بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی در شبکه های اجتماعی

مخاطبین شما در شبکه های اجتماعی حضور دارند. بیش از 2.5 میلیارد نفر (رقمی که به سرعت در حال افزایش است) در سرتاسر جهان در شبکه های اجتماعی عضویت دارند. اگر شما هم یک کارآفرین در این عصر دیجیتال هستید، باید در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید. خلق یک کمپین بازاریابی ویروسی روشی عالی برای ایجاد آگاهی از برند با استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی است.

به بازاریابی ویروسی به چشم یک منحنی نمایی نگاه کنید. اگر دو نفر که مستقیماً به برند مرتبط هستند محتوایی را به اشتراک بگذارند و این عدد سی بار دو برابر گردد، بدین معنا خواهد بود که بیش از یک میلیارد نفر آن محتوا را به اشتراک گذاشته اند.

بازاریابی ویروسی ابزاری قدرتمند برای کسب و کار است و شیوه ای است که نشان می دهد چگونه سازمان هایی مانند فیس بوک و لیفت از میان هزاران وب سایت دیگر موفق شده اند مشتریان جدیدی کسب کنند. شما نیز می توانید یک کمپین شبکه اجتماعی را با دنبال کردن برخی اصول بازاریابی ویروسی خلق کنید که توسط برخی از بهترین برندهای جهان تست شده است.

1.  مخاطب هدف خود را به خوبی بشناسید

برای ایجاد محتوای ویروسی باید در وهلۀ اول مخاطبین هدف خود را بشناسید. محتوای ویروسی صرفاً زمانی اثربخش است که آنقدر متقاعدکننده باشد که بتواند افراد را به اشتراک گذاری محتوا تشویق کند.

بازاریابان شبکه های اجتماعی باید کمپین ویروسی خود را با ایجاد حداقل یک شخصیتِ بازاریابی آغاز کنند. شخصیت معرفی است از مشتریان هدف که مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک و روان شناختی به همراه اطلاعات مربوط به رفتارهای رسانه های اجتماعی و ترجیحات محتوایی می باشد.

این شخصیت بازاریابی را با صحبت کردن با مشتریان بالقوه و واقعی خلق کنید تا بفهمید چه چیزهایی به هنگام خرید و به اشتراک گذاری محتوای آنلاین برای آنها مهم است. با در دست داشتن این اطلاعات، ایجاد محتوایی که کاربران آن را به اشتراک بگذارند برای شما و تیمتان بسیار ساده تر خواهد شد.

2.  پلتفرم صحیح شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید

پلتفرم های شبکه های اجتماعی با هم متفاوت هستند. پیش از ایجاد محتوا، پلتفرمی را انتخاب کنید که بتوانید در آن تخصصی عمل کنید. اینستاگرام و لینکدین پلتفرم های خوبی هستند که می توانید کمپین بازاریابی ویروسی را در آنها آغاز کنید. با این حال، محتوایی که ایجاد می کنید بسته به پلتفرم انتخابی متفاوت خواهد بود.

برای مثال، اگر بخواهید محتوای خود را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید، یک سری استوری یا تصاویر با کپشن های قانع کننده می توانند جرقۀ بازاریابی ویروسی باشند. با این حال، محتوایی که در لینکدین به خوبی جواب می دهد اغلب از یک مقالۀ جالب و یا آپدیت متفکرانه نشئت گرفته است.

پلتفرم انتخابی شما باید تحت تأثیر اطلاعاتی باشد که از کار خود جمع آوری کرده اید تا بدین ترتیب بتواند شخصیت بازاریابی را خلق کند.

3.  محتوایی با بیشترین مشارکت ایجاد کنید

اغلب پلتفرم های رسانه های اجتماعی از الگوریتم هایی استفاده می کنند که محتوا را براساس احتمال مشارکت کاربر رتبه بندی می نمایند. محتوایی که احتمال مشارکت بالای کاربران در آن می رود اغلب در بالای صفحه جای گرفته و محتوایی که مشارکت کمتری برمی انگیزد، در پایین صفحه جای می گیرد.

محتوایی که مشارکت بیشتری ایجاد می کند پاداش خود را با گسترش به سایر کاربران می گیرد و برعکس، محتوایی که مشارکت چندانی ایجاد نمی کند مدفون می گردد. بازاریابان ویروسی باید بر خلق محتوایی با احتمال مشارکت بالا تمرکز کنند، چرا که احتمال دسترسی و امکان به اشتراک گذاری مجدد آن بیشتر است.

4.  محتوا را به گونه ای زمان بندی کنید که بیشترین بازدید را داشته باشد

برای اطمینان از بهترین عملکرد محتوایی، انتشار آن را به گونه ای زمانبندی کنید که به نحو احسن دیده شود. زمان بندی ایده آل به عادات و ترجیحات مخاطبین هدف و پلتفرم رسانۀ اجتماعی مورد استفاده تان بستگی دارد.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، پلتفرم رسانه های اجتماعی از الگوریتم هایی استفاده می کنند که محتوا را براساس احتمال مشارکت کاربر رتبه بندی می نمایند. زمان بندی صحیح نیز نقشی کلیدی در این معادله بازی می کنند و آن بدین معناست که انتشار محتوا در زمان صحیح می تواند عملکرد را به گونه ای مثبت تحت تأثیر قرار دهد.

5.  قابلیت رؤیت را با تبلیغات افزایش دهید

گرچه غیرممکن نیست، ولی خلق بازاریابی ویروسی برای یک سازمان کوچک دشوار است. سرمایه گذاری در تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی می تواند باعث بیشتر دیده شدن کمپین بازاریابی شما شود. ساخت تبلیغاتی را در نظر بگیرید که گروهی از کاربران تأثیرگذار را هدف می گیرند. اگر این کاربران نیز محتوا را مجدداً به اشتراک بگذارند، تبلیغ به شیوه ای اثربخش تر و کم هزینه تر به دست طیف وسیعی از مخاطبین می رسد.

6.  با یکی از افراد تأثیرگذار در شبکه های اجتماعی شراکت کنید

از میان بازاریابانی که استراتژی بازاریابی تأثیرگذار را به کار می گیرند، قریب به 95 درصد از آنها بر اثربخش بودن آن اذعان داشته اند. تأثیرگذاران حوزۀ رسانه های اجتماعی این توانایی را دارند که دسترسی بهتری برای برندها فراهم ساخته و موجب تقویت کمپین بازاریابی ویروسی شوند.

7.  عملکرد را اندازه گیری کنید تا بتوانید کمپین های بهتری در آینده داشته باشید

بازاریابان در محیط دیجیتال امروز باید از ابزارهای تحلیلی رسانه های اجتماعی برای ارزیابی عملکرد و درک آیتم های اثربخش و غیراثربخش استفاده کنند. ممکن است برای ایجاد کمپین بازاریابی ویروسی نیاز به امتحان راه های مختلف داشته باشید. اگر نیاز به انجام اصلاحات یا تغییر مسیر باشد، استانداردها می توانند به هدایت تغییرات در استراتژی کمک کنند.

8.  از دعوت به اقدام خاصی استفاده کنید

از هدر رفتن مشارکت شبکه های اجتماعی جلوگیری کنید. علاوه بر لایک کردن یا پُست مجدد یک محتوای خاص، قدم بعدی را که علاقمندان به برند باید انجام دهند روشن سازید. برندهایی همچون فیس بوک یا لیفت صرفاً با ایجاد آگاهی از برند از طریق رسانه های اجتماعی رشد نکردند؛ بلکه مخاطبین هدف را به انجام یک اقدام خاص نیز تشویق کردند.

در اغلب موارد، تشویق مخاطبین هدف برای ثبت نام رایگان یا خرید باتخفیف شیوه های مؤثری برای استفاده از قدرت بازاریابی ویروسی و رشد مشتریان به شمار می روند.

9.  توجه رسانه ای ایجاد کنید

با اوج گرفتن کمپین بازاریابی ویروسی، سعی کنید تا پیغام برند را از طریق خروجی های مختلف رسانه ای افزایش دهید. زمانی که روشن است برند کاری درخور توجه انجام داده است، رسانه ها نیز برای جلب توجهات به سوی برند مشتاق خواهند بود.

یک راه عالی برای اثبات قابل توجه بودن آن است که به رسانه ها نشان دهید که هزاران یا میلیون ها نفر به کمپین برند شما پاسخ مثبتی نشان داده اند. به هنگام تماس با سازمان های خبری، حتماً مقالۀ مطبوعاتی را آماده سازید که شامل تمامی اعداد و ارقام مرتبط و اطلاعات تماس باشد.

10.  محتوای دست اول را به اشتراک بگذارید

محتوای غیرمعمول و اورجینال نسبت به محتوایی که مشابه کمپین های سایر شرکت هاست مشارکت بیشتری ایجاد می کند. محتوای عالی به خاطر سپرده می شود، همانند تبلیغ سوپربال شرکت اپل و یا چالش سطل آب یخ شرکت ALS. محتوایی که از کمپین های قبلی نشئت گرفته باشد نادیده گرفته می شود، و حتی ممکن است باعث واکنش های منفی رسانه ای شود.

نتیجه گیری

ایجاد کمپین بازاریابی ویروسی مولد ممکن است چالش برانگیز باشد. اولین و مهمترین چیز ایجاد محتوایی است که بتواند به شیوه ای منحصر به فرد با مخاطبین هدف ارتباط برقرار کند. بازاریابان باید از یک پلتفرم تحلیلی رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری عملکرد استفاده کرده و بر خلق محتوای به موقع و مشارکت آفرین تمرکز کنند.

تانی کال

برگرفته از entrepreneur

اسکیل ما

برچسب‌ها
insta-tanikal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *