خورشید

به اعتقاد محققان، محتمل‌ترین توجیه اینکه هسته خورشید چهار برابر سریع‌تر از سطح آن می‌چرخد این است که وضعیت چرخش هسته خورشید از زمان شکل‌گیری این ستاره در 4.6 میلیارد سال قبل باقی مانده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس الرت، تاکنون اغلب محققان بر این باور بودند که پوسته و هسته خورشید با سرعت یکسان چرخش می‌کنند. البته با وجود مطرح شدن ایده چرخش سریع‌تر هسته خورشید، محققان هیچ راهی برای ارزیابی چنین پدیده‌ای در اختیار نداشتند. اما بالاخره از طریق تحلیل امواج صوتی منتشر شده در اتمسفر خورشید توانستند وضعیت چرخش هسته آن را برآورد کنند.
در طول 15 سال گذشته محققان ناسا و آژانس فضایی اروپا سرگرم اندازه گیری مدت زمان لازم برای حرکت امواج صوتی به هسته خورشید و برگشت از آن بودند. مسیر حرکت این امواج تا هسته خورشید تحت تاثیر امواج جاذبه‌ای قرار می‌گیرد که در اعماق این ستاره وجود دارند.
با تحلیل اطلاعات گردآوری شده در 15 سال گذشته، محققان توانستند با استفاده از نحوه اثرگذاری امواج جاذبه بر امواج صوتی، سرعت چرخش هسته این ستاره را تخمین بزنند.
بر اساس نتایج این تحقیقات هسته خورشید با سرعتی معادل 4 برابر سطح آن چرخش می‌کند. همچنین هسته خورشید بسیار داغ‌تر از سطح آن است و دمای آن به 29 میلیون درجه فارنهایت یا 15.7 میلیون درجه کلوین می‌رسد. دمای سطح خورشید 10 هزار درجه فارنهایت یا 5.800 درجه کلوین است.
تفاوت سرعت بین چرخش سطح و هسته خورشید می‌تواند اسرار چگونگی تشکیل و تحول این ستاره را افشا کند و حتی ممکن است رفتار کنونی این ستاره را نیز توجیه کند.

ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *