ایران

لیست افزایش قیمت محصولات کیا در ایران

اطلس خودرو به‌عنوان واردکننده‌ی رسمی محصولات کیاموتورز کره جنوبی به ایران، لیست جدید قیمت خودروهای این شرکت را در مدل‌های ۲۰۱۸ اعلام کرد. بر اساس بخشنامه‌ی جدید این شرکت، خودروهای سورنتو و اپتیما JF از این پس با مدل ۲۰۱۸ قابل سفارش خواهند بود.

شاسی‌بلند محبوب این روزهای کیا در ایران یعنی سورنتو که طی چند ماه گذشته به واسطه‌ی بسته بودن سامانه ثبت سفارش خودرو و عدم واردات آن به کشور، شاهد یکی از بی‌سابقه‌ترین جهش‌های قیمتی در میان خودروهای وارداتی به کشور بود؛ از این پس در مدل ۲۰۱۸ با قیمت ۳۲۴ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان از سوی اطلس خودرو به فروش خواهد رفت. این درحالی است که پیش از ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو به کشور و افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو، سورنتو با قیمت ۲۷۴ میلیون تومان به مشتریان تحویل می‌شد.

دیگر خودروی محبوب کیا در ایران سدان اپتیما JF‌ است که شاهد افزایش ۴۶ میلیونی قیمت آن در مدل ۲۰۱۸ هستیم. اپتیما JF از این پس با قیمت ۲۶۶ میلیون و ۸۸۳ هزار تومان به علاقه‌مندان پیش‌فروش خواهد شد و این درحالی است که قیمت چند ماه پیش این خودرو ۲۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

نکته‌ی عجیبی که در بخشنامه‌ی جدید اطلس خودرو به چشم می‌خورد، فروش خودروهای متنوع کیا از جمله سورنتو و اپتیما در مدل‌های ۲۰۱۶ است که این خودروها نیز افزایش قیمت تجربه کرده‌اند. البته به نظر می‌رسد که خودروهای مدل ۲۰۱۶ این شرکت، طی ماه‌های گذشته در گمرک مانده بودند و با ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو به کشور، حالا می‌توانند وارد بازار شوند و به همین دلیل قیمت آن‌ها بر اساس تعرفه‌های جدید واردات خودرو تعیین شده است.

جدول قیمت خودروهای کیاموتورز به نمایندگی اطلس خودرو در ایران را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

خودرو مدل قیمت پیشین قیمت جدید
سورنتو  ۲۰۱۶ ۲۷۴,۲۰۰,۰۰۰ ۳۰۳,۵۰۰,۰۰۰
سورنتو ۲۰۱۸ ۳۲۴,۳۹۰,۰۰۰
اپتیما JF
GT Line
۲۰۱۶ ۲۱۹,۵۰۰,۰۰۰ ۲۳۴,۰۰۰,۰۰۰
اپتیما JF
GT Line
۲۰۱۸ ۲۶۶,۸۰۰,۰۰۰
اسپورتیج ۲۰۱۷ ۲۳۵,۵۰۰,۰۰۰ ۲۷۹,۸۰۰,۰۰۰
کارنز ۲۰۱۷ ۱۸۲,۰۰۰,۰۰۰ ۲۲۸,۸۰۰,۰۰۰
سراتو ۲۰۱۷ ۱۶۲,۵۰۰,۰۰۰ ۱۹۹,۵۰۰,۰۰۰
پیکانتو ۲۰۱۶ ۹۳,۶۰۰,۰۰۰ ۹۹,۵۰۰,۰۰۰

لازم به یادآوری است که پیش از اطلس خودرو تقریبا تمامی بازیگران اصلی بازار خودروهای خارجی در کشور، قیمت محصولات خود را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش دادند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایرتویا نماینده‌ی تویوتا، نگین خودرو نماینده‌ی رنو، جهان نوین آریا نماینده‌ی نیسان، کرمان موتور نماینده‌ی هیوندای، آرین موتور نماینده‌ی میتسوبیشی و آرین موتور تابان نماینده‌ی DS فرانسه اشاره کرد.

دومینوی افزایش قیمت خودروهای خارجی پس از تغییر قوانین واردات خودروهای خارجی به کشور و افزایش تعرفه‌ی ورود این کالاها دامن‌گیر تمامی خودروهای خارجی شده است. بر اساس دستورالعمل جدید واردات، تنها خودروهایی که دارای حداکثر حجم پیشرانه ۲.۵ لیتر و ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار باشند امکان ورود به کشور دارند. همچنین برای خودروهای با حجم پیشرانه‌های مختلف، تعرفه‌ی واردات بین ۵۵ تا ۹۵ درصد در نظر گرفته شده است. این درحالی است که پیش از این حداکثر تعرفه واردات ۵۵ درصد برای خودروهای با حجم پیشرانه‌ی ۲ تا ۲.۵ لیتر بود و همین افزایش قابل توجه تعرفه‌ها، منجر شده است شرکت‌های واردکننده قیمت‌های جدیدی برای محصولات خود ارائه کنند.

تانی کال

زومیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *