OLYMPIC

عذرخواهی رسمی کمیته بین المللی المپیک از ایران

در پی اتخاذ تصمیمی غیرحرفه‌ای توسط میزبان بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره‌ی جنوبی، مبنی بر ارائه‌ندادن هدایای سامسونگ، به‌عنوان اسپانسر این دوره‌ از بازی‌ها به ورزشکاران اعزامی ایران به بهانه‌ی «تحریم‌های سازمان ملل»، کمیته‌ی ملی المپیک با هماهنگی وزارت ورزش، پیگیری‌های خود برای برخورد با این اقدام مغایر با آرمان‌ها و ارزش‌های المپیک را آغاز کرد.

کمیته‌ی ملی المپیک در همین جهت چند نامه‌ی اعتراضی را نیز به سفارت کره در ایران، ستاد برگزای‌ بازی‌ها و کمیته‌ی بین‌المللی المپیک با هدف درخواست توضیح، ارسال کرد. در نتیجه‌ی اعتراض‌های صورت‌گرفته، ظهر امروز، کمیته‌ی بین‌المللی المپیک و کمیته‌ی برگزاری بازی‌ها، با ارسال نامه‌‌هایی جداگانه، ضمن عذرخواهی رسمی، خواستار تشکیل نشستی دوستانه برای دلجویی از اعضای کاروان ورزشی کشورمان در محل دهکده‌ی بازی‌های زمستانی شدند.

متن نامه‌ی IOC و ستاد برگزاری بازی‌ها بدین شکل است:

۹ فوریه‌ ۲۰۱۸ – پیونگ چانگ

جناب آقای دکتر سید رضا صالحی امیری
رییس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران

پیرو نامه‌ی پیوست از کمیته‌ی برگزاری بازی‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ به نمایندگی از کمیته‌ی بین‌المللی المپیک، مراتب تاسف عمیق خود را در خصوص اتفاق تاسف‌بار مربوط به توزیع گوشی میان ورزشکاران ایرانی ابراز می‌داریم.

همان‌طور که در نامه‌ی پیوست به امضای رییس کمیته‌ی برگزاری بازی‌های زمستانی پیونگ چانگ بیان شده، این اتفاق در نتیجه‌ی عدم ارتبط صحیح بین تیم‌های توزیع‌کننده‌ی گوشی پیش آمده است. کاملا ناراحتی و رنجشی را که این اتفاق برای ورزشکاران و هیات شما ایجاد کرده است، درک می‌کنیم.

در راستای روح و ارزش‌های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر کرده و پیشنهاد می‌کنیم، جلسه‌ای را در اولین زمان ممکن با شما و ورزشکارانتان ترتیب دهیم؛ زیرا تمایل داریم حمایت خود را از ورزشکاران شما نشان دهیم و این واقعه را پشت سر گذاریم.

با افتتاحیه‌ی بازی‌های المپیک زمستانی که دو ساعت دیگر برگزار می‌شود، قصد داریم نور را بر ورزش بتابانیم و ارزش‌های المپیک را جشن بگیریم.

با تشکر فراوان از بابت همکاری و مساعدت شما در این خصوص،
با احترام
پره میرو
معاون مدیرکل
کمیته بین المللی المپیک

متن نامه‌ی دوم از طرف کمیته‌ی برگزاری مسابقات به شرح زیر است:

۹ فوریه‌ی ۲۰۱۸

جناب آقای سید عبدی افتخاری، سرپرست محترم کاروان کمیته‌ی ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران

بدین وسیله، مراتب عذرخواهی صادقانه‌ی خود را از طرف کمیته‌ی برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ از بابت حادثه‌ی تاسف‌بار در خصوص توزیع گوشی بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل عدم ارتباط صحیح بین تیم اجرایی ما به وجود آمد، بسیار متاسفیم.

هدف ما از بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸، تمرکز آن بر ورزشکاران و بزرگداشت قدرت جنبش المپیک در اتحاد مردم با یکدیگر است. همچون ورزشکاران تمام ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخه‌ی خاص از گوشی‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را داشته باشند، به‌ویژه به این خاطر که اطلاعات موجود روی این دستگاه‌ها، از شرکت ورزشکاران شما در این بازی‌ها حمایت می‌کند.

ما درک می‌کنیم که این واقعه برای شما و ورزشکاران شما دغدغه‌ای غیرضروری ایجاد کرد. بسیار از حمایت شما و برخورد مثبت شما در حل این موضوع در بهترین شکل ممکن، سپاس‌گزاری می‌کنیم؛ بنابراین با احترام پیشنهاد می‌کنیم که جلسه‌ای با ورزشکاران شما و نمایندگان کمیته‌ی بین‌المللی المپیک داشته باشیم تا ورزشکارانتان گوشی‌های خود را دریافت کنند.

با همکاری ارزشمند شما، امیدواریم این واقعه را پشت سر قرار دهیم و تمرکز را بر بزرگداشت ورزش‌ها و ورزشکاران شما در مراسم افتتاحیه‌ی امشب قرار دهیم.

با تشکر از حمایت و همکاری بی‌نظیر شما و با آرزوی تجربه‌ای فوق‌العاده در المپیک پیونگ چانگ،
با احترام
لی، هی-بو

تانی کال

زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *