اصغر فرهادی: مشکلی برای پخش شدن فیلم همه می دانند در ایران ندارم

مدتی پیش بود که نسخه‌ای غیرقانونی از تازه‌ترین ساخته‌ی اصغر فرهادی یعنی فیلم «همه می دانند» منتشر شد. چند ساعت بعد اصغر فرهادی در صفحه‌ی اینستاگرام خود بیانیه‌ای مبنی بر عدم رضایت تهیه‌کنندگان این فیلم اسپانیایی‌زبان از پخش نسخه غیرقانونی «همه می‌دانند» منتشر کرد. حال به تازگی و طبق جدیدترین اخبار سینمای ایران، اصغر فرهادی در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی شرق صحبت‌هایی درمورد پخش نسخه غیرقانونی «همه می‌دانند» و زیرنویس‌های فارسی این فیلم کرده است. اصغر فرهادی درباره پروسه‌ی ساخت این فیلم و برنامه‌های خود برای نمایش فیلم در ایران به شرح زیر صحبت کرد:

در سفرهای متعددی که به اسپانیا داشتم، متوجه شدم ساخت این فیلم به طوری که در ایران هم قابل نمایش باشد، شدنی نیست. قراری با خودم گذاشته بودم فیلم را هر اسپانیایی هم که ببیند، احساس نکند یک غیراسپانیایی سازنده آن است. این در واقع یک چالش بود. بنابراین دیدم اولین تصمیمی که باید بگیرم این است که آیا این فیلم در ایران اکران رسمی بشود یا نه؟ و به دلایل بسیار، دیدم بهتر است ذهنم را گرفتار این موضوع نکنم؛ حتی به قیمت اینکه فیلم در سینماهای ایران روی پرده نرود و به ذهنم رسید که می‌توان فیلم را با کیفیت بالا در فضای مجازی منتشر کرد. این از تصمیمات اولیه بود.

او در ادامه درباره‌ی ماجرای پخش غیرقانونی «همه می‌دانند» گفت:

برنامه‌ریزی برای نمایش «همه می‌دانند» در ایران این بود که فیلم را بعد از اکران آمریكا، یعنی چند ماه دیگر، به طور رایگان با زیرنویس روان و مورد تایید روی اینترنت بگذاریم اما اتفاقی که افتاد این بود که از دو هفته پیش و با توزیع رسمی دی‌وی‌دی و بلورِی فیلم در فرانسه ممکن است فیلم روی اینترنت منتشر شود و برنامه‌ریزی قبلی ما را به‌هم بریزد. به همین دلیل زیرنویس را سریع آماده کردیم که اگر فیلم غیرقانونی آمد، لااقل با زیرنویس درست دیده شود. ما به‌ناچار فایل زیرنویس را روی اینترنت گذاشتیم تا مانع انتشار زیرنویس‌های متفرقه شویم.

نمایی از فیلم سینمایی «همه می‌دانند»

این کارگردان سینمای ایران، در ادامه از بیانیه‌ی منتشر شده در صفحه‌ی ایسنتاگرام خود به شرح زیر گفت:

در آن بیانیه گفته شده تهیه‌کنندگان، نه سازندگان. به‌هرحال وقتی این اتفاق افتاد به نظر نمی‌رسید با توجه به سرعت انتشار لینک‌ها کاری بشود کرد و تصمیم من این بود که علی‌رغم برنامه‌ریزی که برای چند ماه بعد شده بود که فیلم منتشر بشود، اعلام کنیم که هرکس خواست فیلم را ببیند، اما تهیه‌کننده‌ها این میزان از گستردگی لینک‌ها در اینترنت را که دیدند برایشان خیلی نگران‌کننده بود. تماس گرفتند و خواهش کردند که روابط‌عمومی فیلم در ایران از قول آنها انتشار فیلم را غیرقانونی اعلام کند که فیلم انتشارش به بیرون از ایران گسترش پیدا نکند.

فرهادی همچنین درباره پخش فیلم «همه می‌دانند» در دو شبکه ماهواره‌ای و پیگیری‌های قضایی این اتفاق صحبت کرد:

دو شبکه ماهواره‌ای فیلم را غیرقانونی پخش کردند که البته پخش‌کننده آمریكا در مورد آنها اقدام حقوقی‌اش را شروع کرده است.

اصغر فرهادی در ادامه از این گفت که حق پخش «همه می‌دانند» در ایران متعلق به خود او است و مشکلی با دیده شدن فیلم در ایران ندارد. فرهادی به شرح زیر صحبت کرد:

حقوق پخش فیلم در داخل ایران متعلق به من است. با وجود اینکه فیلم زودتر منتشر شده، نه‌تنها با دیده‌شدنش مشکلی ندارم، بلکه باعث خوشحالی من است که مردم فیلم را ببینند. بخش دوم اما مربوط به بیرون از ایران است و حق پخش فیلم متعلق به پخش‌کننده‌های آن کشورها است که بعضی‌شان فیلم را سال گذشته پیش‌خرید کرده‌اند. اینکه این لینک‌ها بیرون از ایران هم امکان دسترسی به فیلم را فراهم کرده چیزی است که باعث آسیب به اکران دیگر کشورها می‌شود. داخل ایران با خیال راحت فیلم را ببینند. فقط امیدوارم که دانلود فیلم به خارج از ایران گسترش پیدا نکند.

فیلم سینمایی «همه می‌دانند» جدیدترین ساخته‌ی اصغر فرهادی است که با بازی خاویر باردم، پنه لوپه کروز و ریکاردو دارین ساخته شده است.

تانی کال

زومجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *