chess

کسب و کار و درس‌هایی از شطرنج

نتیجه مطلوب در هر کاری نشان دهنده آن است که ما به هدفمان و یا تعریفی که از داریم رسیدیم. اما این نتیجه مطلوب به راحتی به دست نمی‌آید.

شطرنج یکی از ورزش‌های مهم فکر در دنیاست. تا به حال به آن دقت کرده‌اید؟ برخلاف سایر بازی‌ها در شطرنج هیچ چیزی به نام شانس وجود ندارد. تمام مهره‌ها و خانه‌های بازی برای هر دو طرف یکسان است و تنها چیزی که باعث موفقیت و پیروزی شما می‌شود تکنیک و حرکات به موقع مهره‌های شماست.

شطرنج یک قانون نانوشته دارد که استادان بزرگ شطرنج از آن استفاده می‌کنند و می‌توان آن را یکی از مهمترین درس‌های شطرنج در زندگی و کسب و کار دانست که با رعایت کردن آن می‌توانید کسب و کار و زندگی‌تان را به شرایط ایده‌آل نزدیکتر کنید.

قانون طلایی

مطابق با این قانون هر مهره ارزش و امتیاز خاصی دارد. مثلا ارزش اسب ۳، ارزش سرباز ۱ و ارزش وزیر ۹ است. در این قانون با توجه به نوع مهره‌ای که حرکت می‌دهید میزان موفقیت خود را مشخص می‌کنید، در واقع هرچه با تعداد حرکات کمتر امتیاز بیشتری بگیرید درصد موفقیتتان هم بالاتر خواهد بود.

این شرایط درست مثل شرایط کسب و کار ماست. در دنیای به شدت رقابتی امروز، هر حرکت با هر مهره‌ای می‌تواند شرایط متفاوتی را ایجاد کند،گاهی با یک اسب حرکت می‌کنیم و کسب و کارمان را به سطح بالاتری ارتقا می‌دهیم و گاهی تمام توانمان را روی یک سرباز می‌گذاریم و در نهایت با حرکت قوی‌تررقیب متحمل شکست می‌شویم.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، زندگی هم مثل شطرنج است، همه افراد یک زمان مشابه ۲۴ ساعت و ۷ روز در هفته را در اختیار دارند، اما همه از این زمان به یک شکل استفاده می‌کنند؟ قطعا نه، و در نهایت نتایج مشابهی هم نمی‌گیرند. یک روز کامل صرف خواندن یک کتاب کردن درست مثل استفاده از سرباز برای بردن است، یعنی تعداد حرکات بالا و امتیاز کم، اما اگر به جای کتاب، از میکروکتاب استفاده کنید و در کنار آن کتاب صوتی آن را هم گوش دهید، از وزیر استفاده کرده‌اید، به جای صرف یک روز کامل، علاوه بر به دست آوردن چیزی که می‌خواستید، زمان کمتری را هم صرف کردید.

کسب و کار و درس‌هایی از شطرنج

هوشمندانه حرکت کنید

بیایید کمی وارد کسب و کارمان شویم و دقیق‌تر بررسی کنیم. یک قرارداد کاری معمولا طی چند روز امضا می‌شود؟ ۳روز؟ خب این یعنی ما از مهره سرباز استفاده می‌کنیم، اگر آن را تبدیل به ۲ روز کنیم چه طور؟ این یعنی صرف روز کمتر و قراردادهای بیشتر و در نتیجه ارتقا کسب و کارمان و زودتر رسیدن به اهدافمان.

این قانون را می‌توان به تمام جنبه‌های زندگی وارد کرد، در هر لحظه برای هر کاری که انجام می‌دهیم درست مانند این است که تصمیم به حرکت یک مهره می‌گیریم برای اینکه بتوانیم درصد موفقیتمان را بالا ببریم و کسب و کارمان را به آنچه دوست داریم نزدیک‌تر کنیم باید با کمترین حرکت از مهره‌هایی با امتیاز بالا استفاده کنیم.

برای اینکه نتیجه مطلوب از هر شرایطی داشته باشید باید بهترین تصمیم را در آن زمان بگیرید، گاهی تنها یک ساعت بیشتر کار کردن می‌تواند میزان موفقیت را تا دو برابر افزایش دهد.

ثبت آمار شطرنج از سال ۱۸۵۱ شروع شد و طی زمان مشخص شد بازیکنی که اول بازی را شروع می کند ۵۵.۳٪ مواقع برنده می‌شود. شاید لازم است که همین الآن شما هم تصمیم بگیرید که قبل از حریف دست به مهره شوید و با استفاده از مهره‌های درست میزان موفقیتتان را بالا ببرید.

“نتیجه مطلوب در کسب و کار با درس‌هایی از شطرنج” را بشنوید (۵دقیقه)


تانی کال

سبکتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *