سریال شرلوک را به عنوان درامی با کیفیت می‌شناسیم و می‌دانیم که تعداد قسمت‌های آن در هر فصل، بسیار کمتر از یک سریال معمولی است، در نتیجه طبیعی است که با نزدیک شدن پخش فصل جدید، صحبت‌های بسیار زیادی پیرامون آن به وجود آید. در واقع چیزی حدود سه سال از زمانی می‌گذرد که فصل سوم این سریال در ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی پخش شد. همچنین یک سال از انتشار قسمت مخصوص کریسمس آن در سال گذشته تحت عنوان The Abominable Bride «عروس منفور» می‌گذرد؛ در نتیجه انتظارات برای دیدن فصل جدید در اوج خود قرار دارد. آخرین بار که شرلوک را در صفحه تلویزیون خود مشاهده کردیم، دیدیم که او در تلاش بود که با استفاده قدرت تخیل در قصر ذهنش، به حرکت بعدی موریارتی پی ببرد، ولی سوال این است: مگر موریارتی نمرده‌است؟

مشخصا او مرده‌است ولی این دلیل نمی‌شود که بازیگر نقش او، اندرو اسکات را در فصل چهارم نبینیم. طبق روال معمول، بسیاری از موضوعات پیرامون فصل چهارم به صورت مخفی باقی مانده‌اند ولی در این مقاله قصد داریم با استفاده از سرنخ‌های موجود در تریلرها و ویدیوهای منتشر شده از فصل جدید به همراه داستان‌های اوریجینال کتاب، آنچه از این فصل سه قسمتی را که می‌دانیم در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اپیزود اول : شش تاچرها (THE SIX THATCHERS)

sherlock-season-4-photos-baby-watson

موضوع اصلی که بازیگران و دست اندرکاران سریال مدام در مورد فصل جدید به آن تاکید دارند این است که فصل پیش رو به نسبت فصل‌های قبلی به مراتب تاریک‌تر خواهد بود ولی استیون موفات سازنده سریال به این موضوع نیز اشاره کرده‌است که جوک‌ها و طنزهای همیشگی را نیز کماکان در روند سریال شاهد خواهیم بود. در اولین قسمت فصل جدید که The Six Thatchers نام دارد، شاهد بازگشت شرلوک به انگلستان خواهیم بود، مری و جان واتسون فرزند خود را به دنیا خواهند آورد و خانم هادسون به همراه مالی و شرلوک، در اعلامیه‌ای در روزنامه «تلگراف»، تولد این نوزاد را تبریک خواهند گفت. همانطور که در تصویر بالا می‌بینیم، شرلوک با پدیده تبدیل شدن به عمو غریب است و به طرز عجیبی از معجزه تولد شگفت‌زده شده‌است. به هر حال، او نیز در کنار واتسون همراه جدیدی در زندگی خواهد داشت: سگ خانگی جدیدش.

rosamund-watson-birth-announcement

این قسمت توسط مارگ گتیس، دیگر سازنده سریال نوشته شده‌است که به طور همزمان نقش برادر شرلوک، مایکرافت هولمز را ایفا می‌کند. عنوان این قسمت، از داستان سر آرتور کونان دویل با نام The Six Napoleons «شش ناپلئون» برداشت شده‌است که در آن لستراد در تلاش است معمای تخریب مجسمه‌های نیم‌تنه به منظور پیدا کردن مرواریدی پنهان را حل کند. به مرگ موریارتی در خلاصه منتشر شده برای این قسمت نیز بار دیگر تایید شده‌است: «شرلوک در انتظار است تا حرکت پس از مرگ کینه جوی قدیمی‌اش را شاهد باشد».

با برداشت از داستان اوریجینال دویل، در این قسمت، شرلوک به کمک اسکاتلند یارد (پلیس انگلستان) می‌آید تا علت تخریب مجسمه‌های نیم‌تنه‌ی نخست وزیر سابق انگلستان، ماگارت تاچر را برملا کند. در خلاصه داستان آمده ‌است: «آیا اینها کار یک دیوانه است؟ یا هدف تاریک‌تری در ماورای آن قرار دارد؟ هدفی که بار دیگر ریشه‌ای عمیق در گذشته تاریک مری واتسون دارد». اینجا است که متوجه می‌شویم بار دیگر گذشته مبهم مری واتسون قبل از آشنایی‌اش با جان، در داستان فصل جدید، نقشی کلیدی خواهد داشت. در حال حاضر می‌دانیم که او در گذشته یک قاتل بوده‌است و برای فرار از آن گذشته، هویتی جدید برای خود جعل کرده‌است. آیا او دوباره به آن سبک زندگی خود باز می‌گردد؟

اپیزود دوم: کاراگاه دروغگو «THE LYING DETECTIVE»

sherlock-season-4-culverton-smith

«کاراگاه دروغگو» برداشتی از داستان دویل با عنوان The Dying Detective «کاراگاه در حال مرگ» است که در آن شرور جدید داستان، کالورتون اسمیت معرفی خواهد شد. توبی جونز که در فیلم «سرباز زمستان» سابقه آشنایی با او را داریم، نقش اسمیت را بر عهده خواهد داشت که باتوجه به عملکرد عالی این بازیگر در نقش‌های قبلی خود و توصیف شخصیت جدیدش، می‌توانیم بگوییم که به شدت انتظار دیدن او را داریم. در داستان، کالورتون اسمیت با استفاده از دانشش در مورد بیماری‌های گرمسیری، پس از کشتن برادر زاده خود، قصد کشتن شرلوک را دارد. با باور این که شرلوک در آستانه مرگ قرار دارد، اسمیت به ملاقات او می‌رود و به تمام کارهای خود اعتراف می‌کند بدون اینکه بداند تمام این اتفاقات یک حیله است. مشخص نیست که تا چه اندازه این موضوع در داستان سریال گنجانده می‌شود ولی به هر حال می‌دانیم که طبق گفته‌ها، اسمیت شیطانی‌‌ترین شروری است که تا به اکنون در دنیای این سریال معرفی شده‌است که با توجه به وجود موریارتی، می‌دانیم که این ادعا بسیار شجاعانه است. گتیس در مورد این شخصیت گفته‌است:

توبی، کار بسیار جالبی با این شخصیت کرده‌است. او عمویی بد با ظاهری خنده‌دار است که دندان‌هایی افتضاح دارد. ما دندان‌های او را بسیار زشت کرده‌ایم که نمادی از درون فاسد او است. او شخصیتی بسیار پیچیده و تاریک دارد. شما به هیچ وجه متوجه نمی‌شوید که او چه هدفی دارد.

موفات نیز با تایید صحبت‌های گتیس اضافه می‌کند:

این مرد به معنای واقعی کلمه شیطان است. شرلوک این بار واقعا از او وحشت زده شده‌است. او بدترین شروری است که در این سریال معرفی شده‌است. بعید می‌دانم پس از دیدن سریال، با ما مخالفت کنید. او وحشتناک است.

واقعا هیچ چیزی در مورد قسمت دوم سریال در دسترس نیست، ولی با توجه به گفته‌های سازندگان سریال، می‌توانیم به این قسمت نیز امیدوار باشیم. آنها همیشه به «تاریک و خشن» بودن فصل چهارم اشاره دارند؛ در نتیجه می‌توان گفت که نسخه BBC از شخصیت کالورتون به مراتب شیطانی‌تر از نسخه دویل خواهد بود. به هر حال قتل برادرزاده و در ادامه تلاش برای قتل یک جامعه گزیرِ بیش فعالِ مغرور (صفت شرلوک) در مقایسه با کارهایی که موریارتی و مگنسن در فصل‌های قبلی انجام دادند، معصومانه به نظر می‌رسند؛ در نتیجه چیزهای زیادی وجود دارند که به داستان دویل اضافه شده‌اند. اگر اپیزود اول را بستر فراهم شده تلقی کنیم، قسمت دوم می‌تواند صحنه نمایش باشد که باعث می‌شود …

قسمت سوم: مشکل پایانی «EPISODE 3: THE FINAL PROBLEM»

sherlock-season-4-not-a-game

اگر شایعات واقعیت داشته‌باشد اپیزود پایانی فصل چهارم، پایانی بر دنیای شرلوک در شبکه BBC خواهد بود. حتی عنوان قسمت نیز در قوت بخشیدن به این شایعات موثر است: «مشکل پایانی». یک جمله ساده از طرف کامبربچ کافی بود تا شایعات ذکر شده به وجود آیند؛ که البته در ادامه کامبرچ و موفات با اشاره به برداشت بد از آن جمله، این شایعات را تکذیب کردند. البته آنها به این موضوع نیز اشاره کردند که بار دیگر فاصله بسیار زیادی با بازگشت فصل بعدی خواهیم داشت. سخت است که بخواهیم بگوییم این وقفه عادی است، ولی این بار دلیلی منطقی در پس آن پنهان است. کامبربچ در این مورد گفته‌است: «داستان به جایی می‌رود که ادامه دادن بلافاصله‌ی آن، سخت است». موفات نیز در این مورد گفت: «شما باید فصل چهارم را مشاهده کنید تا متوجه شوید که چرا فصل‌ بعدی طبق روال زمانی همیشگی خود ادامه نمی‌یابد».

«مشکل پایانی» بار دیگر عنوان یکی از داستان‌های دویل است که در پایان آن، شرلوک به همراه کینه جوی معروفش موریارتی، از آبشار رایشنباخ به پایین سقوط می‌کند. البته می‌دانیم که به این داستان قبلا با سقوط شرلوک از پشت‌بام بیمارستان در انتهای فصل دوم پرداخته شده‌است، در نتیجه طبیعی است که آنها همان کار را تکرار نکنند. ولی در آن داستان شرلوک در نهایت موفق می‌شود به کارهای موریارتی پایان دهد، در نتیجه می‌توان حدس زد که در این قسمت، شرلوک بالاخره بتواند به بازی‌های موریارتی پایان دهد. منطقی است که در فصل چهارم به نوعی شاهد حضور موریارتی در اکثر داستان‌های اپیزودها باشیم ولی «مشکل پایانی» هر چقدر هم که بخواهد از داستان دویل الهام بگیرد بازهم تنها یک موضوع است که می‌تواند واتسون و شرلوک را در وقفه‌ای فرو ببرد که کامبربچ و موفات به آن اشاره کرده‌اند: مرگ مری

sherlock-season-4-cumberbatch

این ایده در داستان دویل نیز قرار دارد، جایی که در بخشی از روند داستانی «مشکل پایانی»، مری جان خود را از دست می‌دهد ولی این موضوع چندان در معرض توجه قرار ندارد. ولی نقش مری در سریال به مراتب پررنگ‌تر از کتاب است؛ در نتیجه مضحک است که مرگ او در سریال همانند کتاب نادیده گرفته‌شود. مرگ مری مشخصا بیشترین تاثیر را بر روی جان خواهد داشت و او را با فرزندش تنها خواهد گذاشت؛ ولی شرلوک نیز به طور قطع این فقدان را حس خواهد کرد، اگرچه این موضوع را در گذشته مشاهده نکردیم ولی می‌دانیم که شرلوک مری را دوست دارد. بسته به نوع مرگ مری، می‌تواند موضوع مقصر نیز مطرح شود که احتمالا تاثیری اساسی بر روی رابطه جان و شرلوک خواهد گذاشت.

در کنار موضوعات بالا، کارکتری دیگر نیز وجود دارد که معرفی او در سریال می‌تواند پیچیدگی‌های بسیاری را به وجود آورد. در مراسم کامیک کان سال ۲۰۱۶، طبق رسم همیشگی، سه سرنخ در مورد قسمت‌های فصل چهارم توسط سازندگان سریال اعلام شد: «تاچر، اسمیت، شرین‌فورد». دو سرنخ اول به صورت مفصل بررسی شد که باعث می‌شود به سراغ سرنخ سوم برویم. در بیوگرافی منتشر شده برای شرلوک توسط ویلیام استیوارت، برادر دومی نیز برای او معرفی شده‌است. بله درست حدس زدید! نام او «شرین‌‌فورد» است. اگرچه در کتاب‌های دویل به هیچ وجه به او اشاره نشده‌است ولی در فصل سوم سریال، مایکرافت در این دیالوگ به او اشاره دارد: «من تحت تاثیر عشق و علاقه‌های بردرانه قرار نمی‌‌گیرم. خودت که می‌دانی چه اتفاقی برای آن‌یکی افتاد».

با توجه به اینکه شرلوک و مایکرافت انسان‌هایی خاص هستند، این سوال به وجود می‌آید که شرین‌‌فورد چگونه است؟ آیا او نیز مانند برادرانش خاص است؟ در کجای سریال معرفی می‌شود و چه ارتباطی با داستان پیچیده‌ی آن دارد؟ آیا او در مرگ مری تاثیرگذار خواهد بود؟ تمام این‌ها حدس و گمان‌هایی هستند که تشخیص درست یا غلط بودن آنها غیرممکن است. به هر حال تمام این حدس و گمان‌ها و رازها هستند که مشاهده سریال را جذاب می‌کنند. «بازی» همانطور که آنها خودشان می‌گویند، به جریان افتاده‌است.

قسمت اول سریال شرلوک از شبکه BBC 1 در تاریخ ۱۲ دی ماه پخش خواهد شد.

منبع آی تی رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *