خصوصیت رفتاری که در افراد موفق ندارند

استیو توباک (Steve Tobak)، نویسنده‌ی کتاب “رهبران واقعی دنباله رو نیستند” به 10 ویژگی رفتاری اشاره می کند که در افراد موفق دیده نمی شود. او معتقد است آنچه سبب موفقیت یا شکست افراد می شود خصوصیات ذاتی یا عادت‌های شخصی‌شان نیست بلکه رفتارشان است.

توباک به عنوان مدیر ارشد فعالیت کرده و اکنون مشاور مدیریتی هم هست. او می گوید: “وقتی چند دهه به عنوان مشاور با مدیران و صاحبان کسب و کارها کار کردم متوجه شدم چه چیزی در دراز مدت سبب موفقیت یا شکست آن‌ها می شود.”

به گفته ی توباک، رفتار هر فرد سبب موفقیت یا شکستش خواهد شد. منظور از رفتار این است که فرد تحت تأثیر عوامل بیرونی و استرس مداوم چه واکنشی از خود نشان می دهد. آیا به تعهدات خود عمل می کند یا نه. چگونه با دیگران وارد رابطه می شود. نگرش او نسبت به مشتریان چیست. چقدر برای انجام درست کارها، تلاش می کند. آیا متمرکز است یا افکار پریشانی دارد. منظور توباک از رفتار همین موارد است که می تواند شما را به موفقیت یا شکست برساند.

او می گوید مدیران و کارآفرینان زیادی را می‌شناسم که برای مدت طولانی خوب کار کرده‌اند؛ اما وقتی مشکلات و چالش‌ها به سراغشان آمد، رفتارهای خود تخریب گرایانه نشان دادند که سبب شد کسب و کارشان به نابودی کشیده شود.

اگر می خواهید در طولانی مدت کار بزرگی انجام دهید، شاید نیاز باشد نگاه عمیقی در آیینه به خودتان بیندازید و ببینید کدام رفتارها کسب و کار شما را به چالش می کشد. آیا این رفتارها در شما وجود دارد یا نه؟

در ادامه‌ی مقاله چند رفتاری که در افراد موفق دیده نمی شود را معرفی می کنیم:

زودباوری

همه انسان‌ها بی‌تجربه به دنیا می آیند؛ اما باید برای رسیدن به موفقیت، زیرک باشید. حتماً می دانید احمق‌ها و افراد ساده لوح هیچ وقت پیشرفت نمی کنند. باید یاد بگیرید به هر چیزی که می خوانید یا می شنوید شک داشته باشید و همیشه منبع خبر را بررسی کنید.

ترسو بودن

در هر کسب‌وکاری با چالش‌ها و موقعیت‌های تنش زا مواجه می شوید. همیشه برنامه‌ها آن‌طوری که باید جلو نمی روند و شاید همه چیز خراب شود. در چنین شرایطی وحشت زده می شوید. در این زمان باید بتوانید آدرنالینی که بدنتان ترشح می کند را کنترل کنید و آرامش خود را حفظ کنید، در غیر این صورت دچار شکست خواهید شد.

تعصبات بی‌جا

شور و اشتیاق، بهترین محرک برای رسیدن به موفقیت است، اما وقتی اشتیاق زیاد به سمت تعصب می رود، همه چیز به ضررتان تمام خواهد شد. تعصب بیجا سبب دور شدن از واقعیت، استدلال‌های نادرست و تصمیم گیری‌ها بد می شود.

تنبلی کردن

افرادی که به اهداف بزرگ خود دست یافته‌اند این حقیقت را می دانند که پیروزی نیازمند سخت کوشیِ طولانی مدت است. به همین خاطر آن‌ها همیشه متمرکز و منظم هستند. این در حالی است که بیشتر افراد سست و بی‌حوصله‌اند. پس تنبلی و بی‌حالی آن‌ها سبب می شود به اهداف بزرگ نرسند.

دنبال کردن راه حل‌های ساده و موقتی

استیو جابز معتقد است: “پشتکار نیمی از آن چیزی است که کارآفرینان موفق را از کارآفرینان شکست خورده جدا می کند.”

وقتی برای انجام کاری اشتیاق نداشته باشید، آن را دنبال نخواهید کرد. امروزه خیلی از افراد به دنبال لذت‌های زودگذر هستند؛ اما این طرز تفکر، شما را به هیچ جایی نمی رساند.

انتقال احساسات منفی

انتقال احساساتی چون حسادت، شرم، حقارت و … و برون ریزی آن‌ها با عصبانیت، سبب آزرده خاطر شدن اطرافیانتان می شود و شاید سبب از دست دادن شغلتان هم شود.

خودخواهی

اگر طوری رفتار می کنید که انگار همه چیز باید حول محور شما بچرخد، خیلی خوب است رفتار خود را تغییر دهید. بیش از اندازه خود محور بودن سبب کاهش کارایی‌تان می شود. کسب و کار شما به تجربه‌ی مشتریان محصولاتتان وابسته است. پس یادتان نرود در این مسیر چه کسی در خدمت چه کسی است.

زندگی در گذشته یا آینده

شما می توانید از تجربیات گذشته درس بگیرید اما نباید به دنبال خود تخریبی باشید. شاید بخواهید برای آینده برنامه بریزید و رؤیاپردازی کنید، اما اگر روی انجام کارهای خود در زمان حال تمرکز نکنید هیچ وقت به رؤیاها و برنامه‌های خود نمی رسید.

بی‌خیال بودن

شاید جملاتی چون “هر چه پیش آید خوش آید”، “جای نگرانی نیست”، “بی‌خیال کار” را زیاد بشنوید اما مطمئن باشید این جملات را هرگز از زبان افراد موفق نخواهید شنید. انسان‌های موفق خصوصیات زیادی دارند اما قطعاً بی‌خیالی جزو آن‌ها نیست.

زودرنجی

اگر آن‌قدر زودرنج هستید که با هر انتقادی برآشفته می شوید و از کوره در می روید، مطمئناً مسیر سختی در دنیای کسب و کار خواهید داشت. مدیران کسب و کار باید فروتن و شوخ طبع باشند؛ این همان ویژگی لازم برای رهبری است. پس خیلی خودتان را جدی نگیرید.

شاید یک یا چند خصوصیت مذکور را داشته باشید، پس از همین حالا روی آن‌ها کار کنید. با خواندن این مقاله نشان دادید جزو آدم‌های بی‌خیال نیستید و می‌خواهید به سوی دست یابی به اهدافتان گام بردارید.

تانی کال

برگرفته از Entrepreneur

یوکن

insta-tanikal
 • هوش هیجانی

  طرز فکر افراد موفق

  طرز فکر افراد موفق خیلی از افراد همیشه به دنبال راهی برای دست یابی به موفقیت هستند. گاهی ب…
 • social

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی

  آموزش افزایش مهارت‌های اجتماعی شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان …
 • Man success

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم

  با درست بودن 80 درصد از کارهایمان، موفق می‌شویم فیونا گرینوالد، مشاور متخصص اجتماعی ، سخنر…
 • چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

  چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟ خیلی از ما ها خوب میدانیم بعضی صحبت ها در در جهت استتار ضعف…
 • استرس

  درمان استرس

  درمان استرس استرس اصولا مانع عملکرد صحیح بسیاری از فعالیت های فیزیکی و روحی افراد میشود. ا…
 • عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی

  عوامل موثر بر داشتن انرژی روحی و جسمی تا کنون حتما برایتان پیش آمده که موبایل خود را بر رو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *