یک سیارک در فضا وجود دارد که اگر به زمین نزدیک شود یا بتوان در زمین فرود بیاید؛ کل اقتصاد دنیا را نابود می‌کند و باعث ورشکستگی هزارن شرکت و کشور می‌شود.

گفته می‌شود ناسا سیارکی موسوم به 16 Psyche را به دقت زیر نظر دارد. اما چرا این سنگ فضایی تا این حد برای ناسا مهم است؟

در پاسخ باید گفت این سیارک کاملا از آهن و نیکل تشکیل شده است و از این نظر می‌توان آن را معدنی عظیمی از ارزشمندترین فلزات مورد نیاز روی زمین توصیف کرد.

تخمین زده می‌شود این سیارک حاوی مقادیر عظیمی آهن به ارزش غیرقابل تصور ۱۰ هزار کوادرلیون دلار باشد. از این رو برآورد شده که اگر به فرض بتوان این سیارک را به زمین منتقل کرد، اقتصاد جهانی که بالغ بر ۷۸ تریلیون دلار ارزش دارد، عملا سقوط می‌کند و نابود می‌شود.

از زمانی که کشف این سیارک و ذخایر عظیم آن در دنیا خبرساز شده است، بسیاری نگران آن هستند که با انتقال  16 Psyche به زمین، تمامی معادلات اقتصادی این سیاره به هم بریزد اما خبر خوشحال کننده این است که با توجه به پایداری اقتصادی حاکم بر زمین، ناسا برنامه‌ای برای انتقال آن به زمین نداشته و تنها به بررسی آن خواهد پرداخت.

لیندی الکینز از دانشمندان ارشد ناسا و رئیس دانشکده زمین و اکتشافات فضایی دانشگاه آریزونا می گوید: «16 Psyche یک جرم فضایی غول‌پیکر است و تلاش برای انتقال آن به زمین کاری خارج از منطق و عقلانیت است.»

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *