فیس بوک

افت 40 میلیارد دلاری ارزش بازار فیسبوک به‌ دنبال رسوایی اخیر

روزهای اخیر، زمان مناسبی برای خرید سهام فیسبوک نیستند؛ چرا که ارزش بازار غول دنیای شبکه‌های اجتماعی روز گذشته و در پی انتشار خبرهای مربوط به سوءاستفاده‌ی شرکت بریتانیایی Cambridge Analytica از پروفایل ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک، با کاهشی ۴۰ میلیارد دلاری مواجه شد. رسوایی به‌بارآمده همچنین باعث کاهش ۶.۸ درصدی ارزش سهام فیسبوک در پایان معاملات شد و بدین ترتیب، این شرکت بدترین روز خود را از مارس ۲۰۱۴ تاکنون در بازار تجربه کرد.

رقم کاهش‌یافته، یکی از بزرگ‌ترین افت‌های تاریخ فیسبوک در سهام این شرکت محسوب می‌شود و به‌ گزارش وال‌استریت ژورنال، کاهش ارزش سهام فیسبوک، این شبکه‌ی اجتماعی را از لیست ۵ شرکت S&P 500 با بالاترین میزان ارزش بازار خارج کرده است؛ بدین ترتیب، اکنون در لیست یادشده نام شرکت‌های اپل،  آلفابت،  آمازون،  مایکروسافت وبرکشایر هاتاوی به چشم می‌خورد.

در این بین، خاطرنشان می‌کنیم الکس استاموس، مدیر ارشد امنیت اطلاعات فیسبوک نیز روز گذشته اعلام کرد که به‌ دلیل وجود «ناسازگاری‌های درون‌سازمانی» این شرکت را ترک خواهد کرد و به گزارش نیویورک تایمز، این ناسازگاری‌ها بر سر چگونگی واکنش فیسبوک به نقش خود در انتشار اطلاعات غلط بوده است. گفته می‌شود که استاموس یکی از مهره‌های کلیدی در رسیدگی و افشای فعالیت‌های روسیه در فیسبوک محسوب می‌شود؛ اما وی اخیرا نظرات خود را در تضاد با سایر مدیران ارشد از جمله شریل سندبرگ، مدیر ارشد عملیات فیسبوک، یافته است.

اما شاید این مسائل، کم‌اهمیت‌ترین نگرانی‌های مارک زاکربرگ باشند. به‌گزارش بلومبرگ، مدیرعامل و بنیان‌گذار فیسبوک روز گذشته ۴.۹ میلیارد دلار از دارایی خود را از دست داد و اکنون پس از جف بزوس، بیل گیتس، وارن بافت و آمانیکو ارتگا، پنجمین مرد ثروتمند دنیا محسوب می‌شود.

خاطرنشان می‌کنیم که سایر شرکت‌های فناوری نیز روز گذشته شرایط دشواری سپری کرده‌اند. ارزش سهام اپل، آلفابت، مایکروسافت و آمازون، بیش از ۱.۵ درصد کاهش یافت و معیار S&P 500 نیز در آن روز با کاهشی ۱.۳ درصدی مواجه بود.

تانی کال

برگرفته از MASHABLE

زومیت

برچسب‌ها
insta-tanikal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *