اما اگر مجبورید که عینک بزارید ، اول باید هدست را بر روی چشم ها قرار دهید و سپس بر سر بگذارید که این شرایط به اندازه ی بدون عینک بودن راحت نیست ، مخصوصا از آنجایی که سوکت های چشمی هدست فضای زیادی برای عینک باقی نمی گذارند.

oculus-jen-2

پوشیدن هدست Vive شامل نگه داشتن قسمت بزرگ صفحه نمایش جلوی صورتتان و کشیدن بند هدست به پشت سرتان و تنگ کردن بند های کشی تا زمانی که همه چیز احساس راحتی دارد، می شود. بستن بند های کناری کار مشکلی نیست اما بند بالایی هدست کمی آزار دهنده می باشد ، از آنجایی که این بند زیر کابل دیتای سه در یکی که از بالای هدست به کامپیوتر متصل می شود قرار دارد که به این معنی بوده که سنگین، لاستیکی و بر سر راه شما می باشد. شما باید کابل را بلند کنید، هدست را تنظیم کنید و دوباره کابل را در جای خود قرار دهید. با تشکر از فضای سوکت چشم موجود بیشتر، Vive کمی با عینک دوستانه تر است ، اما وضع کلی کمی  خسته کننده می باشد.

htc-vive-stars

صدا یک بخش فوق العاده مهم از هدست واقعیت مجازی است، و راحتی نقش مهمی در این نیز ایفا می کند. Oculus Rift از هدست های داخلی بهره می برد که به راحتی بر روی گوش شما قرار می گیرند. اگر شما می خواهید که این هدفون ها را با چیز دیگری جایگزین کنید که سر و صدا های محیطی را از بین می برد و یا کیفیت صدای بالا تری را ارائه می دهد ، موانعی در این مسیر وجود دارد که باید از آن ها عبور کنید. Vive اما در سوی دیگر یک جک هدفون به شما ارائه می دهد تا شما بتوانید هر هدفونی را که دلتان خواست وصل نموده و استفاده نمایید. زمانی که متوجه می شوید هنذفری های بی سیمی (Earbuds) که به همراه خود هدست می آیند چندان خوب نیستند و به راحتی از گوشتان می افتند ، از داشتن این قابلیت عالی داشتن جک هدفون خوشحال می شوید اما این همچنین به این معنی بوده که نیاز دارید هدفون هایی را پیدا کنید که به راحتی بر روی گوشتان و بالای بند های هدست واقعیت مجازی قرار گیرند.

اما در زمینه ی راحتی در زمان استفاده طولانی ، جای تعجب دارد که هر دو هدست تقریبا برابر هستند. زمانی که این دو هدست به صورت راحت بر روی سر شما نصب شده اند، Vive و Rift هر کدام می توانند به راحتی برای چند ساعت بدون احساس هیچ فشار یا ناراحتی پوشیده شوند. برخی از مردم پس از چند ساعت استفاده خستگی چشم را تجربه می کنند و هر بازیکن Vive که به صورت فعال یک بازی را انجام می دهد و پس از مدتی احساس خستگی نمی کند دارد این کار را اشتباه انجام می دهد ، اما هیچ نقطه ی خستگی دقیق و مشخصی برای کسانی مثل ما که به طور منظم از این هدست ها استفاده می کنند وجود ندارد.

بحث استفاده کاربران متعدد از هدست اما کمی متفاوت بوده که تماما به دلیل مواد استفاده شده در لایه ی بالشتک قرار داده شده بین هدست و صورت شما می باشد. لایه ی قرار داده شده در هدست HTC Vive دارای خاصت جذب بسیار بیشتری بوده ، که به این معنی است که به سرعت پر از عرق می شود. HTC یک پد صورت اضافه نیز در جعبه ی هدست قرار داده است که شما می توانید زمانی که دیگری به تمیز شدن نیاز دارد به سرعت آن را عوض کرده، اما در Oculus خبری از پد اضافه نیست.

ovulus-vive-retail

قیمت

با وجود تمامی این گفته ها ، با انتخاب هر کدام از این گزینه های هدست واقعیت مجازی شما دارید پول بسیار زیادی خرج می کنید. کامپیوتر شخصی قدرت مند، هدست واقعیت مجازی و بازی های موجود برای آن در بازار همگی هزینه های بسیار بزرگی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

خرید هدست واقعیت مجازی Oculus Rift چیزی حدود ۶۰۰ دلار برای شما آب می خورد که با خرید آن خود هدست، سنسور دوربین، کنترلر ایکس باکس و یک مینی ریموت دریافت می کنید. این تمامی چیز هایی است که برای شروع به آن نیاز دارید ، و هم اکنون فروشگاه Oculus بیش از ۱۰۰ بازی و برنامه برای تجربه کردن شما دارد. بیش تر این بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که در حالی که در یک جا نشسته اید و به اطراف نگاه می کنید بازی شوند. این گونه بازی کردن دید شما را با دنیایی جدید پر می کند در حالی که شما با یک کنترلر در دست خود به بازی می پردازید. اگر شما تصمیم بگیرید که به Oculus Touch نیز ارتقا پیدا کنید تا کنترلر های حرکتی را داشته باشید، باید ۲۰۰ دلار برای بسته ی پایه پرداخت کنید و همچنین ۸۰ دلار دیگر نیز برای سنسور سوم مورد نیاز برای تجربه ی گیم پلی بازی در مقیاس اتاق.

برای خرید هدست واقعیت مجازی HTC Vive شما نیاز دارید ۸۰۰ دلار خرج نمایید که با خرید آن ، هدست واقعیت مجازی ، برج های فانوس دریای (Lighthouse) که همان دو جعبه ی سنسور بوده ، دو کنترلر دستی و تمام چیز هایی که برای اتصال هدست به کامپیوتر تان مورد نیاز است را دریافت می نمایید. این تمام چیز هایی است که برای داشتن تجربه ی کامل بازی مقیاس اتاق نیاز دارید که به این معنی می باشد که شما می توانید یک اتاق کامل مخصوص تجربه ی واقعیت مجازی داشته باشید و یا حتی در اتاق حال تجهیزات را برپا کنید و هدست را بر روی سر بزارید و هر موقع خواستید به بازی بپردازید. پلتفرم SteamVR هم اکنون بیش از صدها بازی برای تجربه دارد ، به اضافه ی بخش عظیم دسترسی زودتر از موعد یا Early Access که توسعه دهندگان به دنبال فید بک های بازیکنان برای بهتر کردن بازی خود قبل از عرضه ی رسمی می باشند.

همچنین اگر شما با استفاده از چند نرم افزار از شرکت های ثالث مشکلی ندارید ، در واقع می توانید هم اکنون بیش تر بازی های Oculus Rift را بر روی HTC Vive خود نیز بازی کنید. شما همچنان نیاز به خرید یک کنترلر ایکس باکس برای انجام بازی ها خواهید داشت و همچنین باید بازی ها را از طریق فروشگاه Oculus نیز خریداری نمایید اما این قابلیت به خوبی با بیش تر بازی ها کار می کند و مشکلی ندارد.

holopoint-vive

کدام یک را باید انتخاب کنید؟ HTC Vive یا Oculus Rift؟

اگر شما به دنبال بهترین تجربه ی واقعیت مجازی ممکن هستید که هم اکنون و امروز می توانید خریداری نمایید، HTC Vive در آن جایگاه قرار دارد. دو کمپانی HTC و Valve با همکاری یکدیگر یک تجربه ی کاملا منحصر به فرد خلق کرده اند و بسیاری از توسعه دهندگان با تمامی مهارت ها به این پلتفرم مهاجرت کرده اند. بازی ها به گونه ای پر طراوت و خلاقانه هستند که امروزه دیگر در پلتفرم های گیمینگ سنتی و قدیمی نمی توان مشاهده کرد و یا کمتر مشاهده می شود. این ها تجربه های منحصر به فرد و احساسی هستند که بر روی هدست Oculus Rift نیز سرگرم کننده می باشند ، اما بر روی HTC Vive واقعا می درخشند.

هدست واقعیت مجازی Oculus Rift پس از خریداری کامل تمامی تجهیزات همراه آن شاید کمی گران تر از HTC Vive باشد ، اما زمانی که تجهیزات کامل را در اختیار داشته باشید، تجربه ی واقعا خارق العاده ای است. کنترلر های حرکتی (Touch Controllers) واقعا استثنایی بوده و خود کمپانی Oculus نیز به ساختی در حال کار برای خلق تجربه های اجتماعی منحصر به فرد داخل واقعیت مجازی بوده که شاید یک روز دقیقا به همان قابلیت طلایی تبدیل شود که همه واقعا می خواهند. هدست Oculus Rift همچنین هم اکنون برای اجرا به سخت افزار کم تری نسبت به هدست HTC Vive نیاز دارد ، اگر چه با داشتن تنها حداقل سیستم مورد نیاز کمی از کیفیت یصری را از دست خواهید داد.

انتخاب شما کدام است؟ Vive یا Oculus Rift؟

منبع تکفارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *