earth

هشدار جدید دانشمندان برای جلوگیری از آلودگی زمین

بزرگترین گروه دانشمندان، یک هشدار جدی برای انسان ها صادر کردند: زمان در حال اتمام است. در سال ۱۹۹۲، بیش از ۱۷۰۰ دانشمند نگران (از جمله اکثر برندگان جایزه نوبل) یک هشدار جدی به انسان ها دادند. پیام ساده بود: اگر اقدامات فوری انجام ندهیم، نگون بختی بر انسان ها چیره گشته و سیاره زمین بطور جبران ناپذیری آسیب خواهد دید. حالا ۲۵ سال بعد، چیز زیادی تغییر نکرده است!

اکنون دانشمندان شانس دیگری برای ما انسان ها در نظر گرفته اند. مقاله ای تحت عنوان «هشدار دانشمندان جهان به انسان: توجهی دوباره» هشدار می دهد که انسان ها در دوره برخورد با دنیای طبیعی قرار دارند و اگر اقدام های فوری صورت نگیرد، نخواهیم توانست تا از آسیب های جبران ناپذیر و قابل توجه به زمین جلوگیری کنیم. این مقاله که روز دوشنبه منتشر شد، توسط بیش از ۱۵۰۰۰ دانشمند در ۱۸۴ کشور مختلف مشترکا به امضا رسیده است. «توماس نیوسام» محققی در دانشگاه دیکین و دانشگاه سیدنی اظهار کرد که باور دارد این مقاله بیشترین تعداد امضاکنندگان را داشته است. وی گفت این واکنشی فراگیر بود که انتظارش را نداشتیم.

این مقاله در آمریکا آغاز شد و در استرالیا تقویت بخشیده شد. سپس امضاکنندگان از سرتاسر جهان به امضای آن پرداختند. به گفته آقای نیوسام، در روز اول فراخوان که به چهار ماه پیش برمی گردد، نزدیک به ۶۰۰ امضا جذب کردند. او افزود: «در هشدار اصلی سال ۱۹۹۲، دانشمندان اعلام کردند که انسان باید فعالیت های آسیب رسان به محیط زیست را تحت کنترل در بیاورد تا از زمین محافظت گردد؛ سیاره ای که به آن وابسته ایم. در گزارشی که مطرح شد، نُه مورد مختلف برای بهبود وضعیت به پیشنهاد رسید که عبارتند از تحلیل لایه اوزون، کاهش درختان جنگل و رشد جمعیت انسان. ما در این مقاله، مجددا به این عوامل نگاه کرده و واکنش انسان را با بررسی داده های موجود ارزیابی نمودیم.»

محققان با در نظر گرفتن هشدار سال ۱۹۹۲ دریافتند که نه تنها انسان در مواجهه با چالش هاس زیست محیطی به دست نیافته است، بلکه در برخی زمینه ها وضعیت را حتی بدتر کرده اند. در واقع، محققان به این نکته رسیدند که از مجموع نُه معیار بهبود مطرح شده در گزارش اصلی، فقط مسئله اوزون با موفقیت برطرف شده است. در حال حاضر، مسائلی نظیر تغییر آب و هوا، جنگل زدایی، تولید کشاورزی و به ویژه مصرف گوشت برای دانشمندان مایه آزردگی است.

در زیر به برخی یافته های نگران کننده گزارش اشاره می شود:

• کاهش ۲۶ درصدی میزان آب های شیرین موجود

•  از دست رفتن تقریبا ۳۰۰ میلیون هکتار زمین های جنگلی

• افزایش ۷۵ درصدی تعداد نواحی مُرده اقیانوسی

هشدار جدید دانشمندان برای جلوگیری از آلودگی زمینما آینده غم افزای موجودات زنده سیاره زمین را فراموش نمی کنیم. افزون براین، مقاله هشدار می دهد که رویداد انقراض گسترده، تنوع زیستی سیاره ما را در خطری بالقوه قرار می دهد. کاهش ۲۹ درصدی و نگران کننده تعداد پستانداران، خزندگان، دوزیستان، پرندگان و ماهی ها در زمین زنگ خطر را به صدا در آورده است. دانشمندان هشدار می دهند که اگر ما به همین منوال ادامه بدهیم، انسان صدمات فاجعه آمیز و جبران ناپذیری به تنوع زیستی وارد خواهد کرد. در کشور استرالیا، از دست رفتن تنوع زیستی بسیار مشهود است. در سال ۲۰۱۷، استرالیا رتبه دوم را در از دست رفتن تنوع زیستی در جهان کسب کرد. اندونزی هم در رتبه نخست قرار داشت. بر طبق گفته آقای نیوسام، کاهش زیستگاه های استرالیا تهدید بزرگی برای تنوع زیستی به شمار می رود.

نیوسام خاطرنشان کرد: «گزارش های جدیدی درباره افزایش نگران کننده جنگل زدایی در کوئینزلند به بیرون داده شده است؛ تقریبا ۴۰۰ هزار هکتار سالانه از بین می رود که با ۴۰۰ هزار زمین فوتبال برابری می کند.» بخش بزرگی از فجایع زیست محیطی ناشی از افزایش جمعیت انسان می باشد. از سال ۱۹۹۲، جمعیت انسان رو به افزایشی ۳۵ درصدی گذاشته است. یعنی از آن زمان تاکنون دو میلیارد نفر به جمعیت انسان افزوده شده است. با توجه روند فعلی، جمعیت انسان می تواند تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۹ میلیارد نفر افزایش پیدا کند. دانشمندان از این موضوع ابراز نگرانی می کنند که اگر ما به زودی ثُبات را به جمعیت انسان بازنگردانیم، فشاری که بر محیط زیست گذاشته ایم، بدتر خواهد شد.

در این مقاله آمده است: «در صورت عدم موفقیت برای محدودسازی رشد جمعیت، ارزیابی مجدد نقش اقتصادی که ریشه در رشد دارد، کاهش گازهای گلخانه ای، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، محافظت از زیستگاه ها، مهار آلودگی و جلوگیری از گونه های موجودات فضایی احتمالی، انسان نمی تواند گام های مهمی در راستای حفاظت از زیست کره بردارد.»

دانشمندان بهبود لایه ازون را به عنوان مدرکی در نظر می گیرند که انسان تغییرات مثبتی در آن به وجود آورده است. در ماه جاری، اندازه گیری های ماهواره ای نشان داد که سوراخ موجود در لایه ازون از سال ۱۹۸۸ به کوچکترین مقدار خود رسیده است. واقعا دیوانه کننده است وقتی دولت ها به حرف دانشمندان گوش می دهند، چه اتفاقی می افتد. در این مقاله از رسانه ها، دانشمندان و مردم خواسته می شود بر دولت ها و رهبران سیاسی خود فشار بگذارند تا دست به اقدام فوری بزنند. شهروندان می توانند رهبران سیاسی خود را مجبور به سرمایه گذاری در تحقیقات زیست محیطی و انرژی های تجدیدپذیر نمایند.

اما ایجاد این تغییرات فقط به سیاستمداران بستگی ندارد. بر اساس این گزارش، حتی آدم غیر متخصص هم می تواند با تغییر رفتار خود تاثیر مثبتی بر محیط زیست بگذارد. برای مثال، محققان محدودسازی تولید مثل و کاهش قابل توجه میزان سوخت های فسیلی و مصرف گوشت را پیشنهاد می کنند. چند قرن پیش انسان ها هشدار دانشمندان برجسته دنیا را نادیده گرفتند. حالا زمان رو به اتمام است و این بار نباید دانشمندان و تحقیقات شان را نادیده بگیریم چرا که سیاره مشابه دیگری در نزدیکی وجود ندارد. جزئیات بیشتر این مقاله در Bioscience منتشر شد.

تانی کال

برگرفته از sciencealert

بیگ بنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *