کارهایی که باعث تضعیف روحیه تیم می‌شود

مدیر بودن به معنای تعیین اهداف و پیدا کردن راهی برای دستیابی به موفقیت است. یکی از بزرگ‌ترین موانع در این راه، تعادل بین میزان آزادی کارکنان برای بیان سخنانی در مورد مسائل مربوط به کار و قدرت شما به عنوان یک مدیر است، در اینجا می‌خواهیم به 5 رفتاری که هر روز به آرامی انگیزه کارکنانتان را از بین می‌برد، اشاره کنیم.

1. بدون فکر کردن کارکنان را تحت فشار قرار دادن

بسیاری از مدیران به اشتباه فکر می‌کنند که آن‌ها با تجربه‌ترین و عاقل‌ترین فرد در محل کارشان هستند. با اینکه کار کردن طولانی مدت در یک شرکت، بر روی جهت‌گیری کلی آن شرکت تاثیرگذار است، اغلب این کارکنان هستند که بیشترین تاثیر را بر روی شرکت دارند. برخی از مهم‌ترین اشتباهات مدیران می‌توانند نه تنها باعث کاهش میزان رضایت کارکنان شود، بلکه گاهی اوقات به پروژه‌های شکست خورده و از دست دادن درآمد نیز می‌انجامد. در ادامه می‌خواهیم به نکاتی برای با انگیزه نگه‌داشتن کارکنان اشاره کنیم.

  • گوش دادن به نظر کارکنان از طریق بازخوردی مناسب برای به دست آوردن نظرات واقعی دیگران مهم است.
  • معرفی هر فرهنگ یا قانونی که به پیشرفت منجر نشود، به دلیل سهل انگاری شما تمامی انگیزه‌های کارکنان شما را از بین خواهد برد.
  • داشتن برخورد تهاجمی نسبت به کارکنانی که به اندازه دلخواه شما کار نکرده‌اند می‌تواند منجر به استعفا آن‌ها از شرکت شود.
  • وعده مزایای متقاعد کننده و اضافه کردن روزهای تعطیل که به آن‌ها عمل نشود، می‌توانند پیامدهایی بزرگی و مخربی را برای یکپارچگی شرکت به همراه داشته باشد.
  • بخشیدن مزایا به کارکنانی که موردعلاقه شما هستند و نادیده گرفتن کارکنان بهره‌ور می‌تواند بر وفاداری و عملکرد کارکنان تاثیر داشته باشد.
  • اگر رفتاری غیر از رفتار رئیسی نمونه‌ای که به کارکنان خود اهمیت می‌دهد را از خود نشان دهید، تاثیرات نامطلوبی را بر فرهنگ شرکت و نحوه درک دیگران از شما خواهد داشت.

آنچه که بسیاری از مردم قادر به درک آن نیستند این واقعیت است که فرهنگ و آداب یک شرکت از بالا به پایین ساخته شده‌اند. اگر شما با دمپایی و پیرهنی اتو نشده به سر کار بروید، مطمئنان کارکنانتان از طرز لباس پوشیدن شما پیروی خواهند کرد و آن‌ها نیز بدینگونه لباس خواهند پوشید. شما نمی‌توانید به دلیل اینکه حقوق کارکنانتان را می‌دهید هر طور که مایل هستید، رفتار کنید. کارکنانتان را به دلیل در دست داشتن قدرت با رفتارهای غیرعادی تحت فشار قرار ندهید و با این کار شما، آن‌ها تواضعتان را به خوبی جبران می‌کنند.

2. استراحت ندادن

کار بر روی پروژه‌ها گاهی اوقات می‌تواند استرس‌زا باشد و همه را عصبی کند. استراحت دادن به کارکنان و گروهتان در زمان‌های مشخص پروژه شما را به خطر نمی‌اندازد، بلکه این کار می‌تواند اثری سودمند بر روی بهره‌وری و انگیزه کلی آن‌ها داشته باشید و با این کار می‌توان اطمینان حاصل کرد که کار در موعد مقرر خود انجام شود.

دستور اضافه کاری به همکاران و زیردستانتان بدون پرداخت اضافه حقوق و یا پاداش ندادن به آن‌ها برای تلاش مضاعفشان، عواقب بزرگی را به همراه دارد. شما ممکن است فکر کنید که می‌توانید پس از استعفای این کارکنان، کارکنان جدیدی را استخدام کنید اما به یاد داشته باشید که هر کسب و کار موفق نیازمند به یک گروه قوی است که از آن پشتیبانی کند.

سوابق استخدام و اخراج کارکنان یک دانش عمومی است و اگر مردم ببینند که شما کارکنان را به صورت مداوم اخراج می‌کنید و یا کارکنان زیادی استعفا می‌دهند، نسبت به کار در شرکت شما مردد خواهند شد. اطمینان حاصل کنید که اعضای گروه خود را با استراحت دادن به آن‌ها، تا زمانی که بخشی از کارشان را در زمان مقرر خود انجام دهند راضی نگهدارید.

3. در مقابل فشارها تسلیم نشوید

به عنوان یک مدیر اجرایی یا رهبر یک گروه، شما وظیفه دارید تا مطمئن شوید که تمامی کارکنان بر روی کار متمرکز بوده و بهره‌ور هستند. این بدان معنی است که شما اغلب اوقات تحت فشار هستید، تمامی بارها را به دوش می‌کشید و نمی‌گذارید تا این فشارها بر روی اعضای گروهتان تاثیر بگذارد. این موضوع همچنین مشکلاتی را بر بهره‌وری شما و دیدگاه دیگران نسبت به شما به همراه دارد.

شما ممکن است که از آن آگاه نباشید، اما نگاه کارکنان هر زمان که از در وارد می‌شوید یا درباره پروژه بعدی‌تان حرف می‌زنید، به شما است. این بدان معنی است که شما نه تنها مسئولیت بزرگی را به عنوان رهبر گروه به عهده دارید بلکه باید هنگام این کار آرامش خود را نیز حفظ کنید. از دست دادن کنترل و تسلیم شدن در مقابل فشارها می‌تواند اثرات پایداری را بر روی گروه و شرکتتان داشته باشد.

اگر شما بی‌دلیل بر سر کارکنانتان داد زده و یا در محل کارتان بد رفتار کنید، ممکن است که به دفتر مدیر عامل فراخوانده شوید. همانند یک حرفه‌ای رفتار کنید و لبخند بزنید؛ دقیقا همان‌گونه که در رزومه خود می‌نویسید، رفتار کنید. اگر این‌گونه رفتار کنید، شما به کارکنان و اعضای گروه خود برای انجام کار خود به بهترین نحو ممکن (بدون توجه به نتیجه کار)، انگیزه می‌دهید.

4. از زیر مسئولیت‌های خود شانه خالی نکنید

بسیاری از مدیران تمایل دارند تا گروهشان را برای یک پروژه ناموفق مقصر بدانند. این را به یاد داشته باشید که شما رهبر گروه خود هستید و دستورات شما با قاطعیت انجام می‌شوند. این به بدان معنا است که قدرت موفقیت و شکست از آن شما است و  اعضای گروهتان به هیچ عنوان از دستورات شما سرپیچی نمی‌کنند.

اگر شکست خوردید، بدین معناست که کل گروه شکست خورده است و شما نیز عضوی از گروه هستید. یک رهبر گروه خوب، مسئولیت اکثر خطاهای ناشی از مدیریت خود را به عهده می‌گیرید و با عواقب آن رو در رو می‌شود. مدیران عامل با مدیرانی که اشتباهات گروهشان را به عهده می‌گیرند نسبت به کسانی که تمامی اشتباهات را به گردن اعضای گروه خود می‌اندازند، بیشتر مدارا می‌کنند و روبرو شدن با اعضای گروهتان پس از مقصر جلوه دادن آن‌ها می‌تواند اثرات مخربی در همکاری‌های ‌آینده شما داشته باشد. شما باید هر کاری را که می‌توانید برای پذیرفتن مسئولیت پرو‌ژه‌های خود انجام دهید.

5. لجباز و یک‌دنده نباشید

پذیرای ایده‌های جدید بودن همان چیزی است که شما را تبدیل به یک رهبر می‌کند. حتی اگر تجربه شما از تجربه تمامی اعضای گروهتان نیز بیشتر باشد، هنوز هم می‌توانید چیزهای جدیدی از ذهن‌های جوان و روشن فکر بیاموزید. این بدان معنی است که شما باید گوش شنوا داشته باشید حتی اگر در ابتدا سخنان یک فرد پوچ و بی‌ارزش به نظر برسند.

ایده‌های جدید در دنیای شرکت‌ها بسیار دشوار به دست می‌آیند و اگر به اعضای گروه خود شانسی برای حرف زدن بدهید، تبدیل به رهبر موردعلاقه آن‌ها خواهید شد. اگر بدون مشورت با اعضای گروهتان ایده‌های خود را به کار بگیرید، ممکن است که روش شما پروژه را به پایان برساند و یا ممکن است که با روش شما آن پروژه شکست بخورد. در این شرایط اگر پروژه شما شکست بخورد چه کسی جز شما و غرورتان را می‌توانید سرزنش کنید؟ ارزش خود را بالاتر ببرید و با افراد اطراف خود مشورت کنید.

ایجاد انگیزه در یک گروه و هماهنگی عملکرد آن‌ها حتی برای رهبران زبردست، کاری بسیار دشوار است. شکلی که اعضای گروه و کارکنانتان شما را می‌بینند و درک می‌کنند، از طریق کیفیت کار آن‌ها قابل تشخیص است.

تانی کال

برگرفته از RightMixMarketing

یوکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *