نکاتی برای مقابله با آلودگی هوا
صنعتی شدن جوامع پیامد های مختلفی را در پی داشته است که از جمله مخرب ترین آنها می توان به آلودگی هوا اشاره کرد. امروزه مصرف سوخت های فسیلی به بیشترین مقدار خود رسیده است و همین امر موجب شده تا هوای این روز ها از همیشه آلوده تر باشد. اما چگونه می توان با آلودگی هوا مقابله کرد و از گزند آن در امان بود؟
عاطفه شکاریان با اشاره به خواص مواد آنتی اکسیدان برای بدن گفت: آنتی اکسیدان‌ها متشکل از مواد ضروری برای حفظ سیستم ایمنی بدن هستند که در برخی مواد خوراکی وجود دارند و برای مبارزه با رادیکال های آزادو دفع سموم تولید شده در بدن انسان بسیار مفید هستند.
وی با اشاره به مهم ترین و اصلی‌ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در طبیعت گفت:از جمله این آنتی اکسیدان ها می توان به ویتامین‌ ای ، ویتامین ث و بتا کاروتن اشاره کرد البته باید توجه داشت سلنیوم به عنوان یک ماده معدنی که سرشار از آنتی اکسیدان است، شناخته می شود که در بدن انسان تولید نمی‌شود و باید از طریق خوراک آن را دریافت کرد.

این متخصص تغذیه افزود: رادیکال های آزاد در آلودگی هوا و سموم تولید شده در بدن می توانند باعث فرایندی مخرب به نام اکسیداتیو در بدن شوند. این اکسید کننده‌ها در بدن انسان نقشی مخرب و خطرناک دارند و پیش ساز انواع بیماری‌ های لاعلاج هستند. گاهی این اکسید کننده‌ها موجب بیدار شدن ژن‌های بیماری زا از جمله سرطان و دیابت می شوند.

وی افزود:رادیکال‌ های آزاد می‌توانند سیستم ایمنی بدن انسان را مختل کرده و آن را بر علیه خود بدن فعال کنند در این زمینه می توانیم از عوامل ایجاد کننده بیماری های ناشناخته وخود ایمن همین مواد سمی و رادیکال های آزاد را نام ببریم.

مقابله با آلودگی هوا جلوگیری از بیماری های تنفسی تغدیه و آلودگی هوا آنتی اکسیدان ها آلودگی هوا مقابله با آلودگی هوا جلوگیری از بیماری های تنفسی تغدیه و آلودگی هوا آنتی اکسیدان ها آلودگی هوا

شکاریان به افرادی که در شهرهایی با آلودگی بالا و یا شرایط کاری پرخطر که ریسک افزایش رادیکال‌های آزاد در آنها بسیار بالا است زندگی می‌کنند،توصیه کرد:این افراد نباید مصرف آنتی اکسیدان‌ها را فراموش کنند و با رژیم غذایی صحیح و آگاهانه می توانند میزان رادیکال‌های ‌آزاد ناشی از آلودگی ها را در بدن خود کمتر کنند.

وی گفت:مصرف روزانه آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند سبب کاهش تخریب و افزایش بازسازی بافت‌های بدن شود در همین رمینه می توان به مطالعات اخیر محققان اشاره کرد که نتایج آن نشان داد آنتی‌ اکسیدان‌ها می‌توانند روند بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

این کارشناس تغذیه تاکید کرد: از مهم ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در طبیعت بتاکارتن‌ها، ویتامین “ث” و ویتامین “E” اشاره کرد. بتاکارتن ها در میوه‌ها و سبزیجات زرد یافت می شوند که پیش‌ساز ویتامین آ در بدن هستند. ویتامین ث نقش مهمی در حفظ سیستم ایمنی بدن دارد و در بهبود التهاب وزخم نقش به سزایی ایفا می کند که در میوه و سبزیجات تازه به وفور یافت می‌شود. محلول در چربی است که برای حفظ سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است و در آجیل‌، مارگارین، روغنهای گیاهی، دانه کتان وجود دارد.

اسکان نیوز

برچسب‌ها
insta-tanikal
 • چه بیماری حاصل ازدواج فامیلی است؟

  چه بیماری حاصل ازدواج فامیلی است؟ ازدواج فامیلی بع علت نزدیک بودن ژن طرفین به هم می تواند …
 • جوش صورت

  نشانه های جوش صورت

  نشانه های جوش صورت براساس سیستم سلامتی آیورودا و طب سنتی چینی، با توجه به نقشه‌ی صورت، مکا…
 • دندان

  درمان درد ریشه دندان

  درمان درد ریشه دندان یکی از بد ترین درد هایی که به سراغ انسان می آیند دندان درد است. اسن د…
 • سرماخوردگی نوزاد

  علائم و راه‌های درمان اولین سرماخوردگی نوزاد

  علائم و راه‌های درمان اولین سرماخوردگی نوزاد سیستم ایمنی بدن یک نوزاد تازه متولد شده، در ح…
 • دهان

  چرا دهانمان بوی بد می دهد؟

  چرا دهانمان بوی بد می دهد؟ همشیه بوی بد دهان بر اثر مشکلات بهداشت دهان و دندان نمی باشد و …
 • آب دهان چیست چه کاربردی برای ما دارد؟

  آب دهان چیست چه کاربردی برای ما دارد؟ وقتی درمورد بهداشت دهان فکر می‌کنید، احتمالا چیزهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *